×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Kot egzotyczny

Kot egzotyczny – zbiór najważniejszych informacji

Krótkowłosy kot egzotyczny będący kuzynem persa cieszy się coraz większą popularnością. Ceniony jest przede wszystkim za to przyjacielskie usposobienie, brak zachowań agresywnych, jak również ze względu na niewielką potrzebę ruchu. Co warto wiedzieć o tej rasie i jak postępować z mruczkami egzotycznymi? Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tej rasy.

Jak wygląda kot egzotyczny?

Domowe koty egzotyczne zaliczają się do rasy średniej wielkości, ale ze względu na to, że są muskularne i zwarte, mogą wydawać się cięższe niż są w rzeczywistości. To, co wyróżnia je na tle innych kotów, to przede wszystkim brachycefaliczna czaszka, czyli innymi słowy spłaszczona. Okrągła głowa osadzona jest na krótkiej i szerokiej szyi, a uszy są małe, szeroko rozstawione i półokrągłe. Nogi u kotów rasy egzotycznej są krótkie i grube, zakończone zaokrąglonymi łapkami. Stosunkowo krótki jest też puszysty ogon. Jeżeli chodzi o sierść, to dominuje kot egzotyczny krótkowłosy, ale są też koty tej rasy z długą sierścią. Początkowo koty egzotyczne były głównie w kolorze srebrnym, ale obecnie wachlarz kolorystyczny jest o wiele większy. Szczególnie popularny jest kot egzotyczny rudy, a także kot egzotyczny czarny. Dopuszczalne są też umaszczenia cętkowane i pręgowane, podobnie jak ma to miejsce w przypadku kotów perskich.

Jaki charakter mają koty egzotyczne?

Koty egzotyczne mają spokojne usposobienie, są zrównoważone i nie przejawiają zachowań agresywnych. Lubią towarzystwo i zabawy, choć nie są to koty zbyt aktywne. Oznacza to, że raczej nie urządzają sobie gonitw po mieszkaniu oraz nie skaczą po meblach, wspinając się na wyższe kondygnacje. Jedną z uwielbianych czynności jest obserwowanie domowników czy siedzenie na parapecie i wyglądanie przez okno. Pogodne usposobienie i łagodny temperament kotów egzotycznych sprawiają, że rasa ta idealnie nadaje się do domów, w których są małe dzieci oraz inne zwierzęta, w tym psy i koty.

Ile wynosi długość życia kotów egzotycznych?

Średnia długość życia kotów egzotycznych wynosi między 12 a 15 lat. Wiele zależy od stanu zdrowia zwierzęcia oraz odpowiedniej pielęgnacji i żywienia. Z racji tego, że koty egzotyczne są podatne na niektóre schorzenia, to trzeba pamiętać o tym, aby w celach profilaktycznych regularnie udawać się na wizyty do weterynarza. Bo wczesne wykrycie niektórych chorób i podjęcie leczenia mogą wydłużyć życie kociaka.

Jaką wagę osiągają koty egzotyczne?

Waga kotów uzależniona jest od płci. Choć w przypadku kotów egzotycznych różnice są niewielkie. Kotki ważą bowiem między 3 a 5 kilogramów, podczas gdy kocury mogą być o kilogram cięższe. Z uwagi na to, że rasa ta nie jest zbyt ruchliwa, to trzeba dbać o racjonalne żywienie, aby nie przyczynić się do nadwagi u kota.

Z jakimi chorobami borykają się koty egzotyczne?

Egzotyki, czyli innymi słowy koty egzotyczne, należą do rasy, która cieszy się dobrym zdrowiem, ale jest narażona na niektóre choroby genetyczne. Dlatego tak ważne jest, żeby kupować kota ze sprawdzonej hodowli, w której zdrowie kotów jest stawiane na pierwszym miejscu, i która jest zrzeszona w FPL.

Jedną z chorób, która może dotknąć kota egzotycznego krótkowłosego jest torbielowatość nerek będąca chorobą dziedziczną. Początkowo może nie dawać żadnych objawów, przez co weterynarz może ją wykryć podczas rutynowego badania USG. Egzotyki narażone są też na PRA, czyli postępujący zanik siatkówki. To schorzenie również jest dziedziczne i prowadzi do degeneracji siatkówki. W początkowej fazie można zauważyć, że kot ma problemy ze wzrokiem po zmroku. Z czasem może dojść nawet do całkowitej ślepoty.

Kolejną chorobą, z którą borykają się niektóre koty egzotyczne, jest kardiomiopatią przerostowa (HCM), czyli choroba serca. W jej wyniku dochodzi do pogrubienia mięśnia sercowego, co może objawiać się dusznościami czy paraliżem tylnych kończyn. Choroba ta jest nieuleczalna, ale podając kotu odpowiednie leki można poprawić komfort ich życia, a także wydłużyć je. Trzeba też uważać, żeby nie przekarmiać egzotyka, bo może to doprowadzić do niebezpiecznej dla zdrowia otyłości. A jeśli kot waży więcej niż powinien, wtedy warto zastąpić tradycyjną karmę taką, która jest light lub wspomaga odchudzanie.

Kot egzotyczny – pielęgnacja

Koty egzotyczne nie są wymagające pod względem pielęgnacji. Szczególną uwagę należy poświęcić ich oczom, które mają tendencję do łzawienia, co spowodowane jest deformacją kanalików łzowych. Dodatkowo są one podatne na zapalenie spojówek, dlatego zaleca się codzienne przemywanie oczu za pomocą wacika, nasączonego specjalnym płynem do kocich oczu. Pozwoli to zapobiec wystąpieniu infekcji spojówek, a także skóry w obrębie pyszczka. Jeżeli chodzi o sierść, to kot egzotyczny krótkowłosy wystarczy, jak będzie czesany raz w tygodniu. Natomiast kot egzotyczny długowłosy wymaga częstszego czesania, które powinno być wykonywane dwa lub trzy razy w tygodniu. Najlepiej używać do tej czynności przeznaczony do szczotkowania furminator.

Żywienie kota egzotycznego

Niska aktywność kotów rasy egzotycznej sprawia, że muszą mieć one dobrze zbilansowaną dietę o odpowiednim zapotrzebowaniu energetycznym. Innymi słowy dieta powinna być dostosowana do wieku kota, jego stanu zdrowia oraz masy ciała. Wszystko po to, aby nie doprowadzić do otyłości, która może skrócić życie zwierzęcia. Koty egzotyczne zdecydowanie lepiej przyswajają karmę mokrą, dlatego też specjaliści zalecają, że jej stosunek do karmy suchej wynosił mniej więcej dziewięć do jednego. Ważne jest to, aby kot nie miał nieograniczonego dostępu do pożywienia. Najlepiej, aby podawać małe porcje rozłożone na około pięć – osiem posiłków. Kolejną istotną kwestią jest to, żeby zrezygnować z miski na rzecz płaskiego talerza. Spowodowane jest to tym, że koty egzotyczne mają płaskie pyszczki i mogą mieć problemy z pobraniem pokarmu z głębokich misek.

Opis rasy kotów egzotycznych

Rasa ta powstała w latach pięćdziesiątych w USA, poprzez skrzyżowanie kota perskiego z kotem brytyjskim krótkowłosym. Stąd też mawia się, że koty egzotyczne są kuzynami persów. Aby zachować czystość rasy, dozwolone jest włącznie krzyżowanie kotów egzotycznych z innymi egzotykami lub z kotami perskimi. Przez Międzynarodową Federację Felinologiczną rasa ta została uznana w 1985 roku. Z uwagi na to, że egzotyki i persy mają ten sam wzorzec, a różnią się jedynie długością sierści, to na wystawach oceniane są w tej samej kategorii. Jako ciekawostkę warto nadmienić, że słynnym tytułowym kotem z komiksu Garfield jest właśnie kot rasy egzotycznej. W opisie rasy nie powinno zabraknąć informacji, że egzotyki są kotami, które z natury wykazują małą aktywność ruchową. Dlatego w celu dbania o ich kondycję fizyczną oraz zmniejszenia ryzyka wystąpienia otyłości opiekunowie powinni nakłaniać koty do większej aktywności. Można to robić poprzez zabawki interaktywne, codzienne zabawy czy spacery w szelkach.

Kot egzotyczny – ile wynosi jego cena?

Osoby zainteresowane zakupem mruczka często wyszukują informacje odnośnie tego, ile kosztuje kot egzotyczny. Cena zaczyna się od 1200 złotych, a kończy w granicach 4000 złotych. Wpływ na nią ma bowiem wiele czynników, takich jak płeć, umaszczenie czy to, jak blisko jest on wzorca. Znaczenie ma także to, czy kot przeznaczony będzie do dalszej hodowli, czy też zostanie wykastrowany. Kolejną kwestią jest renoma hodowli. Te sprawdzone, cieszące się dobrą opinią zazwyczaj sprzedają koty za wyższą kwotę. Jeśli cena jest wyjątkowo niska, to trzeba mieć się na baczności, bo istnieje ryzyko, że kot pochodzi z tzw. pseudohodowli. Decydując się na zakup kota egzotycznego czy jakiegokolwiek innego, trzeba liczyć się też z kosztami jego utrzymania. Średni miesięczny wydatek to około 200 złotych.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące kotów rasy egzotycznej

Ile żyje kot egzotyczny?

Koty egzotyczne dożywają średnio 12 – 15 roku życia.

Jaka jest cena kota egzotycznego?

Ile kosztuje kot egzotyczny? Cena plasuje się między 1200 złotych a 4000 złotych.

Ile waży kot egzotyczny?

Średnia waga kotek to 3-5 kilogramów, a kocurów 3-6 kilogramów.

Jak długo rośnie kot egzotyczny?

Ostateczne wymiary koty rasy egzotycznej osiągają między 1. a 2. rokiem życia.

Ile powinien jeść kot egzotyczny?

Koty egzotyczne są niezbyt aktywne, dlatego najlepiej ustalić żywienie w porozumieniu z weterynarzem. Ustalając zapotrzebowanie energetyczne, musi być bowiem brany pod uwagę między innymi wiek egzotyka, jego masa oraz aktywność. Tak ustalone żywienie zniweluje ryzyko wystąpienia otyłości, która jest niebezpieczna dla zdrowia.

Jak wygląda kot egzotyczny?

Kot egzotyczny przede wszystkim wyróżnia się płaskim pyszczkiem oraz krótką sierścią. Krótkie, grube łapki, okrągła głowa i średniej wielkości tułów sprawiają, że egzotyk wygląda na muskularnego. A przez to wydaje się być cięższy niż jest w rzeczywistości.

Kot egzotyczny – co warto wiedzieć?

Zastanawiając się nad kupnem kota egzotycznego, z pewnością warto wiedzieć, że są to koty przyjazne, które odnajdują się w towarzystwie dzieci oraz innych zwierząt. Ich niezbyt duża aktywność sprawia, że konieczne jest racjonalne żywienie i zachęcanie do zabaw ruchowych. Trzeba mieć też świadomość tego, że kotom egzotycznym często łzawią oczy, przez co codziennie powinno się je przemywać specjalnym preparatem.

Co je kot egzotyczny?

Kot egzotyczny może przyjmować zarówno karmę mokrą, jak i suchą, przy czym ta druga powinna stanowić wyłącznie dodatek czy urozmaicenie diety. Oznacza to, że zalecany stosunek karmy mokrej do suchej wynosi około 9:1.

Ile śpi kot rasy egzotycznej?

Mały kociak może przesypiać nawet 20 godzin na dobę. A dojrzały kot egzotyczny zazwyczaj śpi od 12 do 16 godzin na dobę.

Kot egzotyczny – gdzie kupić?

Wpływ na stan zdrowia na między innymi to, gdzie zostanie kupiony kot egzotyczny. Hodowla powinna być zrzeszona w FIFE, czyli Międzynarodowej Federacji Felinologicznej. Dzięki temu można być spokojnym, że kot jest wzorcem swojej rasy i nie posiada chorób genetycznych.

Ile rośnie kot egzotyczny?

Koty egzotyczne osiągają wielkość między 30 a 35 centymetrów.

Kot egzotyczny – jak dbać?

Pielęgnacja kota egzotycznego nie jest zbyt skomplikowana i sprowadza się głównie do regularnego czesania (raz na tydzień przy krótkiej sierści), codziennego przemywania oczu oraz podawania odpowiednich porcji pożywienia.

Kiedy kot egzotyczny osiąga dojrzałość?

Koty egzotyczne dojrzałość osiągają około 1. roku życia.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się