×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Kot egipski

Kot egipski – podstawowe informacje

Kot egipski często kojarzy się z kotem sfinksem, lecz nie ma czegoś takiego jak kot egipski sfinks. Choć nazwa brzmi myląco, powstanie sfinksów jest wynikiem rzadkiej mutacji genetycznej, a w konsekwencji rozpoczęcia hodowli tej rasy w kontrolowany przez człowieka sposób. Pierwszy kot sfinks urodził się w Kanadzie, a nie w Egipcie. Prawdziwymi egipskimi kotami są koty mau, czyli krótkowłosa odmiana kota z charakterystycznymi cętkami, podobnymi jak u lampartów czy gepardów.

Zacząć trzeba od tego, że kot egipski to jedna z najstarszych ras na świecie, której korzenie sięgają czasów starożytnego Egiptu. Jego wizerunki pojawiały się na staroegipskich malowidłach, a same kotowate były w tym kraju otaczane czcią. Naukowcy wskazują, że kot egipski mau może się wywodzić od kota nubijskiego, będącego dalekim przodkiem kotów domowych. Ponowne odkrycie tej rasy nastąpiło dopiero w latach 50. XX wieku, gdyż dzisiaj jest to rasa dość rzadka, a sam kot egipski mau to jeden z dwóch naturalnie cętkowanych kotów domowych na świecie.

Aby lepiej poznać pochodzenie kota egipskiego, należy cofnąć się do czasów, gdy człowiek zaczął oswajać koty nubijskie (felis lybica), które określa się mianem przodków kota domowego. Sam proces udomowienia tego zwierzęcia rozpoczął się około 5500 r. p.n.e., a być może nawet i wcześniej. Udomowione koty egipskie były już powszechne w okresie Starego Państwa, a około 4 tys. lat temu były niemal na każdej ulicy większych miast. To sprawiło, że zwierzę zaczęło tracić swoją dzikość kota nubijskiego, a stało się kotem domowym. Z kota nubijskiego, kot egipski stał się kotem egipskim mau, a sam przyrostek wziął się oczywiście od wydawanego przez koty dźwięku.

Cętkowane umaszczenie kotów nubijskich, które przejęły koty egipskie, z czasem stało się bardziej różnorodne. Dzikie koty straciły niezbędny do polowania kamuflaż, zaczęły mieszać się ze sobą, zyskując nowe barwy. Pozostał jednak jeden element wspólny, który, co ciekawe, pojawia się na rzymskich mozaikach, a były nim charakterystyczne cętki.

Z biegiem wieków pojawiły się nowe rasy kotów, które nieco wyparły egipskie koty mau. Dochodziło nawet do tego, że mau stawał się czarnym kotem egipskim, tracąc pustynne umaszczenie kotów nubijskich. Znikające koty egipskie zaobserwowano dopiero na początku XX wieku. Sprowadzone do Europy mau miały szansę na nowe życie we Francji czy we Włoszech. Niestety ich populacja znów skurczyła się ze względu na II wojnę światową.

Wtedy też rasą zainteresowała się rosyjska księżna Natalia Trubecka, która wcześniej opuściła kraj i zamieszkała w Rzymie, gdzie nie dosięgły jej wpływy bolszewików. W latach 50. kobieta wyruszyła do Egiptu, gdzie po raz pierwszy ujrzała egipskiego kota mau. Tak zaczęła się wielka historia ponownego sprowadzania kotów egipskich do Europy. Trubecka przyczyniła się do rozwoju rasa i wyznaczeniu pierwszej linii hodowlanej. Pierwsze mau krzyżowano z kotami innych ras. 30 lat później rasa ta była już powszechna w Kanadzie i USA, miejscu, gdzie narodziła także zupełnie nowa rasa – kot egipski sfinks.

Kot egipski to kot średniej wielkości, ale za to dobrze umięśniony. Średnio zwierzę waży od 3. do 7 kg, jego sylwetka zaś jest pełna elegancji oraz gracji. Mau ma zgrabne nogi, delikatne, owalne stopy i średniej długości ogon. Głowa kota egipskiego ma kształt średnio wydłużonego klina, z kolei na czole znajduje się rysunek przypominający egipskiego skarabeusza, który od razu budzi skojarzenia ze starożytnym Egiptem. Oczy kota egipskiego mau przypominają migdały, są duże, jasnozielone.

Kot egipski należy do kotów krótkowłosych. Jego futro można określić jako jedwabiste, gęste i błyszczące. Jest to rasa ciepłolubna, która unika chłodu. Ponadto występuje w kilku odmianach barwnych, ale ich cechą wspólną są ciemne cętki oraz pierścienie na ogonie i pręgi na łapach. Zwierzę to może występować w trzech odcieniach: brązowym, srebrnym bądź dymnym.

Charakter egipskiego mau – co zachował od kota nubijskiego?

Kot egipski to kot o żywiołowym temperamencie, podobnie jak savannah, który jest bardzo inteligentny i uwielbia wyczerpujące zabawy. Jednakże mau mogą być nieśmiałe wobec obcych. Nawiążą szczególną więź z opiekunem, który zagwarantuje im aktywny styl życia. Wiąże się to z wypadami łowieckimi, treningami czy zastosowaniem wysokich drapaków w domu. Co więcej, kot egipski mau jest łatwy do tresury i chętnie uczy się nowych sztuczek. Mau jest towarzyski i przyjacielski, ale nie dla każdego. Po kocie nubijskim odziedziczył dziki temperament i zamiłowanie do polowań.

Ile żyje kot egipski?

Kot egipski to rasa silna, wytrzymała i ciesząca się dobrym zdrowiem. Mimo to koty te żyją przeciętnie od 13. do 17. lat, a większość z nich nie dożywa dwudziestki. Wiele bowiem zależy od ich stylu życia, genetyki oraz warunków, w których żyją.

Ile waży kot egipski mau?

Kot egipski mau waży od 3 do 7 kg w przypadku kocura. Kotki są zwykle nieco lżejsze. Choć ich minimalna waga również wynosi 3 kg, to jednak zazwyczaj nie przekraczają granicy 5 kg wagi.

Choroby kota egipskiego przyczyniają się do przedwczesnych zgonów

Właściciel kota egipskiego musi wiedzieć, że mau narażone są na różne schorzenia, często nawet bardziej powszechne u przedstawicieli tej rasy niż u innych kotów. Są nimi:

  • kardiomiopatia przerostowa;
  • leukodystrofia;
  • przepuklina pępkowa;
  • choroby zębów i dziąseł.

Ważne jest, by regularnie badać naszego pupila, bo w przypadku kotów egipskich mau leczenie jest jedynym skutecznym sposobem na zapewnienie mu jak najdłuższego u naszego boku.

Jak pielęgnować kota egipskiego mau?

Kot egipski mau jest prosty w utrzymaniu, ponieważ potrzebuje tylko jednego przeczesywania futerka tygodniowo. Można też przecierać je irchową szmatką w celu nadania mu połysku. W czasie linienia zaleca się częstsze szczotkowanie, aby usuwać martwe włosy okrywowe z kociego futerka.

Co warto wiedzieć o żywieniu kotów egipskich?

Koty egipskie, podobnie jak większość kotów, potrzebują w diecie odpowiedniej ilości białka, tłuszczu, węglowodanów, minerałów i witamin. Dlatego też nie warto szczędzić na karmach, tym bardziej że chodzi o kota egipskiego mau, który jest podatny na różnego rodzaju schorzenia. Koty egipskie można zatem karmić wysokiej jakości karmami, ale i nie tylko, bo w jadłospisie mau powinno znaleźć się też surowe bądź gotowane mięso (koniecznie bez kości i dodatków). Koty cechują się tym, że unikają wody. Niestety często są w stanie ubzdurać sobie, że unikają także jej picia, dlatego niezależnie od tego, czy w domu mamy kota egipskiego sfinksa, czy mau, warto dolewać mu wody do karmy, żeby uniknąć odwodnienia i niewydolności nerek.

Czy kot egipski sfinks równa się kot egipski mau?

Istnieje mnóstwo ras kotów. Jedna z nich to sfinks, czyli – chciałoby się powiedzieć – kot egipski bez sierści. Jest to jednak błędne określenie, bo kot egipski mau ma niewiele wspólnego ze sfinksem. Z kolei ten drugi nosi nazwę słynnego na całym świecie posągu mitycznego stworzenia lwa z ludzką głową. Pierwsze sfinksy narodziły się w Kanadzie w 1966, a ich matką była kotka domowa o imieniu Prune. Ze względu na wygląd i podobieństwa zaczęto je upodabniać do kotów egipskich, jednak nazwa kot egipski łysy jest dość niefachowa. Same mau mogą występować w różnych barwach, nawet jako kot egipski czarny, ale głównie cechują się tym, że posiadają sierść w jasnych odcieniach (popiel, beż, brąz) i charakterystyczne cętki na jej powierzchni.

Za tym, że koty są łyse, stoi rzadka mutacja genetyczna, którą można by było postawić na tym samym szczeblu, co fakt rodzenia się albinosów wśród różnych gatunków zwierząt. Ponadto istnieje więcej łysych ras niż sfinks kanadyjski. Łyse koty miały być już znane w średniowieczu, a być może i w starożytności. Fakt, że co jakiś czas rodzą się łyse mioty, przypisuje się licznym krzyżówkom genetycznym w ciągu tysięcy lat.

Ile kosztuje kot egipski mau?

Koty egipskie to jedne z najstarszych kotów domowych na świecie, jednak ich cena nie jest wygórowana. Choć w pewnym momencie populacja mau była niewielka, ludziom udało się przywrócić jej dawny blask. Za pięknego kociaka egipskiego przyjdzie nam zapłacić zwykle od 2 do 4 tys. złotych.

Najczęściej zadawane pytania

Ile żyje egipski kot mau?

Kot egipski mau żyje od 13. do 17. lat. Wiele zależy od jego zdrowia, linii genetycznej i trybu życia, jednak większość z nich nie dożywa dwudziestki.

Ile kosztuje kot egipski?

Cena kota egipskiego waha się od 2000 do 4000 złotych za kociaka. Zwykle jednak jest to około 3500 zł.

Kot egipski łysy – cena

Kot egipski bez sierści, czyli błędnie nazywany tak Sfinks kosztuje od 2000 do 5000 zł za kociaka w zależności od jakości zwierzaka, renomy hodowli oraz linii genetycznej. Sfinksy są jednak droższe w utrzymaniu, bo wymagają specjalistycznej diety i pielęgnacji skóry.

Ile waży mau?

Kot egipski jest lekki i zwinny. Waży od 3 do 7 kg.

Jak długo rośnie kot egipski?

Mau uważane są za jedną z ras wolnorosnących, co oznacza, że rozwijają się powoli, a pełnią wielkość osiągają po dłuższym czasie. Dojrzałość płciowa kotów egipskich to kwestia 6-7 miesięcy, ale rozwój mięśni i kości trwa dłużej. Pełną wielkość i wagę koty te osiągają między 2. a 3. rokiem życia.

Ile powinien jeść egipski mau?

Kot egipski mau powinien spożywać około 200-300 gramów mokrej karmy i 70-80 gramów suchej karmy na dzień.

Jak wygląda prawdziwy kot egipski?

Wbrew mylącej nazwy kot egipski to nie to samo co sfinks. Koty egipskie wywodzą się od dzikich kotów nubijskich o jasnym, cętkowanym umaszczeniu, wysoko postawionych uszach, smukłych nogach i ogonie o średniej długości

Co je kot egipski?

Koty egipskie mau są mięsożercami i potrzebują diety bogatej w białko zwierzęce. Ich dieta powinna składać się z wysokiej jakości karmy, suchej i mokrej, która zawiera w sobie białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały. Do tego kot egipski powinien pić dużo wody, a gdyby zwierzak miał przy tym opory, warto dolewać ją do karmy. Co jakiś czas mau powinien zjeść gotowane lub surowe mięso, bez dodatków.

Ile śpi kot egipski mau?

Koty egipskie są aktywnymi kotami, które potrzebują dużo ruchu i zabawy, ale jednocześnie i czasu na sen. Mau śpią średnio po 12-16 godzin na dobę.

Gdzie kupić kota egipskiego?

Koty egipskie można kupić u renomowanego hodowcy i jest to najlepszy sposób, który daje pewność, że to prawdziwy kot egipski mau.

Ile rośnie kot egipski mau?

Kot egipski dojrzałą płciową osiąga w wieku 6-7 miesięcy, ale ostateczny rozmiar nawet po 2 latach.

Jak dbać o egipskiego kota?

Jako że jest to kot krótkowłosy, wystarczy czesać go raz na tydzień. Ponadto należy podawać mu wysokiej jakości karmę, dbać o jego nawodnienie i dostarczać mu wiele ruchu i rozrywki.

Kiedy kot egipski mau osiąga dojrzałość?

Dojrzałość płciowa mau kształtuje się po 6-7 pierwszych miesiącach życia. Pełne rozmiary koty egipskie osiągają w wieku 2-3 lat.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się