×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Kot bengalski

Kot bengalski

Koty bengalskie stają się coraz bardziej popularne ze względu na swój przyciągający wygląd. Szczególnie umaszczenie kotów bengalskich może się wydawać wielu osobom niezwykle atrakcyjne. Przywodzi ono skojarzenia z lamparcimi cętkami. 

Niektórzy żartują, że kot bengalski przypomina miniaturowego lamparta lub udomowionego kota, który “przebrał się” za swojego egzotycznego krewnego. Z pewnością dorównuje mu pod względem wdzięku i gracji, które ujawniają się w sposobie poruszania się. Jednak kot bengalski nie jest to rasa, dla której każdy dom będzie odpowiedni. W poniższym tekście opiszemy charakterystykę tego rzadkiej urody zwierzęcia oraz jak najlepiej się nim opiekować. 

Spis treści:

Opis rasy i wygląd

Można zaryzykować stwierdzenie, że narodziny kota bengalskiego mają swoje źródło w fascynacji jego drapieżnymi krewnymi. Pochodzi on ze skrzyżowania występującego w Indiach dzikiego kota bengalskiego z kotem domowym. W jego wyglądzie uwagę zwraca kształt pyszczka oraz oczu. Głowa kota jest trójkątna i nieco zaokrąglona, a jego oczy mają owalny kształt, są skupione, duże i nieco skośnie osadzone. 

Umaszczenie kota bengalskiego może przybierać różną formę. Są to zazwyczaj cętki lub umaszczenie marmurkowe. W tym pierwszym przypadku mogą one być owalne lub półksiężycowe. Umaszczenie marmurkowe przybiera formę nieregularnych pasm i plam. Jego wygląd kształtuje się do 6. miesiąca życia zwierzaka. 

Włosie kota bengalskiego może różnić się długością w zależności od osobnika, zazwyczaj jest miękkie, delikatne i miłe w dotyku. Umaszczenie może występować w różnych odcieniach, jednym z częstszych jest występowaniem ciemnobrązowych cętek na żółto pomarańczowym tle, ale nierzadko można spotkać cię także z kotami mającymi czarne wzory na szaro niebieskim futerku. 

Charakterystyczną cechą umaszczenia bengala jest także to, że cętki lub prążki kontrastują z podstawowym odcieniem włosia. Można również zauważyć, że kształt prążków różni się w zależności od części ciała kota, na plecach oraz tułowiu są one bardziej okrągłe, natomiast bliżej nóg przybierają kształt podłużnych plam. 

Charakter kota bengalskiego

Koty bengalskie uchodzą za rasę obdarzoną szczególną inteligencją. Pozwala ona na nauczenie ich wielu przydatnych sztuczek i umiejętności, takich jak chodzenie na smyczy, reagowanie na swoje imię oraz spanie w wyznaczonym miejscu. 

Kot bengalski jest rasą niezwykle energiczna, ruchliwą i towarzyską. Lubi spacery oraz towarzystwo człowieka (w tym dzieci). Koty te bardzo dobrze dogadują się też z innymi zwierzętami, dlatego posiadanie w domu psa lub innego kota nie stanowi problemu, aby do swojego życia zaprosić także kota bengalskiego. 

Ze względu na te cechy wymagają jednak dużo uwagi i troski właściciela, ponieważ zaniedbywane koty bengalskie “dziczeją” i stają się płochliwe, a nawet dominujące, dlatego osoba decydująca się na tę rasę, powinna dysponować odpowiednią ilością czasu na opiekę. Pomimo swojego nieco “drapieżnego” wyglądu są to zwierzęta niezwykle łagodne i chętne do zabawy, jednak dość niezależne, dlatego nieszczególnie lubią przebywanie na rękach u opiekuna, a częściej wybierają aktywną zabawę. 

Koty bengalskie uwielbiają wodę. Koty bengalskie chętnie oddają się kąpielom w wannie, czy pod prysznicem.

Długość życia kota bengalskiego

Kot bengalski charakter


To, ile żyje kot bengalski, zależy od wielu czynników, przede wszystkim od stanu jego zdrowia, diety oraz opieki. Zazwyczaj, żyje on od 9 do 15 lat, na stan jego zdrowia może negatywnie wpłynąć brak ruchu lub zła dieta, która spowoduje, że kot będzie przybierał na wadze. Nie mniejsze znaczenie ma także jego dobrostan psychiczny, dlatego ważne jest, aby przedstawiciele tej towarzyskiej i łagodnej rasy mogli żyć w otoczeniu troskliwych opiekunów, jak zadbane i ukochane koty domowe. 

Waga i wielkość kota bengalskiego

Koty tej rasy osiągają średnie rozmiary. Długość ich ciała wynosi zazwyczaj około 40 - 50 cm. Jeżeli zwierzę ma zapewnioną odpowiednią dietę oraz ilość ruchu, jego waga nie powinna przekraczać 6 kg w przypadku kotki oraz 10 kg u kocura. Zwierzę charakteryzuje się wydłużoną i muskularną sylwetką, szczególnie jeśli chodzi o kończyny, które zapewniają im gibkość i ruchliwość. Przednie łapy są krótsze niż tylne i są odpowiednie do wykonywania długich skoków i szybkiego biegania. 

Najczęstsze choroby u kota bengalskiego

Kot bengalski jest rasą dość młodą, dlatego nie zauważono do tej pory szczególnych dla niej chorób i problemów. Nie stwierdzono u niej też schorzeń o podłożu genetycznym, ze względu na ich podobieństwo do dzikich przodków. Wskazuje na to także ich długość życia. Z pewnością jednak warto przyglądać się kondycją uzębienia pupila, ponieważ zdarza im się cierpieć na próchnicę zębów oraz choroby dziąseł. Warto także zwracać uwagę na nagłe zmiany wagi, ponieważ otyłość u kotów tej rasy nie powinna występować. 

Pielęgnacja kota bengalskiego

Kot bengalski to rasa idealna dla osób, które nie lubią poświęcać zbyt wiele czasu na zabiegi pielęgnacyjne lub nie mają w niej wielkiego doświadczenia. Są to koty krótkowłose. Zwierzęta te nie wymagają częstych i intensywnych zabiegów, za zdrowy wygląd ich sierści odpowiada przede wszystkim zdrowa dieta.

Czesanie kota bengalskiego może odbywać się raz w ciągu tygodniu. Należy używać do tego celu miękkiej szczotki. Nie powinno się tego robić zbyt często, ponieważ może to zaszkodzić jego sierści. Dotyczy to szczególnie kociąt, których sierść i umaszczenie kształtuje się przez pierwsze pół roku ich życia. Ponadto należy regularnie czyścić im uszy oraz przycinać pazurki. 

Żywienie kota bengalskiego

Potrzeby żywieniowe kotów bengalskich nie różnią się znacząco od potrzeb kotów innych ras. Mogą one otrzymywać zarówno karmy komercyjne, jak i przygotowywane w domu. Należy jednak zadbać o to, aby zwierzęta otrzymywały dietę mieszaną, w której proporcja pożywienia mokrego do suchego wynosi 9:1 pod względem masy produktów. Takie rozwiązanie pozwala zachować odpowiednią strukturę pokarmu oraz dostarcza wody w pożywieniu. Ponadto sucha karma pozwala oczyszczać zęby zwierzęcia. Uzyskana w ten sposób struktura pokarmu, jest podobna do tej, którą koty zdobywają w naturze. 

Wiele karm dostępnych na rynku skomponowanych jest zgodnie z zaleceniami diety BARF, dzięki czemu zapewnia zwierzęciu odpowiednią ilość białek, tłuszczy i węglowodanów, ale też wszelkiego rodzaju mikroskładników i witamin. Zgodnie z jej zasadami na dietę składają się nie tylko mięso i podroby, ale też warzywa, owoce, jaja oraz oleje. 

Bardzo ważne jest, aby dieta zwierzęcia była dopasowana pod kątem jego wagi i aktywności, co oznacza w przypadku tej konkretnej rasy, że powinna ona dostarczać każdego dnia około 100 kcal na kg masy ciała. Dotyczy to większości ras charakteryzujących się wysoką aktywnością. 

Cena kota bengalskiego

Kot bengalski cena


Pomimo tego, że kot bengalski jest rasą dość młodą, w Polsce istnieje już całkiem sporo hodowli tych szlachetnie prezentujących się zwierząt. Przyjęcie takiego czworonoga do swojego życia powinno być poprzedzone dokładnym zapoznaniem się z działalnością danej hodowli. Dobrzy hodowcy przykładają wagę nie tylko do wyglądu i zdrowia kociąt, ale powinni też zadbać o ich socjalizację, która wpływa na ich późniejsze wychowanie w domu. Zazwyczaj opuszczają one hodowlę około 18. tygodnia życia. 

Posiadanie kota bengalskiego wymaga większej gotówki na zakup. Cena kota bengalskiego zaczyna się od około 4000 zł, ale może też sięgać 7000 zł i ma ona związek m.in. z ich warunkami fizycznymi, temperamentem i odpornością na choroby. Na tę cenę ma wpływ z pewnością opieka weterynaryjna, ale też fakt, że koty bengalskie z rodowodem często biorą udział w wystawach, na których cieszą oczy miłośników zwierząt i hodowców. 

Kot bengalski - Najczęściej zadawane pytania

Ile czasu żyje kot bengalski?

Czas życia kota bengalskiego jest dość długi, jak na kota domowego. Może on dożywać 15 lat lub więcej. Jest to zależne od warunków jego życia, troski opiekunów i diety, ale także od warunków hodowli, w której spędził on swój pierwszy etap życia. 

Ile kosztuje kot bengalski?

Cena kota bengalskiego z rodowodem TICA waha się od 4000 do 7000 zł. Wiąże się ona przede wszystkim z kosztami hodowli oraz opieki weterynaryjnej, którą musi dostarczyć hodowca. 

Jaka jest waga kota bengalskiego?

Rasa kotów bengalskich należy do średniej wielkości ras. Waży on od 6 do 10 kg w zależności od płci zwierzęcia. Kotki są lżejsze od kocurów. 

Jak długo rośnie kot bengalski?

Koty bengalskie mają zazwyczaj około 35 cm wysokości, a długość ich ciała wynosi od 40 do 50 cm. Samice osiągają swoją ostateczną wielkość w wieku około roku, natomiast kocury rosną do ukończenia dwóch lat. Kocięta bengalskie dość szybko osiągają też dojrzałość płciową, dzieje się to w wieku około 6-9 miesięcy, czyli jeszcze przed tym, gdy osiągną ostateczny wzrost. 

Co je kot bengalski?

Dieta kota bengalskiego powinna składać się z mięsa, podrobów, ryb, jaj, oraz warzyw i owoców. Komponując ją, należy łączyć pożywienie mokre oraz suche w proporcji 9:1. Jedzenie dla kota można przygotować samemu, ale też zdać się na karmy dostępne w sklepach zoologicznych. Warto też w tej sprawie skonsultować się z weterynarzem, szczególnie w przypadku diety dla małych kotków, kota seniora czy zwierząt po zabiegach sterylizacji i kastracji. 

Ile powinien jeść kot bengalski?

Dobierając odpowiednią dietę dla kota bengalskiego, należy wziąć pod uwagę jego wagę, płeć, wiek i stan zdrowia. Rasę tę określa się jako aktywną i potrzebującą ruchu, dlatego też jej zapotrzebowanie kaloryczne będzie większe niż w przypadku innych kotów. Należy przyjąć, że zwierzę powinno otrzymywać ok. 100 kcal na kilogram masy swojego ciała, oznacza to, że np. kotka ważąca ok. 5 kg może zjeść dziennie nieco więcej niż 500 kcal. 

Jak wygląda kot bengalski?

Koty bengalskie są uznawane przez miłośników kotów za jedną z najbardziej urodziwych ras. Odznaczają się one szlachetnym umaszczeniem przypominającym lamparcie cętki. Dodatkowo przyciągają uwagę swoim nieco “dzikim” wyrazem pyszczka oraz lekko skośnymi oczami - przypominają dzikie koty.. Są to koty o smukłej budowie i muskularnym ciele, które przywodzi na myśl jego dzikich przodków. 

Kot bengalski - jak o niego dbać?

Koty bengalskie to rasa idealna dla osób, które nie lubią poświęcać zbyt wiele czasu na pielęgnację swojego czworonożnego towarzysza, czego wymagają inne rasy, a wolą przeznaczyć go na wspólną zabawę. Sierść kota bengalskiego powinna być czesana raz na tydzień, większa ilość zabiegów pielęgnacyjnych może jej wręcz zaszkodzić. Ponadto należy im regularnie przycinać pazury i czyścić uszy.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się