×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Kiedy należy stosować specjalistyczną karmę?

Właściciele zwierząt domowych z pewnością niejeden raz przekonali się o tym, że czasem konieczne jest podawanie specjalistycznej karmy. Może się to okazać niezbędne w przypadku wielu chorób psów czy kotów. Należy jednak pamiętać, żeby w takiej sytuacji nie dobierać pożywienia samodzielnie. Najlepiej skontaktować się z lekarzem weterynarii, który dobierze karmę do potrzeb zwierzaka. W poniższym wpisie podajemy przykłady chorób, podczas których konieczne może być podawanie specjalistycznej karmy.

Niektóre schorzenia wymagają nie tylko właściwego leczenia, ale również stosowania odpowiedniej diety. Niekiedy ważne okazuje się podawanie karmy weterynaryjnej, która ma specyficzny skład. Znajdujące się w niej składniki pomagają zwierzakowi odzyskać pełnię sił. Nie jest ona jednak zalecana wyłącznie w trakcie przejściowych chorób. Czasem stanowi podstawowe żywienie zwierzaka – taka sytuacja ma miejsce w przypadku schorzeń przewlekłych. Pamiętaj, aby nie próbować samodzielnie dobierać karmy specjalistycznej dla swojego pupila. Zleć to zadanie lekarzowi weterynarii, który ma wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu odpowiednio dopasuje pożywienie do potrzeb zwierzaka.

Schorzenia wymagające podawania karmy weterynaryjnej

Karma weterynaryjna nie powinna być wybierana przez właściciela zwierzaka, ponieważ na jej dobór mają wpływ przyjmowane przez pupila lekarstwa, a także wiele innych czynników. Czasem jest ona traktowana wyłącznie jako dodatek, a innym razem stanowi główne pożywienie. Wszystko zależy od potrzeb czworonoga i diagnozy postawionej przez weterynarza. Specjalistyczne karmy dla psów i kotów są podawane przede wszystkim w przypadku:

  • cukrzycy,
  • problemów kardiologicznych,
  • alergii pokarmowych,
  • chorób nerek,
  • chorób układu moczowego,
  • zaburzeń pracy układu pokarmowego,
  • schorzeń stawów,
  • nadwagi,
  • problemów z zębami,
  • schorzeń dermatologicznych.

Karmy specjalistyczne są często podawane także zwierzakom przebywającym na rekonwalescencji. Świetnie sprawdzają się po zabiegach kastracji oraz sterylizacji, ponieważ pomagają czworonogom odzyskać pełnię sił i odpowiednio odżywiają organizm. Bardzo ważne jest jednak przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza weterynarii. Karm specjalistycznych nie wolno dobierać samodzielnie, ponieważ mogłoby to zaszkodzić zwierzakowi.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się