×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Karmienie mieszane kota, czyli łączenie karmy suchej i mokrej


Najważniejsze w żywieniu zwierząt domowych jest zapewnienie im zdrowej i zbilansowanej diety. Wybór między karmą suchą a mokrą nigdy nie jest łatwy, dlaczego więc nie włączyć dwóch rodzajów karmy do menu naszego pupila? 

Rozwój preferencji żywieniowych kota

Koty to ciekawskie zwierzęta i chętnie zaglądają do misek wypełnionych nowościami. Warto eksperymentować z podawaniem karm o różnych konsystencjach. Nie należy przy tym zapominać, że koty raczej wiedzą, czego chcą -właściwie ich preferencje żywieniowe rozwijają się już na wczesnym etapie życia, kiedy są małymi kotkami.

Z początku upodobania wysysają z mlekiem matki, a w ciągu kilku kolejnych miesięcy, wyrabiają swoje własne zdanie na podstawie serwowanych im przysmaków. Sucha karma ROYAL CANIN Mother & Babycat w postaci suchych krokietów to dobry pierwszy krok w kształtowaniu nawyków żywieniowych kociąt, ale też rozwiązanie odpowiednie dla kotek w ciąży i podczas laktacji.

Karmienie kota mokrą karmą

Mokra karma daje opiekunowi kota duże pole do popisu — występuje pod wieloma konsystencjami i smakami. Dobrej jakości pożywienie dostarcza odpowiednią ilość składników odżywczych. Wilgotna konsystencja mokrej karmy wspiera prawidłowe nawodnienie kotów, które z natury nie potrzebują wiele wody do zaspokojenia pragnienia. Koty przepadają za jej zapachem i teksturą. Karma mokra ROYAL CANIN Kitten Instinctive dla kociąt do 12 miesiąca życia świetnie spełnia zapotrzebowania rosnących kotów i wpisuje się w wybredne gusta futrzaków.

Wysoka wilgotność mokrej karmy ma też swoje cienie. Szybciej się psuje, jest trudniejsza w transporcie i przechowywaniu. Należy podawać ją małymi porcjami, tak żeby zaspokoić głód kota w określonym czasie. To oznacza konieczność większego zaangażowania opiekuna w codzienne karmienie kota.

Karmienie kota suchą karmą

Niewiele kotów zjada całą porcję karmy jednocześnie. Wręcz przeciwnie, większość kotów w ciągu dnia delektuje się niewielkimi porcjami. Sucha karma nie zepsuje się, leżąc w misce nieco dłużej, dlatego stanowi świetną alternatywę dla zabieganych opiekunów. Serwowanie kocich chrupek jest higieniczne i mało pracochłonne. Poza tym sucha karma jest znacznie bardziej energetyczna od mokrej.

Uważa się, że chrupanie wspomaga mięśnie żuchwy i wzmacnia pyszczek kota. Co więcej, dzięki zwartej strukturze, sucha karma zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego. 

Mimo wielu zalet, karmienie kotów tylko suchą karmą nie jest zalecane. Powodem jest przede wszystkim prawdopodobieństwo odwodnienia kota na diecie złożonej wyłącznie z chrupek. 

Jeśli jednak zdecydujesz się na dietę opartą głównie na suchej karmie, nie zapominaj o prawidłowym nawadnianiu. Pamiętaj – koty nie lubią pić wody z miski postawionej obok jedzenia. Zadbaj o odpowiednie ustawienie miski - z dala od miejsca posiłku. Ciekawostka – warto uatrakcyjnić kotu sposób podaży wody, na przykład włączając lekki strumień w kranie. 

Zalety mieszanego karmienia kotów

Wspomaga nawadnianie kota. Żywienie mieszane pozwala na kontrolę ilości przyjmowanej wody. Nasze domowe koty najpewniej są potomkami dzikich kotów nubijskich, których korzenie znajdujemy na terenach Afryki Wschodniej. 

Prawdopodobnie ich pustynne pochodzenie sprawia, że koty potrafią magazynować mocz w nerkach i nie odczuwają pragnienia do czasu, aż ich stan nie zasygnalizuje zagrożenia życia. Ta wyjątkowa umiejętność domowych pupili musi wzbudzać naszą czujność – zbyt długi czas bez dodatkowego nawodnienia prowadzi do wielu problemów zdrowotnych kota. Choroba nerek u kota, choroby dróg moczowych czy infekcje — charakteryzujemy jako przejaw odwodnienia. 

Chociaż brzmi to niepokojąco, a my troszczymy się o naszych podopiecznych, nie ma potrzeby do zamartwiania się na zapas. Koty nawadniają się głównie podczas jedzenia, stąd żywienie mieszane karmą suchą i mokrą wzorowo zaspokoi pragnienie kota w ciągu dnia. 

Jak karmić kotkę po sterylizacji?

Żywienie mieszane pomyślnie wpływa na ogólne samopoczucie kota, dostarczając mu zbilansowanych składników i przyjemne doznania podczas posiłku. Aspekt ogólnego samopoczucia jest szczególnie ważny dla kotek po zabiegu sterylizacji, które zmieniają swoje codzienne przyzwyczajenia oraz tempo przemian metabolicznych. 

W związku z reorganizacją w gospodarce hormonalnej kociakom znacznie wzrasta apetyt (nieproporcjonalnie do zapotrzebowania energetycznego). Na dodatek, zazwyczaj mają problemy z samodzielnym regulowaniem ilości zjadanej porcji. 

Nie bez znaczenia jest więc wybór karmy, który spełnia wszystkie potrzeby kota na nowym etapie życia. Ograniczony poziom energii w karmie Mokra karma ROYAL CANIN Kitten Sterilised pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała u sterylizowanych kociąt. Dla smakoszy ROYAL CANIN® Kitten Sterilised jest dostępna także w sosie.

Jak wprowadzić żywienie mieszane?

Jeśli dotychczas Twój kot dostawał wyłącznie suchą lub mokrą karmę, to nowy rodzaj posiłku wprowadzaj powoli. Pamiętaj o kontroli podawanych porcji. Mokra karma dostarcza im ważnych składników odżywczych, ale ma stosunkowo niską kaloryczność. Natomiast sucha karma dla kota jest bardziej energetyczna.

Należy zawsze zwracać uwagę na dzienne potrzeby kota i podawać mu odpowiednią ilość karmy w zależności od jego zapotrzebowania, które zależy od takich czynników jak aktywność, przebyte choroby, waga, wiek.

W przypadku żywienia łączonego jeden z posiłków można zamienić na karmę mokrą, na drugi pozostawić karmę suchą. Można również wybrać łączenie obu rodzajów w czasie tego samego posiłku, czyli dodawać karmę suchą do mokrej. W jednym, jak i drugim przypadku bardzo ważne jest, by dawka dzienna karmy była dokładnie odmierzona, aby nie doszło do przekarmiania kota. Przekarmianie kota powoduje problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi i pogorszeniem stanu zdrowia. W razie wątpliwości odpowiednią dawkę żywieniową warto ustalić z pomocą eksperta.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się