×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Jaki żwirek dla kota będzie najlepszy?

Każdy właściciel oraz przyszły właściciel kota powinien zrobić rozeznanie dotyczące żwirku. Wybór odpowiedniego produktu sprawi, że zwierzę chętnie będzie korzystało z kuwety. Nie wszystkie artykuły są bowiem odpowiednie. Na szczęście, ich bogaty wybór pozwala dopasować je do indywidualnych potrzeb czy oczekiwań. W poniższym tekście przedstawiamy zalety najczęściej wybieranych żwirków dla kota. Przeczytaj i podejmij decyzję, który produkt sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku.

Przed adopcją kota należy przygotować dla niego wyprawkę, aby już od pierwszych chwil w nowym domu zwierzak czuł się dobrze. Najważniejsza jest oczywiście właściwie dobrana karma, ale poza nią trzeba się wyposażyć również w inne niezbędne artykuły. Jednym z nich jest żwirek, dzięki któremu pupil będzie mógł załatwiać swoje potrzeby. Może się okazać, że wybrany przez właściciela żwirek nie będzie pasował kotu. W takiej sytuacji warto zmienić go na inny. Walka ze zwierzakiem zazwyczaj nie ma sensu. Aby zaoszczędzić sobie problemów, przetestuj kilka rodzajów żwirków i znajdź odpowiedni.

Najczęściej wybierane żwirki dla kota

Wybierając żwirek dla kota, zwróć uwagę przede wszystkim na to, aby był on wydajny. Dzięki temu starczy na dłużej i nie będziesz musiał co chwilę kupować nowego opakowania. Dostępne są różne rodzaje żwirku, co sprawia, że każdy właściciel może dopasować produkt odpowiedni dla siebie i swojego zwierzaka.

Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów jest żwirek bentonitowy, czyli wykonany z substancji naturalnych. Wyróżnia się on dużą zdolnością do absorbowania cieczy. Poza tym zwalcza nieprzyjemne zapachy, co również jest niezwykle istotne. Wyglądem przypomina piasek lub żwir. Po użyciu zbryla się w kawałki, dzięki czemu łatwiej usunąć z kuwety zanieczyszczenia. Ubytki można uzupełnić nowym żwirkiem, co sprawia, że zwierzę ciągle ma odpowiednią ilość żwirku. Wydajność tego produktu zależy od jego konkretnego rodzaju, ponieważ dostępne są różne żwirki bentonitowe.

Na uwagę zasługuje również żwirek drewniany. Najczęściej jest on wybierany przez osoby, którym zależy na ekologii. Składa się z materiałów, do których produkcji wykorzystuje się drewno. Zazwyczaj są to sosna bądź świerk. To, co wyróżnia żwirek tego rodzaju, to zapach, który jest dość intensywny. Zależy on jednak od konkretnego produktu.

Właściciele kotów często decydują się także na zakup żwirku silikonowego, który produkuje się z żelu krzemionkowego. Taki żel powstaje z krzemianu sodu. Materiał wyróżnia się tym, że jest bardzo tani w produkcji, a także obojętny chemicznie. Żwirek silikonowy świetnie chłonie wilgoć i niweluje brzydkie zapachy. Silikat pochłania mocz, gromadząc go w środku granulek. W związku z tym nie trzeba czyścić kuwety za każdym razem, gdy zmieniany jest żwirek.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się