×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Jaki drapak dla kota wybrać?

Twój ukochany mruczek zniszczył właśnie kolejny cenny drewniany mebel, wydrapując na nim głębokie bruzdy? A może po raz kolejny w tym roku czeka Cię wymiana obdrapanej tapicerki w sofie wypoczynkowej? Zamiast złościć się na kota, zastanów się, jak zaspokoić jego naturalną potrzebę ostrzenia pazurów. Dobry drapak nie tylko ochroni wyposażenie Twojego domu, ale także pozytywnie wpłynie na rozwój zwierzaka.

Leżący kotek

Dlaczego kot musi drapać?

Koty zostały udomowione kilka tysięcy lat temu. Mimo tego niektóre ich potrzeby pozostały niezmienione. Niszczenie mebli czy tapet nie wynika bowiem ze złośliwości, ale z naturalnej potrzeby ostrzenia pazurów. Jeśli w domu nie ma specjalnego drapaka, wtedy mruczek robi to na przedmiotach, które według niego najlepiej się do tego nadają. Dodatkowo kot znaczy w ten sposób swoje terytorium. Sprawienie mu drapaka powinno jednak skutecznie oduczyć go wyżywania się na domowych sprzętach, a ponadto znacznie poprawić jego komfort przebywania w mieszkaniu. Drapak pełni bowiem również funkcję legowiska, swoistego kociego azylu, a także... sprzętu do ćwiczeń. Zabawa na drapaku wzmacnia kocie mięśnie, usprawnia krążenie i poprawia koordynację ruchową.

Drapak idealny czyli jaki?

Drapak powinien stanowić podstawowy element kociej wyprawki – tak jak miska, karma czy kuweta. Jak jednak w gąszczu dostępnych modeli wyłowić ten, który faktycznie spełni wszystkie swoje funkcje? Pierwszą ważną kwestia jest rozmiar drapaka. Dopasować go trzeba pod dwa czynniki – wielkość kota oraz ilość miejsca w mieszkaniu. Nie każdy może pozwolić sobie na ogromny, rozbudowany stojak, wtedy dobrym rozwiązaniem może okazać się np. drapak poziomy. Kot może wylegiwać się na nim, a nawet spać - zamiast w legowisku. Jeśli natomiast zdecydujesz się na drapak stojący, weź pod uwagę jego stabilność. Ma to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo kota. Jeśli chodzi o wysokość takich drapaków, ich słupki powinny dawać kotu możliwość pełnego rozciągnięcia się. Nie warto więc decydować się na modele, które nie będą co najmniej 10 cm wyższe niż sam mruczek. Dodatki typu zwisające sznurki nie są natomiast konieczne, ale będą miłym detalem dodatkowo stymulującym kota do aktywnej zabawy.

Dobry drapak dla kociaka

Kocięta powinny być od małego przyzwyczajane do drapaków. Znacznie obniża to ryzyko wystąpienia u nich w pewnym momencie chęci do ostrzenia pazurków na meblach. Tak małym zwierzakom w zupełności wystarczy niewielki drapak mierzący 30-40 cm. Idealny będzie np. słupek z górną platformą, z której pupil będzie mógł obserwować otoczenie. Kocięta są też bardziej chętne do zabawy wszelkimi sznureczkami, ich obecność w drapaku jest więc w pełni uzasadniona. Oczywiście możesz też od razu zainwestować w sporych rozmiarów drapak-drzewo, który posłuży kotu przez całe życie. Zwróć jednak wtedy szczególną uwagę na stabilność i mocowanie drapaka, by wyeliminować ryzyko przewrócenia się gadżetów wprost na twojego pupila.

Czy bez drapaka można się obejść?

Teoretycznie możesz spróbować wstrzymać się z zakupem drapaka. Nie polecamy jednak takiego rozwiązania, gdyż potrzebę drapania koty mają we krwi i prędzej czy później zaczną ją realizować. Niektórzy opiekunowie próbują też podsuwać swoim pupilom kawałki drewna, mające zastąpić naturalny drapak. Jednak są one mniej bezpieczne (i nie tak wielofunkcyjne) niż profesjonalny, obity miękką tkaniną i świetnie sprawdzający się jako legowisko drapak. Warto więc wybrać taki model, który najlepiej będzie odpowiadał kotu i jego opiekunowi oraz cieszyć się z zaspokojenia kocich instynktów bez straty w meblach. Jeśli natomiast masz problem z zachęceniem mruczka do skorzystania z nowego gadżetu, wypróbuj sprawdzony sposób i natrzyj drapak kocimiętką!

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się