×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Jak zostać wolontariuszem w schronisku dla zwierząt

Spis treści:

jak zostać wolontariuszem w schronisku

Wolontariat w schronisku – niekończąca się lista możliwości!

Pielęgnacja, karmienie, zabawa i spacery to nie jedyne zajęcia wolontariuszy w schronisku lub fundacji ratującej bezdomne zwierzęta. Ochotnicy, którzy zdecydowali się pomóc bezpańskim psiakom i kociętom, powinni być przygotowani na sprzątanie boksów oraz udział w procesach adopcyjnych, pomoc w pozyskiwaniu funduszy niezbędnych do utrzymania schroniska, zamawianie asortymentu i leków umożliwiających funkcjonowanie chorych zwierząt. Cenną wartością dla schroniska jest wolontariusz posiadający prawo jazdy – taki, który np. korzystając z firmowego auta, odbierze darowizny z domów fundatorów albo zawiezie zwierzęta na wizyty weterynaryjne.

Masz „lekkie pióro”? Możesz pomóc w napisaniu postów lub uroczych biografii zwierzaków do adopcji, udostępnianych m.in. na stronie schroniska czy w social mediach. Pasjonuje Cię fotografia? Zrób podopiecznym przytuliska przepiękne portrety, które zachęcą miłośników zwierząt do adopcji. Równie ważna jest pomoc w dniach otwartych schroniska oraz w szkoleniu psów. Pamiętaj, że zakres obowiązków wolontariuszy może różnić się w zależności od potrzeb konkretnego przytuliska. Sprawdź więc, jakiego wsparcia oczekuje fundacja lub  schronisko w Twojej okolicy!

Nieodpłatna pomoc w schronisku – jak zostać wolontariuszem?

To całkiem proste – by kandydować do roli wolontariusza, wejdź na stronę internetową schroniska i wypełnij formularz zgłoszeniowy. Następnie zadzwoń do kierownika ośrodka, by umówić się z nim na osobiste spotkanie. Kolejnym krokiem może być napisanie listu motywacyjnego z uzasadnieniem, dlaczego wolontariat jest dla Ciebie tak ważny. W liście uwzględnij m.in. doświadczenie w pracy z trudnymi zwierzakami (jeśli takie posiadasz) oraz listę prac i obowiązków, dzięki którym nabyłeś umiejętności adekwatne do pracy przy zwierzętach z trudnościami. Dodatkowym atutem będą kwalifikacje związane bezpośrednio z zoologią np. ukończony kurs dogoterapii, doświadczenie w pracy w sklepie zoologicznym czy jako petsitter/ -tka.

Nie masz zbyt dużego doświadczenia zawodowego? Nie martw się! Schroniska potrzebują często każdej pary rąk. Nierzadko korzystają chętnie z pomocy studentów, a nawet osób nieletnich – pod warunkiem uzyskania zgody opiekuna prawnego.

Regulamin i umowa schroniska – przeczytaj je uważnie, zanim podpiszesz!

Zanim zdecydujesz się na pomoc skrzywdzonym zwierzakom, szczegółowo zapoznaj się z regulaminem danego przytuliska. To dokument określający m.in. formę porozumienia między wolontariuszem a schroniskiem oraz harmonogram jego pracy. 

Kolejnym dokumentem jest umowa zawierana między wolontariuszem a schroniskiem. Określa m.in. zakres obowiązków ochotnika na wolontariusza, jego prawa i obowiązki, listę zachowań niepożądanych, warunki rozwiązania umowy i czas jej trwania oraz zgodę na przetwarzanie  danych osobowych. 

Najważniejsze postanowienia zawarte w umowie dotyczą m.in. potwierdzenia świadczenia pracy w sposób nieodpłatny i dobrowolny, obowiązku stosowania się do poleceń i uwag pracowników schroniska nadzorujących wolontariuszy, konieczności wpisywania się na listę obecności, noszenia identyfikatora oraz zaznaczania w harmonogramie wyjść i na boksach, które psy zostały wyprowadzone przez konkretnego wolontariusza oraz które kocie kojce objął swoją opieką. 

Czy się nadaję – jakie cechy powinien posiadać wolontariusz schroniska?

Praca w ośrodku ratującym bezdomne zwierzaki wiąże się ze sporym stresem – często trafiają tam psy i koty po traumatycznych przejściach, które reagują nieufnością lub agresją na pracowników ośrodka oraz „współlokatorów” z sąsiednich boksów. Z tego względu kandydat na wolontariusza schroniska powinien być odporny na stres i wyrozumiały wobec podopiecznych przejawiających negatywne wzorce zachowań. Musi brać odpowiedzialność za swoje działania oraz nauczyć się pracy w nerwowej atmosferze, pod presją czasu. 

Koniecznie powinien też opanować umiejętność pracy w zespole. W końcu każdego dnia będzie miał kontakt nie tylko z czworonogami, ale także z licznymi pracownikami schroniska. Nawiązanie kontaktu z podopiecznymi ułatwi mu wiedza na temat typowych zachowań i podstawowych potrzeb czworonogów. Ponadto dobry wolontariusz powinien być sumienny, pracowity i mieć stabilne poczucie własnej wartości – tak, by z chęcią pomagać w niezbyt przyjemnych, mało poważanych pracach porządkowych na terenie schroniska. Kandydat na wolontariusza powinien być również sprawny fizycznie i nie być uczulonym na sierść. 

Posiadasz przynajmniej kilka z wymienionych cech? W takim razie możesz zakładać, że praca w schronisku przyniesie Ci mnóstwo frajdy i satysfakcji! 

Wolontariat – mnóstwo korzyści dla zwierzaków i dla Ciebie!

Nadal nie jesteś przekonany, czy warto zostać wolontariuszem? Poniżej krótka argumentów przemawiających za pomaganiem zwierzakom.Pracując w schronisku, przyczyniasz się do polepszenia losu porzuconych zwierząt. Dzięki Tobie czują się zauważone i zaopiekowane.

  1. Dzięki Twoim działaniom zwierzaki są w lepszej kondycji fizycznej i psychicznej. W rezultacie mają większe szanse na znalezienie wymarzonego domu i stałych właścicieli.
  2. Twoja pomoc to bezcenne wsparcie dla zapracowanych pracowników schroniska.
  3. Poprzez kontakt z Tobą, przyszli właściciele zwierzaka są w stanie poznać jego charakter oraz indywidualne wymagania i potrzeby.
  4. Wolontariat to świetna okazja do nowych znajomości z ogromnym potencjałem do długoletnich przyjaźni, opartych na współpracy i zaufaniu. 
  5. Kontakt ze zwierzętami uczy pokory, empatii, cierpliwości.  
  6. Ma również działanie prozdrowotne: wzmacnia układ odpornościowy, zachęca do aktywności fizycznej, pomaga rozładować napięcie i poradzić sobie z wieloma problemami emocjonalnymi.
  7. Dla osób samotnych jest szansą, by poczuć bliskość i przynależność do danego miejsca i grupy. 
  8. Wolontariat jest również świetną okazją do zbudowania trwałych więzi z konkretnym zwierzakiem – wolontariuszom często przydzielane są stałe psy, o które dbają miesiącami.
  9. Pomoc w schronisku pozwala wypracować zdrową rutynę: podopieczni często wyprowadzani są o stałych porach, w wyznaczone dni tygodnia. 

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się