×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Jak zadbać o psa na wiosnę?

Coraz dłuższe i cieplejsze dni to coś, co kochamy wszyscy. Przyroda budzi się do życia, a my mamy wtedy więcej energii. Wiosna to także dobry czas, aby zadbać o nasze czworonogi, które po zimie wymagając większej pielęgnacji oraz aktywności.

Więcej ruchu na świeżym powietrzu

Nie oszukujmy się - zimowa aura nie sprzyja aktywności fizycznej. Zniechęceni kiepską pogodą i szybko zapadającą ciemnością, często skracamy wyjścia z psami do krótkich, 15-minutowych spacerów przed blok, aby załatwić jedynie najpotrzebniejsze potrzeby. Nawet jeśli w wyniku takiego postępowania nasz pupil nie przytyje, to z pewnością takie krótkie spacery nie wpłyną na niego pozytywnie. Wiosna jest więc idealnym okresem na powrót do długich przechadzek na świeżym powietrzu. Wypełnienie spaceru różnymi ćwiczeniami i zabawami pozwala dodać psu jeszcze więcej pozytywnej energii. Taka aktywność fizyczna z pewnością wzmocni zarówno u nas, jak i u naszych pupili kondycję oraz odporność, a także wpłynie na zachowanie dobrego samopoczucia.

Wiosenne, urozmaicone menu czworonoga

Wraz z nadejściem ciepłych miesięcy i zmianą trybu życia, zmienia się także zapotrzebowanie naszego psa na energię i składniki odżywcze. Niektóre czworonogi zmagają się też po zimie z różnymi problemami, wśród których można wymienić: nadwagę, osłabienie czy kiepski stan sierści. Warto więc wykorzystać sezon wiosenno-letni, aby popracować nad zmianą sytuacji. Wybierajmy tylko dobre suche lub mokre karmy, zawierające w składzie wszystko co niezbędne dla zdrowia i pięknego wyglądu naszego czworonoga. Co więcej, przydadzą się również suplementy wzmacniające organizm zwierzęcia oraz przysmaki, które świetnie sprawdzają się podczas treningu i zabawy.

Zabiegi pielęgnacyjne

Zima to czas, kiedy mamy tendencję do zaniedbywania nie tylko aktywności fizycznej, ale również pielęgnacji psiej sierści. W efekcie staje się ona skołtuniona, przesuszona lub przeciwnie - zbyt szybko się przetłuszcza. Wraz z nadejściem wyższych temperatur warto zadbać o sierść i zafundować pupilowi porządne wyczesanie, a także zapewnić mu kąpiel w dostosowanym do rodzaju sierści szamponie. Przed sezonem letnim wiele czworonogów odwiedza także psiego fryzjera, który nieco skraca sierść. Warto wykorzystać słoneczne światło i zajrzeć psiakowi do paszczy lub uszu. W tym celu z pewnością pomoże weterynarz.

Przeczytaj także: Jak ograniczyć linienie u psa? Sposoby i preparaty

Ochrona przed pasożytami

Niestety wiosną nie tylko ta pozytywna część przyrody budzi się do życia. Możemy wówczas zaobserwować wzmożoną aktywność wszelkich „pasażerów na gapę” - pcheł, kleszczy, komarów czy pasożytów wewnętrznych. Tacy lokatorzy przenoszą niestety groźne choroby zagrażające zdrowiu, a nawet życiu zwierzęcia. Warto więc zadbać o ochronę przed nimi już od pierwszych dni wiosny. Pamiętajmy też, że pasożyty można złapać nie tylko w głębokim lesie, ale nawet w przyblokowym ogródku. Nie ma więc co zwlekać z zastosowaniem specjalnych preparatów odstraszających te niemile widziane stworzenia. Popularne rozwiązania przeciw pasożytom to obroże i krople.

Przeczytaj także: Kleszcze u psa - zapobieganie, rozpoznanie, usuwanie

Profilaktyka weterynaryjna

Po zimie warto zabrać pupila nie tylko do psiego fryzjera, ale również do gabinetu weterynarza. Warto zrobić ogólny przegląd naszego zwierzaka, tym bardziej, że długie spacery sprzyjają złapaniu różnych pasożytów czy zarażeniu się chorobą podczas zwiększonego kontaktu z innymi psami. Groźne mogą być również środki ochrony roślin oraz grasujące po polu myszy. Sprawdźmy więc, czy pies ma wszystkie potrzebne szczepienia oraz zaplanujmy jego odrobaczanie. Po każdym spacerze uważnie obserwujmy też, czy nasz czworonożny przyjaciel nie został ugryziony przez kleszcza, nie skaleczył się o gałązki oraz czy w jego kale nie widać gołym okiem robaków, np. nicieni.

Wiosna to idealny czas na zadbanie o ukochanego zwierzaka. Wprowadzenie w życie omówionych wskazówek pozwoli zarówno psu, jak i jego opiekunowi w pełni cieszyć się z ciepłych, słonecznych dni.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się