×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Jak wybrać karmę dla psa pod względem wieku?

Potrzeby żywieniowe psów są inne na każdym etapie życia. Metabolizm szczeniaka, którego organizm dopiero się rozwija, będzie znacznie różnił się od przemiany materii seniora. Warto więc przy wyborze karmy kierować się nie tylko kryterium wagowym, ale również brać pod uwagę podział na grupy wiekowe.

Pieski

Puppy - gdy szczeniak przestaje pić mleko mamy

W żywieniu szczeniąt możemy wyróżnić dwa okresy. Pierwszy z nich, czyli „Puppy” rozpoczyna się, gdy piesek przestaje pić mleko matki, czyli około 8 tygodnia życia. Będzie trwał mniej więcej do ukończenia przez czworonoga trzeciego miesiąca życia. Jest to dla psów okres najbardziej intensywnego wzrostu. Ich organizmy potrzebują w tym czasie sporej ilości materiałów budulcowych – białka, witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Karma dla szczeniaka do trzeciego miesiąca życia powinna więc być wysokoenergetyczna. Pieskowi w tym wieku można podawać zarówno karmy mokre (polecamy np. Ucztę dla szczeniąt z Wiejskiej Zagrody), jak i suche. W przypadku tych drugich warto jednak sprawdzać, by chrupki nie były zbyt duże. Dobrze też, gdy karma jest lekkostrawna i nie wywołuje alergii. Takie właściwości spełnia np. Brit Care z łososiem

Karma dla Juniora, czyli starszego szczeniaka

Kolejnym etapem w życiu psa jest „Junior”. Kiedy zwierzak kończy trzeci miesiąc, nie rośnie już tak intensywnie, jak do tej pory. Potrzebuje więc mniej kalorii, co nie oznacza, że można karmić go jak dorosłego osobnika. Szczenięta nawet po trzecim miesiącu wciąż się rozwijają. Bardzo potrzebują m.in. odpowiedniej ilości wapnia, fosforu oraz witamin D i A dla mocnych i zdrowych zębów, oraz kości. Karmy dla juniorów muszą więc zawierać dość sporo tych składników, a także białka i tłuszczu. Dobrej jakości tłuszcze pochodzenia zwierzęcego znajdziemy np. w Dolinie Noteci Rafi Junior. Karmę dla psa dobrze też dobierać z uwzględnieniem kryterium wiekowego i wagowego jednocześnie. Daje to gwarancje zapewnienia pupilowi wszystkich niezbędnych mikro- i makroelementów. Przykładowo w serii Brit Care znajdziemy karmę z oznaczeniem „Junior Large Breed” informującą o przeznaczeniu dla dużych ras.

Adult – jak karmić psy dorosłe?

Karmy dla psów dorosłych to najbardziej ogólna kategoria. Gdy nasz zwierzak kończy rok (małe i średnie rasy) lub dwa lata (rasy duże) można już mówić o jego wejściu w dorosłość. Na tym etapie bardzo ważny jest tryb życia danego psa. Pod uwagę możemy wziąć jego rasę, masę ciała, aktywność ruchową, a nawet to, czy był kastrowany. Karma z serii Adult powinna też być nieco mniej kaloryczna niż ta dla szczeniaków. Zapobiegnie to rozwojowi otyłości. Właściciel psa w tym wieku zwykle zna również wszelkie alergie i nietolerancje pupila. Przy doborze karmy koniecznie trzeba o nich pamiętać. Na szczęście wybór jedzenia dla dorosłych psów jest obecnie ogromny. Jeśli chcemy podawać czworonogowi karmę mokrą, możemy zdecydować się np. na Animondę z drobiem i cielęciną. Gdy preferujemy suche chrupki, możemy zdecydować się chociażby na Nutrilove z kurczakiem bez dodatku sztucznych aromatów.

Najlepsze wsparcie dla psa seniora

Pies w jesieni życia (a więc mniej więcej w wieku od siedmiu lat) również ma specyficzne potrzeby żywieniowe. Jego metabolizm zwalnia, a w wyniku starzenia więcej komórek rozpada się, niż powstaje. Pojawiają się też problemy ze zdrowiem – wysiadają stawy, chorują nerki, daje o sobie znać serce. Poprzez podawanie mu dobrej karmy, chcemy wspierać funkcjonowanie organizmu psiego seniora. Świetnym wyborem będzie np. Brit Care Senior Jagnięcina. Dzięki dodatkowi ostropestu plamistego karma ta wspomaga funkcjonowanie i regenerację wątroby. W przypadku puszek warto natomiast zwrócić uwagę na serię dla seniorów z Animondy. Mięso, które tam znajdziemy, ma łatwe do przeżucia przez starsze psy kawałki.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się