×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Jak wybrać drapak dla kota?

Drapak to niezbędne wyposażenie każdego domu, w którym mieszka kot. Okazuje się bardzo potrzebny nie tylko po to, aby zapobiec niszczeniu mebli przez zwierzaka, ale również w celu zaspokojenia jego potrzeb. Kot potrzebuje bowiem rozciągnąć mięśnie i naostrzyć swoje pazury, do czego niezbędne jest mu odpowiednie miejsce. Czy wiesz, jaki drapak najlepiej wybrać? W poniższym tekście podpowiadamy, czym się kierować przy jego zakupie.

Drapanie to naturalna czynność dla kota, za pomocą której zwierzę znaczy teren oraz ostrzy pazury. Dzięki temu możliwe jest ścieranie ich zrogowaciałej części. W tym celu niezbędny okazuje się drapak, zwłaszcza dla kotów mieszkających w domu czy mieszkaniu. Zwierzęta wychodzące na zewnątrz mogą bowiem drapać inne przedmioty i tym samym nie niszczą mebli. Drapanie umożliwia też kotu rozciągnięcie mięśni łap, co również jest bardzo ważne. Poza tym ta czynność stanowi dla zwierzaka sposób na odstresowanie się oraz na nudę.

Czym kierować się przy zakupie drapaka?

Drapak warto dopasować do potrzeb kota – powinien być on przede wszystkim stabilny, aby nie przewracał się podczas drapania. Poza tym musi być wytrzymały, ponieważ pazury zwierzaka mogą być naprawdę ostre. Warto więc zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany produkt. Do wyboru są różne rodzaje drapaków – niektóre to proste modele, składające się z podstawki i słupka służącego do drapania, a inne są nieco bardziej urozmaicone. Zawierają wiele słupków i miejsc, w których kot może odpoczywać, a nawet spać. To, na jaki drapak dla kota się zdecydujesz, zależy głównie od możliwości finansowych oraz od dostępnej przestrzeni. Im większy produkt, tym więcej miejsca zajmie w domu, dlatego weź to pod uwagę podczas zakupów. Drapak warto dopasować także do wymiarów zwierzaka – jeśli Twój kot jest duży, nie możesz kupić za małego słupka, ponieważ nie będzie spełniał potrzeb pupila.

Bogaty wybór drapaków pozwala na ich dopasowanie również do wnętrza domu czy mieszkania. Nie każdy kot chce jednak korzystać z możliwości ostrzenia swoich pazurków w przeznaczonym do tego miejscu. Jeśli zwierzę nie wykazuje zainteresowania drapakiem, warto je do niego przekonać. W tym celu możesz spryskać drapak środkiem o przyjemnym dla kota zapachu, np. kocimiętki. Ponadto dobrym pomysłem jest zamocowanie na nim zabawek czy przysmaków. Nie bez znaczenia okazuje się również miejsce, w którym go ustawisz. Powinien stanąć tam, gdzie najczęściej przebywa kot. Nie chowaj go w odosobnione miejsce, ponieważ zwierzaki zazwyczaj lubią być tam, gdzie ich opiekunowie. Sposobem na zachęcenie kota do korzystanie z drapaka jest również zanoszenie pupila do niego za każdym razem, gdy próbuje pazurami niszczyć meble.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się