×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Jak walczyć z otyłością zwierząt domowych?

Otyłość zwierząt domowych jest bardzo niebezpieczna. Może bowiem prowadzić do rozwoju wielu różnych schorzeń, a nawet do śmierci pupila. Jest to stan polegający na zwiększaniu się masy ciała, co powoduje nadmierna ilość tkanki tłuszczowej. Właściciele czworonogów powinni reagować od razu, gdy zauważą otyłość u swoich zwierzaków. Poniżej tłumaczymy, jak można skutecznie walczyć z tym stanem.

Przyczyn otyłości może być naprawdę wiele. Dzieli się je na pierwotne oraz wtórne. Do pierwszej grupy zalicza się przede wszystkim czynniki genetyczne oraz niewłaściwe nawyki behawioralne. Za nadmierną ilość tkanki tłuszczowej zwierzęcia może odpowiadać wiek, duża podaż energii, której pupil nie jest w stanie spożytkować lub niewielka ilość ruchu. Częstym powodem otyłości jest również nieprawidłowe żywienie czy podawanie niektórych leków. Z kolei przyczyną otyłości wtórnej są najczęściej nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem organizmu. Mogą one dotyczyć zaburzeń hormonalnych i różnych czynników chorobotwórczych.

Zapobieganie otyłości u zwierząt

Doprowadzenie zwierzaka do otyłości ma negatywne skutki dla jego wyglądu, zdrowia, a także samopoczucia. Dodatkowa ilość tkanki tłuszczowej sprawia, że pupil nie może się swobodnie ruszać i często się męczy. Nie ma również ochoty na zabawę. Ponadto otyłość może doprowadzić do poważnych chorób czworonoga. Często przyczynia się do rozwoju cukrzycy, nadciśnienia czy schorzeń narządów wewnętrznych. Z tego powodu należy jak najszybciej zapobiegać otyłości zwierząt domowych. W tym celu istotna jest ich uważna obserwacja.

Jeśli zauważysz, że Twoje zwierzę przybrało na wadze, przez co zmienił się jego wygląd lub sposób poruszania, to powinieneś zareagować. Przede wszystkim zwróć uwagę na pożywienie czworonoga. Być może karma dla psa czy kota została niewłaściwie dobrana lub podajesz ją w zbyt dużych dawkach. Spróbuj ją zmienić lub zmniejszyć jej ilość. Pamiętaj też, aby nie karmić zwierzaka raz dziennie, nakładając mu dużo karmy. Lepszym sposobem jest żywienie pupila 2-3 razy dziennie mniejszymi dawkami. Najlepiej, aby zwierzę miało stałe godziny jedzenia.

Bardzo ważne jest również pilnowanie tego, aby pupil mógł się swobodnie poruszać. Jeśli jest to zwierzę domowe, zadbaj o jego aktywność fizyczną, zabierając go na długie spacery lub wypuszczając co jakiś czas do ogrodu. Dzięki temu będzie mógł spalić kalorie i utrzymać prawidłową wagę. Nie zawsze te proste metody są wystarczające, by zapobiegać lub pokonać otyłość u zwierząt. Niekiedy konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem weterynarii, który na podstawie swojej wiedzy oraz doświadczenia dobierze odpowiednią karmę dla czworonoga. Być może zleci również badania, których wyniki pokażą, czy otyłość nie jest spowodowana chorobą.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się