×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Jak przygotować psa do zimy?

Zima z pewnością nie należy do ulubionych pór roku dla naszych czworonożnych przyjaciół. Te zdecydowanie preferują wiosenne poranki czy letnie wieczory. Chcąc nie chcąc, muszą sobie poradzić z zimowym chłodem, a my właściciele psów powinniśmy zrobić wszystko, aby pomóc im się do tej zimowej aury odpowiednio przygotować. Jak to zrobić? O czym pamiętać? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Pies z patykiem

Zima - jedni ją kochają inni nie znoszą

Tak, jak wśród ludzi, tak również i wśród psów, znajdą się sympatycy, jak i przeciwnicy zimowej pory roku. W przypadku czworonogów, jedne pieski zamknęłyby się najchętniej w czterech kątach i przeczekały ten chłodny okres, a z kolei inne kochają zabawy na śniegu, tarzanie się i bezgraniczne, białe szaleństwo. Bez względu na to, czy psy uwielbiają puszysty śnieg i niskie temperatury, czy zupełnie za tym nie przepadają, należy czworonoga do tej pory roku odpowiednio przygotować. Koniecznie trzeba zrobić wszystko, aby nasz zwierzak nie chorował, ale czerpał jak największą przyjemność z codziennych, zimowych spacerów.

Jeśli psiak przebywa na podwórku...

Zupełnie inaczej należy podejść do psa podwórkowego, który śpi w budzie, a inaczej do pieska, który jest cały czas w domu. W przypadku tego pierwszego należy zadbać o zmianę jedzenia na lekko ciepłe i gotowane, z większą ilością tłuszczu. Dobrze sprawdzi się wysokiej jakości karma, która dostarczy więcej kalorii. Można wybrać karmy wilgotne, suche, półwilgotne, karmy bezzbożowe czy specjalne weterynaryjne. Idealnym wyborem będzie na przykład karma Dolina Noteci Premium z kaczką i dynią, z królikiem i żurawiną czy też z jagnięciną. Na okres zimy pies powinien odłożyć nieco więcej tłuszczu, który z pewnością zapewni mu odpowiednie ciepło. Oczywiście nie można zapomnieć o stosownym przygotowaniu budy. Sprawdzi się nie tylko siano, które nie chłonie wilgoci i które pozwoli pieskowi się ogrzać. Jeśli mrozy są bardzo duże, koniecznie należy zabrać psa do ciepłego pomieszczenia. Można kupić mu odpowiednią matę lub legowisko, które zagwarantują wygodę, komfort i pożądany poziom temperatury.

Ochrona przed solą

W okresie zimy sól na chodnikach nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Posypywane są nie tylko podjazdy do garażu, ale także chodniki przed posesjami czy blokami, bowiem sól doskonale radzi sobie ze śliską powierzchnią, rozpuszczając powstały lód. Niestety, ta sól nie działa dobrze na łapki psiaka. Może ona spowodować między innymi uszkodzenie opuszków łap. Na rynku dostępne są preparaty, które warto stosować, aby te opuszki zabezpieczyć, a po spacerze konieczne należy przemyć łapki pod bieżącą wodą. Można zakupić specjalne mydła lub płyny, które zapewnią odpowiednią czystość.

Ubranko dla pieska

Często śmiejemy się z piesków, które mają na sobie ubranko. Prawdą jednak jest, że to właśnie takie ubranie dla psa może stanowić doskonały wybór gwarantujący praktyczność, pełną wygodę i komfort podczas spacerów zimową porą. Idealne będą tutaj derki, jak również i ubranka do założenia na łapki. Od wewnątrz ciepły materiał, od zewnątrz wodoodporna tkanina. W sklepach dostępnych jest wiele produktów, które z całą pewnością stanowią doskonały wybór absolutnie dla każdego psa zarówno tego mniejszego, jak i większego.

Pamiętajmy - zima nie jest idealną porą roku dla naszych czworonogów, które mogą odczuwać ogromny dyskomfort podczas spacerów, często borykając się przy tym z zapaleniem oskrzeli czy też płuc. Aby do tego nie dopuścić, dobrze jest w odpowiedni sposób zadbać o ochronę psa. Dobrej jakości karma, odpowiednio przygotowane posłanie, w miarę możliwości ubranko, a do tego ochrona przed zbyt dużymi wahaniami temperatury. Nie powinniśmy przegrzewać nadmiernie pomieszczeń, wychodzić na zbyt długie spacery czy pozwolić psu jeść śnieg. Jeśli zachowamy odpowiednią ostrożność, zimowe spacery okażą się przyjemnością, bez chorób, problemów i dyskomfortu.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się