×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Jak pomóc kotu w upały? Porady, jak ochronić kota przed wysokimi temperaturami

jak schłodzić kota w upalne dni

Jak schłodzić kota w gorące dni?

Wraz z nadejściem gorących letnich dni, wielu z nas zadaje sobie pytanie, jak ochłodzić nasze ukochane koty i zadbać o ich komfort w czasie upałów. Może wydawać się, że te futrzane stworzenia, które uwielbiają wylegiwać się na słońcu, nie mają większych problemów z wysokimi temperaturami, jednak prawda jest nieco inna, ponieważ koty źle reagują na zbyt wysokie temperatury.

Jak koty reagują na upały?

Koty, podobnie jak ludzie, mogą reagować na upały w różny sposób. Oto kilka typowych reakcji, jakie mogą mieć koty w czasie wysokich temperatur:

Lenistwo i zmniejszona aktywność: Koty często będą spędzać więcej czasu na odpoczynku i drzemkach w cieniu. Mogą być mniej aktywne i unikać intensywnych aktywności, zwłaszcza w najgorętszych godzinach dnia.

Poszukiwanie chłodnych miejsc: Koty mogą szukać chłodnych powierzchni do leżenia, takich jak podłogi z płytek lub miejsca blisko wentylatorów. Mogą też starać się schronić w miejscach, gdzie temperatura jest niższa, na przykład pod meblami.

Lizanie i chłodzenie się: Koty mogą zwiększyć liczbę liźnięć, szczególnie pochodzących z obszarów, gdzie mają poduszki łap, które pomagają im w odprowadzaniu ciepła. Poprzez lizanie sierści koty mogą rozprowadzać ślinę na ciele, co w rezultacie pomaga im poczuć się bardziej schłodzonymi.

Zmniejszone apetyt: W czasie upałów koty mogą mieć zmniejszony apetyt, co jest naturalną reakcją organizmu na wysokie temperatury. Należy jednak monitorować, czy koty nadal spożywają wystarczającą ilość płynów i pokarmu, aby uniknąć odwodnienia.

Zwiększone picie i nawadnianie: Koty mogą zwiększyć spożycie wody, aby zrekompensować utratę płynów przez pot i zwiększone oddychanie. Właściciele powinni zapewnić kotom stały dostęp do świeżej wody, aby pomóc w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia.

Czy koty mogą się pocić?

W przeciwieństwie do nas, koty nie posiadają gruczołów potowych na całym ciele, co oznacza, że pocą się w inny sposób. Mają jednak unikalne sposoby radzenia sobie z wysokimi temperaturami. Główne źródło ich ochłodzenia to poduszeczki łap. Kiedy kotkowi robi się zbyt gorąco, poduszeczki na łapkach stają się wilgotne. Kot może również rozprowadzać wilgoć na swoim futrze podczas lizania, ale nie jest to wystarczająco efektywne rozwiązanie.

Linienie kota latem — czy im to pomaga?

Linienie sierści jest korzystne dla kotów w okresie letnim. Koty gubiąc swoją starą sierść,  umożliwiają sobie regulację temperatury ciała i dostosowanie się do zmieniających się warunków atmosferycznych.

Gubienie sierści pozwala kotom pozbyć się gęstego podszerstka utrudniającego odprowadzanie ciepła z organizmu. Pozwala im to na lepszy przepływ powietrza przez skórę i ułatwia chłodzenie organizmu. Mniejsza ilość sierści umożliwia również kotom bardziej efektywne odprowadzanie ciepła i unikanie przegrzewania się.

Warto pamiętać, że proces linienia u kotów może być różny i zależny od rasy, indywidualnych cech i zdrowia kota. Niektóre koty linieją intensywnie, podczas gdy inne mogą mieć bardziej umiarkowany proces linienia. W każdym przypadku regularne szczotkowanie sierści kotów w okresie linienia jest ważne, aby usunąć martwe włosy przy pomocy szczotki do wyczesywania  i wspomóc zdrowy wzrost nowej sierści.

Zagrożenia dla kota w okresie letnim

Przegrzewanie: Koty są bardziej wrażliwe na ciepło niż ludzie i mogą łatwo się przegrzać. Przebywanie w upalnym otoczeniu bez schronienia i odpowiedniej wentylacji może prowadzić do przegrzania organizmu, co może prowadzić do udaru cieplnego lub innych poważnych problemów zdrowotnych.

Odwodnienie: Wysokie temperatury powodują zwiększone ryzyko odwodnienia u kotów. Jeśli kot nie ma odpowiedniego dostępu do świeżej i czystej wody, może dojść do odwodnienia, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia kota.

Poparzenia: Na gorących powierzchniach, takich jak beton czy asfalt, koty mogą łatwo poparzyć swoje poduszeczki łap. Te poparzenia mogą być bardzo bolesne i powodować trudności w poruszaniu się.

Zatrucie pokarmowe: Wysokie temperatury mogą przyczyniać się do szybszego psucia się żywności. Jeśli kot spożywa zepsute lub zanieczyszczone jedzenie, może dojść do zatrucia pokarmowego, co wymaga natychmiastowej interwencji weterynaryjnej.

Jak możemy im podczas tego okresu?

Zadbaj o nawodnienie kota

Picie odpowiedniej ilości wody jest niezwykle ważne dla kotów, szczególnie w okresie letnim. Koty są bardziej podatne na odwodnienie niż ludzie, a brak nawodnienia może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych takich jak: problemy nerkowe, zaburzenia metaboliczne, kamienie moczowe i ogólnego osłabienie organizmu. 

Co zrobić gdy kot nie chce pic w upały?

Ważne jest, aby zachęcać kota do regularnego picia wody. Należy zapewnić mu przede wszystkim świeżą i czystą wodę, która powinna być dostępna w różnych miejscach w domu. Koty lubią, jak coś się dzieje, dlatego można rozważyć zakup specjalnych fontann dla kota lub kranów dla kotów, które skupiają ich uwagę. Dodanie kostek lodu do miski z wodą może ich też zainteresować i uczynić picie bardziej atrakcyjnym.

A co z jedzeniem? Czy koty jedzą mniej w upały?

Warto zwrócić uwagę na korzyści mokrej karmy dla kotów. Mokra karma ma znacznie wyższą zawartość wilgotności (około 70%), co pomaga w nawodnieniu organizmu kota. Wysoka wilgotność w diecie pomaga zapobiegać odwodnieniu i wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego. 

W przypadku suchej karmy dla kotów, jej niższa zawartość wilgotności (zazwyczaj ok. 10%) może prowadzić do większego ryzyka odwodnienia u kotów. Ponadto  niektóre koty mogą mieć trudności w nawilżaniu suchej karmy odpowiednią ilością śliny, co utrudnia proces jedzenia i może prowadzić do dyskomfortu.

W razie braku apetytu u kota rozważ również podawanie mniejszych, rozłożonych na cały dzień porcji jedzenia, aby uniknąć długotrwałego narażenia jedzenia na działanie wysokich temperatur.

Zadbaj o ochłodzenie otoczenia:

  • Ogranicz dopływ światła

Zasłanianie zasłon w okresie letnim może być korzystne dla kotów, ponieważ pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu i zapewnia im przyjemne warunki do odpoczynku. Promienie słoneczne, zwłaszcza gdy padają bezpośrednio na okna, mogą powodować wzrost temperatury wewnątrz domu oraz mogą oślepiać i powodować dyskomfort wzrokowy u naszych pupili.

  • Klimatyzacja czy wentylator?

Klimatyzacja pomieszczeń i wentylatory mogą być przydatnymi narzędziami w zapewnieniu komfortowego chłodzenia dla kota w okresie letnim. Klimatyzacja oferuje szybkie i skuteczne obniżenie temperatury w pomieszczeniu, co może być korzystne szczególnie w czasie upałów. Jednak należy pamiętać, że nadmierne korzystanie z klimatyzacji może prowadzić do zbyt dużych różnic temperatury między wnętrzem a otoczeniem, co może nie być zdrowe ani dla człowieka, ani dla kota. Ważne jest, aby utrzymywać umiarkowaną temperaturę.

Wentylatory natomiast zapewniają przepływ powietrza w pomieszczeniu. Są bardziej energooszczędne niż klimatyzacja i mogą być używane w różnych pomieszczeniach, jednak należy pamiętać, że wentylator jedynie przemieszcza powietrze, nie obniża jego temperatury. Dlatego ważne jest, aby kot miał dostęp do miejsca, gdzie może schronić się przed bezpośrednim przepływem powietrza.

  • Zrób miejsce do odpoczynku dla kota

Dla kotów mieszkających w domach lub mieszkaniach istotne jest stworzenie im odpowiedniego miejsca do odpoczynku, zwłaszcza w okresie letnim. Chłodne miejsce, w którym kot może schronić się przed wysokimi temperaturami, jest niezwykle istotne dla jego komfortu i zdrowia. Może to być np. narożnik w salonie z legowiskiem, sypialnia zlokalizowana na niższym piętrze, bądź inna przestrzeń, w której temperatura jest niższa niż w innych miejscach.

Mata chłodząca dla kota jest jednym z przydatnych gadżetów, które można zastosować, aby zapewnić kotu komfort w okresie letnim. Jest z materiałów chłodzących, które reagują na kontakt z ciałem kota, obniżając jego temperaturę. 

Warto jednak zaznaczyć, że jeśli posiadasz dom z ogródkiem, kot sam może znaleźć sobie idealne miejsce do odpoczynku na zewnątrz. Mogą to być cieniste miejsca pod drzewami lub na tarasie, gdzie kot będzie mógł cieszyć się naturalnym chłodem i delikatnym podmuchem wiatru. Otwarcie drzwi czy okien, aby kot mógł swobodnie wchodzić i wychodzić, również daje mu możliwość wyboru najlepszego miejsca odpoczynku.

Zakończenie

Podsumowując, zapewnienie kotu odpowiedniego ochłodzenia w okresie letnim jest niezwykle ważne dla jego zdrowia i komfortu. Wysokie temperatury mogą być niebezpieczne dla kotów, ale istnieje wiele sposobów, aby im pomóc. Dbanie o odpowiednie nawodnienie, zapewnienie chłodnego miejsca do odpoczynku, korzystanie z klimatyzacji, wentylatorów oraz mat chłodzących – to wszystko przyczyni się do stworzenia optymalnych warunków dla naszych kotów.

Może Cię zainteresuje: Top 7 produktów dla kota na latoZgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się