×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Hotel dla psów - na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej opieki?

peis w walizce
W zbliżającym się wielkimi krokami okresie wakacyjnym coraz bliższa naszym sercom zaczyna być wizja urlopu. Lato to dla niektórych czas na bardzo zasłużony wypoczynek, a dla innych motywacja do aktywnego spędzania czasu. Niezależnie od naszych planów wakacyjnych, bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest problem z zaangażowaniem pupila w wypoczynek. Nierzadko bywa, że po prostu nie ma możliwości, aby dołączył do nas na urlopie czy weekendowej wyprawie w góry. Czasami nie możemy zabrać ze sobą czworonoga ze względu na jego stan zdrowia, choroby lub zwyczajnie podeszły wiek, który uniemożliwia podróże i ekstremalne zabawy. W takim przypadku wiele osób zaczyna eksplorować różne opcje opieki nad pupilem. Dzisiaj zastanowimy się, co można zrobić, kiedy chcemy zostawić naszego czworonoga pod czyjąś opieką.

Co zrobić, kiedy ktoś znajomy zajmie się naszym pupilem?

Kiedy planujemy zostawić naszego pupila pod opieką rodziny lub znajomych, musimy pamiętać, że jest to najczęściej wybierane rozwiązanie w przypadku, gdy nie możemy zabrać ze sobą zwierzaka w trakcie naszych podróży. Jednakże, zanim podejmiemy decyzję o zostawieniu naszego czworonoga lub kota pod opieką kogoś innego, musimy dokładnie zaplanować ten proces, aby zapewnić naszemu zwierzakowi jak najlepszy komfort i bezpieczeństwo. W końcu nasz pupilek jest dla nas ważnym członkiem rodziny i zależy nam na tym, aby był traktowany z należytą opieką i uwagą. Na samym początku rzucimy okiem na najbardziej prawdopodobny scenariusz. Zostawienie psa czy kota pod opieką rodziny, czy znajomych jest chyba najpopularniejszym rozwiązaniem w tej sytuacji.

Co zrobić przed oddaniem psa pod opiekę?

W takich przypadkach najistotniejsze jest wychowanie i behawior. Odpowiednie kształtowanie psa lub kota od najmłodszych lat jest bardzo ważne z wielu względów i daje owoce w wielu dziedzinach życia w przyszłości. Dlatego konieczne jest takie ukształtowanie pupila, aby nie cierpiał on na lęki separacyjne i był w stanie bez większych problemów lub stresu przetrwać rozłąkę z właścicielem. Jeśli nasz psiak nie ma większych problemów z byciem odseparowanym od właściciela, to tak naprawdę największy problem mamy z głowy.

Kolejną kwestią jest to, jak bardzo nasz pupil zna się ze swoim potencjalnym opiekunem. Najlepiej, aby była to osoba, do której zwierzę jest po prostu przyzwyczajone i czuje się w jej otoczeniu swobodnie. Najczęściej będzie to zwyczajnie członek rodziny lub przyjaciel. Następnie warto zwrócić uwagę na kwestię lokum. Jeśli opiekun tymczasowy zgodzi się zajmować pupilem w naszym mieszkaniu, to bardzo dużo problemów zwyczajnie znika. Wiele zwierząt domowych ma mniej lub bardziej rozwinięte ciągotki terytorialne i z tego powodu najmniej stresująca dla pupila będzie opieka w „jego” domu. Nie będzie także problemu z przyzwyczajeniem się do obcego zapachu i otoczenia.

W przypadku kiedy nie ma możliwości, aby opieka miała miejsce w naszym mieszkaniu, jest kilka kroków, które można poczynić, aby ułatwić pupilowi adaptację do innych warunków. Bardzo dobrym pomysłem będzie kilkukrotne odwiedzenie przyszłego domu tymczasowego z pupilem. Dzięki temu zwierzę będzie miało czas przyzwyczaić się i poznać otoczenie. Bardzo dobrym pomysłem będzie stopniowe przyzwyczajanie pupila. Rzucanie go na głęboką wodę może okazać się bardzo stresujące i zarazem bardziej problematyczne i dla opiekuna i dla czworonoga. Dlatego możemy zostawiać pupila z opiekunem na jakiś czas i stopniowo ten okres zwiększać, do momentu aż zobaczymy, że czworonóg nie pokazuje szczególnych objawów tęsknoty za właścicielem. Możemy zacząć od spacerów z daną osobą, potem stopniowo zacznijmy odwiedzać opiekuna w jego miejscu zamieszkania.

Kolejnym krokiem będzie pozostawianie pupila z osobą, która będzie się nim opiekowała sam na sam na coraz dłuższy czas. Bardzo ważną kwestią jest także oczywiście obecność innych zwierząt. Najlepiej byłoby, gdyby osoba opiekująca się naszym pupilem nie posiadała swoich czworonogów, ponieważ wkroczenie na czyjeś terytorium będzie bardzo zwiększało stres i dyskomfort u naszego zwierzęcia. Jeśli jednak nie mamy innej opcji, to ponownie można wykorzystać stopniowe przyzwyczajanie psa lub kota do sytuacji. Takie ostrożne podejście pozwoli pupilowi zaadaptować się do warunków bez większego stresu. Najlepiej będzie, jeśli nasz pupil zwyczajnie będzie się znał z danym zwierzakiem ze spacerów lub wspólnie spędzanego czasu. Oczywiście musimy pamiętać o takich bardziej prozaicznych kwestiach jak zabranie misek, zabawek lub posłania naszego psiaka do miejsca, w którym będzie się nim ktoś opiekował. Taki zabieg ma na celu zminimalizowanie dyskomfortu poprzez obecność rzeczy należących do naszego pupila i posiadających jego zapach. Dzięki temu nasz psiak lub kot przynajmniej w pewnym stopniu będzie się czuł bardziej tak, jak w domu.

Hotel dla psa, czy petssiter? Jakie są alternatywy na opiekę nad pupilem?

Na samym początku rzucimy okiem na psie lub kocie hotele. Niestety nie funkcjonują one w każdym mieście, dlatego takie rozwiązanie może nie być dostępne dla wszystkich. W hotelach dla zwierząt zazwyczaj dostępne są wszystkie wygody, o jakich nasz pupil może zamarzyć. Najczęściej nasz przyjaciel otrzyma swój własny bezpieczny boks. Oprócz tego będzie miał także zapewnione odpowiednie dla niego suche karmy, zabawki dla psów i atrakcje. W takich placówkach bardzo często pracują profesjonaliści posiadający różne certyfikaty i szkolenia, dzięki którym zapewnią idealną opiekę wszystkim podopiecznym. Jeśli chodzi o ceny, to bardzo zależą one od miasta i firmy, którą wybierzemy, ale niestety raczej nie jest to tania przyjemność i może kosztować nawet od 100 zł za dobę.

Należy pamiętać, że hotel dla psów hotelowi nierówny. Przed wybraniem odpowiedniego miejsca należy przeprowadzić odpowiednie rozeznanie. Różnice między pensjonatami dla psa mogą być diametralne. Niektóre z nich cieszą się przyjaznymi warunkami, od czystych boksów, po opiekuna dysponującego czasem na aktywności z czworonogiem. Niestety zdarzają się też hotele, które lepiej omijać szerokim łukiem. Pomocne przy wyborze hotelu dla psów zazwyczaj są rekomendacje, ale też samodzielne sprawdzenie panujących warunków na miejscu.

Następnym ciekawym pomysłem są petsitterzy. Są to osoby, które profesjonalnie zajmują się opieką nad zwierzętami w domu właściciela lub w swoim. Dostępnych opcji jest bardzo dużo – od spaceru po całodobową opiekę. Petsittera możemy znaleźć w różnych aplikacjach mobilnych specjalnie do tego przeznaczonych lub na ogłoszeniach na portalach społecznościowych. Koniecznie jednak pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na opinie i doświadczenie kandydata, zwłaszcza jeśli nasz pupil wymaga specjalnego traktowania. To rozwiązanie będzie odpowiednie dla wszystkich osób, które nie mają możliwości zostawić zwierzęcia u osoby znajomej, a nie chcą inwestować w hotel dla zwierząt.

Jeśli chcemy oddać pupila pod opiekę obcych ludzi – petsitterów czy do hotelu, musimy koniecznie pamiętać o odpowiednim przygotowaniu pupila przez lekarza weterynarii. Bardzo dużo takich placówek wymaga aktualnych szczepień i odrobaczenia ze względu na duże skupienie zwierząt w jednym miejscu. Z tego powodu pamiętajmy odwiedzić nasz ulubiony gabinet przed oddaniem psiaka pod opiekę. Oprócz tego kluczowe jest poinformowanie osób zajmujących się naszym zwierzęciem o wszystkich wymaganiach związanych z dietą czy leczeniem. Niektóre psiaki czy koty mogą mieć bardzo specyficzną dietę, wymagającą dodatkowej wiedzy opiekuna. Sytuacja staje się także trudniejsza, jeśli nasze zwierzę choruje i wymaga podawania leków o konkretnych godzinach.

Na samym końcu postanowiłem jeszcze wspomnieć o bardzo nieprzyjemnym, ale niestety zdarzającym się procederze. W okresie wakacyjnym do schronisk trafia rekordowa liczba zwierząt. Dzieje się tak właśnie w momentach, kiedy ktoś chce wyjechać na urlop, a nie ma co zrobić ze swoim pupilem. Niektóre osoby traktują schroniska dla zwierząt jak darmowy hotel i zwyczajnie oddają tam czworonogi przed wyjazdem i próbują odebrać po powrocie. Pomijając kompletny brak moralności w takim zachowaniu, nie można zapomnieć o potwornej traumie, której doświadczają zwierzęta w podobnych sytuacjach. Schronisko jest miejscem, w które trafia bardzo dużo zwierząt i zdecydowanie nie jest dla nich to przyjemne doświadczenie. Dlatego pamiętajmy – schronisko to nie hotel.

Podsumowanie

Okres wakacyjny jest często okresem, w którym wiele osób zastanawia się, jak zapewnić swoim pupilkom odpowiednią opiekę w czasie swojej nieobecności. Niezależnie od tego, czy mamy możliwość zostawienia naszych zwierzaków u przyjaciół, czy rodziny, czy też musimy szukać alternatywnych rozwiązań, istnieje wiele sposobów na zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa naszym pupilom. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i wyborowi właściwego rozwiązania możemy mieć pewność, że nasz czworonóg będzie w dobrych rękach i dobrze się bawił, podczas gdy my korzystamy z zasłużonego wypoczynku. Warto pamiętać, że istnieje wiele możliwości, takich jak np. wynajęcie opiekuna do domu, umieszczenie pupila w hotelu dla zwierząt, czy pozostawienie go pod opieką przyjaciela lub rodziny. Niezależnie od wybranego rozwiązania, ważne jest, aby przygotować naszego pupila do rozłąki i dostarczyć opiekunowi wszystkie niezbędne informacje o zwierzaku. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasz czworonożny przyjaciel będzie czuł się bezpiecznie i szczęśliwie w czasie naszej nieobecności, a my będziemy mogli cieszyć się swoimi wakacjami bez zbędnego stresu i zmartwień.

Kacper Moliński
Ekspert weterynarii zoo24.pl

 

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się