×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Gdzie rozstawić drapaki dla kotów?

W każdym domu, w którym przebywa kot, powinien znajdować się również drapak. Dzięki niemu zwierzę może ostrzyć swoje pazury, a także rozciągać się i oddawać jednej ze swoich ulubionych czynności. Brak tego przedmiotu często powoduje drapanie i tym samym niszczenie mebli przez kota. Z pewnością żaden właściciel nie chce takiej sytuacji w swoim domu, dlatego tak ważne jest zaopatrzenie się w odpowiednio dobrane drapaki. Czy wiesz, gdzie najlepiej je ustawić?

Drapanie to naturalna czynność dla kota, której nie można mu zabronić czy oduczyć go tego. Za wszelką cenę będzie on próbował robić to dalej, nawet jeśli zaczniemy na niego krzyczeć. Zakazy nie są więc dobrym pomysłem, zdecydowanie bardziej sprawdza się umożliwienie kotu ostrzenia pazurów w odpowiednio przygotowanych do tego miejscach. Z tego powodu bardzo dobrym pomysłem okazuje się zakup drapaka. W niektórych sytuacjach sprawdzi się nawet kupno więcej niż jednego produktu.

Liczba tych przedmiotów powinna zależeć od liczby kotów przebywających w domu, a także od wielkości mieszkania. Jeśli znajduje się w nim dużo pomieszczeń i do wszystkich zwierzę ma dostęp, warto kupić więcej niż jeden drapak. Przede wszystkim, jeśli kot przebywa na dwóch lub więcej piętrach. Na każdym z nich powinien znajdować się przynajmniej jeden przedmiot umożliwiający pupilowi ostrzenie pazurów.

W jakich miejscach ustawić drapaki?

Bardzo dobrym pomysłem jest ustawienie drapaków dla kota tam, gdzie zwierzę najczęściej przebywa. Jeden z nich powinien się znaleźć w pobliżu miejsca spania zwierzaka. Niekiedy jednak pupil oddala się od swojego legowiska, by znaleźć odpowiednie miejsce do ostrzenia pazurków. Często są to meble, np. fotele czy kanapa. W takiej sytuacji najlepiej ustawić jeden z drapaków właśnie przy tych meblach. Za każdym razem, gdy zwierzę zacznie je drapać, trzeba przesuwać go w stronę drapaka, aby zrozumiał, że to właśnie ten przedmiot do tego służy.

Niekiedy zwierzę nie chce korzystać z drapaków i najchętniej wybiera meble do ostrzenia swoich pazurków. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy kot od początku nie jest przyzwyczajony do korzystania z drapaka. Dlatego najlepszym pomysłem okazuje się zakup tego przedmiotu od razu po adopcji pupila. Jeśli jednak zwierzę nie wykazuje nim żadnego zainteresowania, można spryskać drapak zapachem zachęcającym dla kota. Trzeba też uzbroić się w cierpliwość, ponieważ zwierzę nie od razu może się przyzwyczaić do nowego przedmiotu w swoim otoczeniu, ale z czasem z pewnością się do niego przekona.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się