×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Dlaczego drapaki dla kotów są niezbędnym elementem w domu?

Jeszcze kilka lat temu w niewielu domach można było spotkać koty. Szczególnie na wsi były one trzymane na zewnątrz. Obecnie dużo osób decyduje się na zapewnienie im bezpieczeństwa. W tym celu przygotowywane są specjalne przestrzenie w mieszkaniu, a zwierzęta nie są wypuszczane na zewnątrz, aby nie stała się im krzywda. Niezależnie od tego, czy ciągle trzymasz kota w domu, czy wpuszczasz tylko co jakiś czas, powinien mieć on swój drapak. W poniższym tekście tłumaczymy, dlaczego jest to takie ważne.

Drapak to bez wątpienia niezbędny element w każdym domu, w którym znajduje się kot. Dzięki niemu zwierzę nie drapie mebli i tym samym ich nie niszczy. Niemożliwe jest oduczenie kota drapania, ponieważ jest to dla niego naturalna czynność. Konieczne jest więc przygotowanie miejsca, w którym będzie mógł się temu oddać w spokoju. Koty wychodzące zdecydowanie lepiej sobie radzą, gdyż na zewnątrz mogą ostrzyć pazurki o drzewa czy inne przedmioty. Natomiast zwierzęta trzymane w domu potrzebują odpowiednio dobranego drapaka.

Powody, dla których koty drapią

Drapanie jest dla kota tak samo naturalną czynnością, jak jedzenie, spanie czy polowanie. Zwierzę potrzebuje miejsca, w którym będzie mogło zaostrzyć swoje pazurki. Jeśli nie znajdzie w tym celu odpowiedniej przestrzeni, zacznie niszczyć meble lub inne przedmioty. W takiej sytuacji nie można krzyczeć na pupila – wystarczy kupić odpowiedni drapak dla kota. Najlepiej zrobić to od razu, zanim jeszcze zwierzę zamieszka w domu, aby od początku wiedziało, co służy do ostrzenia pazurów. W przeciwnym razie może zacząć drapać niewłaściwe rzeczy, co z pewnością będzie irytowało właścicieli.

Koty drapią z dwóch głównych powodów, przede wszystkim w celu znaczenia swojego terytorium. Na ich opuszkach znajdują się gruczoły zapachowe, dzięki którym pupile mogą pozostawiać po sobie ślad. Jest to dla nich bardzo ważne, ponieważ dzięki temu zyskują pewność, że w miejscu, w którym się znajdują, mogą czuć się bezpiecznie. Poza tym podczas drapania koty pozbywają się starych łusek z pazurów i je ostrzą. Pozwala im to zyskać pewność, że w razie niebezpieczeństwa będą miały czym się obronić.

Jeżeli kot nie jest zainteresowany kupionym specjalnie dla niego drapakiem, można spróbować go delikatnie przekonać do tego produktu. Warto zrobić wszystko, aby zwierzę przestało niszczyć meble, co na pewno jest bardzo irytujące. Aby pupil korzystał z drapaka, można spryskać go odpowiednim zapachem, np. kocimiętką. Nie bez znaczenia jest również miejsce ustawienia takiego produktu. Najlepiej postawić go tam, gdzie najczęściej przebywa kot lub w otoczeniu mebli, które zazwyczaj drapie.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się