×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Czym jest karma weterynaryjna?

Karma weterynaryjna to specjalistyczne pożywienie podawane chorym zwierzętom. Dobierana jest nie do rasy czy wieku psa lub kota, a do schorzenia, na które cierpi pupil. Najczęściej karmi się nią zwierzę przez okres choroby, ale niekiedy stanowi żywienie podstawowe. Dzieje się tak w przypadku przewlekłych i nieuleczalnych schorzeń. Jej największą zaletę stanowi skład, który jest dobierany odpowiednio do potrzeb danego zwierzaka.

Karma specjalistyczna dla psów i kotów występuje zarówno w postaci mokrej, jak i suchej. Wśród jej podstawowych składników można wymienić m.in. białko, węglowodany, tłuszcz, wiele różnych witamin, a także włókno pokarmowe. Niektóre produkty zawierają również substancje lecznicze oraz odpowiednio dobrane dodatki, dzięki którym zwierzę ma szansę na szybszy powrót do zdrowia. Z tego powodu karmy weterynaryjne powinny być dopasowane indywidualnie do konkretnego psa lub kota. Mają one duży wpływ na funkcjonowanie organizmu. Ich głównym celem jest wdrożenie właściwej diety, a także nakarmienie zwierzaka.

Czy można samodzielnie wybrać karmę specjalistyczną?

Karmy specjalistycznej nie powinno się wybierać na własną rękę, ponieważ nieodpowiednio dopasowana do potrzeb zwierzaka może mu nawet zaszkodzić. Z tego powodu należy ją podawać wyłącznie po zaleceniu lekarza weterynarii. Od niego dowiesz się także, w jaki sposób i jak często karmić psa lub kota. Pamiętaj, aby samodzielnie także nie kończyć okresu specjalnej diety. Podawaj karmę przez cały czas określony przez weterynarza, dzięki temu zawarte w niej składniki w odpowiednich dawkach trafią do organizmu zwierzaka. Podając specjalną karmę dla psa lub kota uważaj też, by nie zmieniać jej ilości. Dawki mają bowiem duże znaczenie, dlatego powinny być przestrzegane.

Karmy weterynaryjne kupuj wyłącznie ze sprawdzonych i bezpiecznych źródeł. Niektórzy sprzedawcy oferują je w wyjątkowo niskich cenach – taka sytuacja powinna wzbudzić Twoją czujność. Odpowiedniej jakości karma nie jest tania, ponieważ zawiera specjalny skład, dostosowany do potrzeb zwierzaka. Bardzo istotne jest również kupowanie karm wyłącznie zamkniętych. Nie sięgaj po pożywienie sprzedawane w dużych, otwartych workach lub pojemnikach, ponieważ nigdy nie masz pewności, co znajduje się w środku. Podczas podawania zwierzakowi karmy specjalistycznej, należy mu również zapewnić stały dostęp do świeżej wody.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się