×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Co powinny jeść młode psy i koty?

To, czy zwierzęta rozwijają się prawidłowo, zależy przede wszystkim od ich właścicieli. Bardzo ważna okazuje się również genetyka, ale największe znaczenie ma środowisko, w którym przebywają oraz podawane im żywienie. Karma dla młodych psów i kotów powinna być dobierana starannie do indywidualnych potrzeb. Nie mogą jeść tego samego, co dorosłe osobniki, ponieważ ich organizmy potrzebują innych składników. Poniżej podpowiadamy, czym karmić szczeniaki i kociaki.

Pożywienie odpowiednie dla szczeniaków

Pieski zaraz po urodzeniu są zależne od swojej matki. To dzięki niej otrzymują właściwe pożywienie, które ma duży wpływ na ich prawidłowy rozwój. Mleko suki jest więc najlepszym wyborem dla szczeniaków i w pierwszych dniach życia nie warto podawać im nic innego. Dopiero po 3-4 tygodniach należy wprowadzać pokarm stały do diety małych piesków. To właśnie wtedy ich matka traci mleko i nie jest już w stanie wykarmić potomstwa. Bardzo ważne jest wybieranie karmy dla psów przeznaczonej dla konkretnej grupy wiekowej zwierzaków. Pamiętaj, że szczeniaki mają inne potrzeby żywieniowe niż dorosłe osobniki, dlatego nie powinno się ich karmić tym samym pokarmem. Odpowiednio dobrane, pełnowartościowe karmy dla szczeniąt dostarczają do organizmu czworonogów niezbędne składniki odżywcze we właściwych proporcjach.

Po odstawieniu szczeniaka od mleka matki należy mu podawać karmę mokrą lub suchą przeznaczoną dla małych piesków. Dobrym pomysłem jest jej rozmiękczanie wodą, dzięki czemu staje się łatwiejsza do połknięcia i zwierzę szybciej przyzwyczai się do nowej postaci jedzenia. Podczas wyboru pokarmu dla czworonoga zwróć uwagę przede wszystkim na skład karmy. Odpowiednie dla szczeniąt pożywienie powinno zawierać wysokowartościowe białka, tłuszcze, a także różne witaminy i minerały.

Czym karmić kocięta?

Kocięta, podobnie jak szczeniaki, przez pierwsze tygodnie życia są karmione przez swoją matkę. Za pomocą mleka dostarcza im ona potrzebne składniki, które mają duży wpływ na prawidłowy rozwój małych kotków. Z tego powodu na początku nie należy w żaden sposób ich dokarmiać. Dopiero po 3-4 tygodniach, gdy kotka ma coraz mniej pokarmu, można spróbować karmić kocięta w inny sposób. Jest to dobry czas na wprowadzanie pokarmów stałych, ale pamiętaj, aby nie przesadzać z ich ilością i różnorodnością. Należy to robić powoli, ponieważ małe kotki mają niedojrzały układ trawienny, w związku z czym mogą różnie reagować na stały pokarm.

Karma dla kotów powinna zawierać wszelkie niezbędne składniki odżywcze, dlatego podczas jej wyboru zwracaj uwagę na skład. Pożywienie przeznaczone dla kociąt jest bogate w odpowiednie witaminy i minerały, mające wpływ na prawidłowy rozwój pupila. Małym kotkom można podawać zarówno karmę mokrą, jak i suchą, ale w niewielkich ilościach. Dobrym pomysłem jest również karmienie ich od czasu do czasu ugotowanym mięsem.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się