×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

BorzojBorzoj

Borzoj

Niezwykle szybki, skory do polowania, zachwycający dostojną sylwetką, borzoj był ozdobą w dworach rosyjskich monarchów. Psy te charakteryzują się dużą siłą oraz niebywałą prędkością. Jaki jest wyścigowy chart rosyjski? Poznajmy go bliżej.

Chart rosyjski borzoj to niewątpliwie wysoki pies. Dorosły samiec mierzony w kłębie osiąga wysokość od 74 do 85 centymetrów, natomiast suka nie jest o wiele mniejsza, jest to od 68 do 78 centymetrów. Dojrzały przedstawiciel rasy borzoj waży od 34 do 47 kilogramów, suka tej rasy to 25 do 40 kilogramów. Rasa borzoj cieszy swoich właścicieli przez 7 do 10 lat.

Chart borzoj - wygląd i opis rasy

Charakterystyczną cechą charta rosyjskiego jest jego wysoki wzrost. Jest szczupły i ma wąski tułów, z wygiętym grzbietem w kształcie łuku. Ciało ich jest mocne i muskularne. Wzorzec rasy borzoj mówi, że sierść powinna być długa i jedwabista, lekko falowana i mająca tendencję do powstawania loków.

Wyróżniamy kilka odcieni umaszczenia borzoja, m.in.: jasnoszare, jasnorude, płowe, czy nawet czerwone lub czarne. Dopuszczalne również są inne kombinacje pośrednie danych kolorów. Możemy również spotkać psa borzoj w umaszczeniu czekoladowym czy błękitnym, ale jeśli nos u takiego psa nie jest czarny, to nie jest on uznawany za dopuszczalny wzorzec. Sierść tych psów jest jedwabista i delikatna w dotyku. Jest długa, natomiast dokładnie przylega w okolicy głowy i oraz łap. Oczy są czarne i lekko skośne w kształcie migdałów.

Charakter chart rosyjski

Charty rosyjskie możemy zaliczyć do niezwykle towarzyskich, ale trzeba też podkreślić, że przy tym są bardzo niezależne. Pies posiada silny charakter, zatem powinien być szkolony i socjalizowany w odpowiedni sposób. Źle prowadzony może sprawiać kłopoty. Potrzebuje niezwykle cierpliwego i konsekwentnego opiekuna, co spowoduje, że będzie bardzo oddanym i posłusznym czworonogiem.

Pamiętajmy też, że borzoj ma silny instynkt łowiecki, a przy tym jest bardzo silny. Podczas spacerów należy pilnować borzoja, gdyż wiedziony instynktem może po prostu zacząć gonić za zwierzyną. W przypadku, gdy pies może swobodnie poruszać się po terenie swojego domu należy zadbać o zamykanie bramy. Chart rosyjski nie będzie miał kłopotu, aby dogadać się z innymi przedstawicielami ras, natomiast nie darzy zbytnią sympatią kotów.

Borzoj to raczej spokojny pies, oddany i kochający swojego opiekuna. W przypadku zagrożenia nie zawaha się przyjść z pomocą. Mogą uchodzić za psy agresywne, aczkolwiek wcześnie socjalizowany i odpowiednio szkolony nie będzie stanowił zagrożenia dla otoczenia.

Borzoj usposobienie

Charakterystyka borzoja

Pomimo swojego niezwykłego temperamentu i skłonności łowieckich, borzoj to pies, który jest bardzo spokojny. Nie będzie szczekał bez powodu. Może natomiast służyć jako dobry stróż, gdyż swoją postawą niewątpliwie wzbudza szacunek. Trzeba pamiętać, że pomimo długiej i gęstej sierści ten pies nie nadaje się na życie na zewnątrz.

Borzoj potrzebuje dużego zainteresowania i niejednokrotnie będzie się takowego domagał. Borzoj to pies, który bez kłopotu zostanie sam w domu, ale należy zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu, aby nie miał ochoty na psoty pod nieobecność opiekuna. Borzoj to nie tylko dobry pies stróż, ale też może być świetnym psem wyścigowym. Jego warunki fizyczne są idealne, aby mógł brać udział na przykład w różnego rodzaju wyścigach. Uwielbia wszelkie aktywności związane z bieganiem i gonieniem.

Pies ten uchodzi za indywidualistę, zatem nie sprawdzi się u boku niedoświadczonego opiekuna. Potrzebuje twardej ręki i konsekwencji, wtedy nie będzie sprawiał problemów wychowawczych.

Borzoj i jego choroby

Decydując się na przygarnięcie psa tej rasy należy pamiętać, że średnia długość ich życia wynosi około 7 do 10 lat. Choroby natomiast nie dotykają borzoja tak często jak przedstawicieli innych ras. Nie są to psy obciążone szczególnymi chorobami genetycznymi. Jak każdy duży pies może zachorować na skręt żołądka, w takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie podawanie karmy w mniejszych ilościach.

Kolejną dolegliwością dotykającą te psy są wrażliwe łokcie, zatem należy pamiętać o miękkim posłaniu dla charta rosyjskiego. Zdarza się też, że borzoj cierpi na typowe choroby oczu, pojawić się może u niego postępujący zanik siatkówki czy zaćma. Jak u wszystkich dużych psów chart może cierpieć również na kłopoty ze stawami, czy zapaść na chorobę Wobblera, czyli tak zwana niestabilność kręgów szyjnych.

Pielęgnacja chart rosyjski

Charty długowłose wymagają regularnego szczotkowania. Szczególnie jest to ważne w okresie linienia. Częstotliwość rozczesywania rosyjskiego borzoja może zależeć od indywidualnych potrzeb, natomiast wykonywać je należy nie rzadziej niż raz w tygodniu. Po spacerach należy dokładnie obejrzeć sierść psa i usunąć wszelkie ewentualne zabrudzenia jak patyki czy liście.

Prawidłowe utrzymanie psa to nie tylko częste i dokładne szczotkowanie, ale też zapewnienie mu odpowiedniej dawki ruchu i aktywności fizycznej, ale też dobrze dobrane żywienie. Regularnie kontrolowane powinny być też uszy, pazury czy uzębienie borzoja.

Borzoj usposobienie

Chart rosyjski borzoj - szczeniaki i ich hodowla

Borzoj nie należy jeszcze do popularnych ras psów w naszym kraju. Natomiast możemy spotkać hodowle, które oferują piękne szczeniaki tej rasy. Decydując się na zakup borzoja należy upewnić się, że dana hodowla przynależy do ZKwP, bo tylko to daje gwarancję, że zakupiony pies będzie wyróżniał się cechami pożądanymi przez wzorzec rasy. Odpowiedzialny hodowca wykona też komplet niezbędnych badań celem wyeliminowania wad genetycznych występujących u tej rasy.

Pies Borzoj cena

Cena szczeniaków rasy chart rosyjski borzoj zaczynają się od pięciu tysięcy złotych. Ze względu na to, że te psy nie są zbytnio popularne w naszym kraju, to niewiele hodowli oferuje te piękne szczeniaki. Miłośnicy tej rasy często sięgają do zagranicznych hodowli aby zakupić borzoja. W takim przypadku cena może się nieznacznie różnić od oferowanych w naszym kraju.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje rosyjski chart borzoj?

Cena szczeniaków borzoja z dobrej hodowli zaczyna się od pięciu tysięcy złotych. Ta rasa nie jest jeszcze popularna w naszym kraju, zatem szczeniaki sprowadzone z zagranicznych hodowli mogą być nieco droższe.

Jaka jest długość życia borzoja?

Średnia długość życia psa tej rasy to około 7 do 10 lat.

Ile waży rosyjski borzoj?

Rosyjski borzoj osiąga wagę od 34 do 47 kilogramów, suka tej rasy waży od 25 do 40 kilogramów.

Borzoj - do kiedy rośnie?

Docelową wagę i wzrost borzoj osiąga w okolicy siódmego miesiąca życia.

Jak wygląda rosyjski chart borzoj?

Jest to wysoki, szczupły pies o wąskim tułowiu. Grzbiet ma wygięty w kształcie łuku. Ciało ma mocne i muskularne. Sierść tych psów zwykle jest długa, w dotyku miękka i jedwabista z tendencją do powstawania loków. Dopuszczalne umaszczenie borzoja to płowe, jasnoszare, jasnorude czy czerwone lub nawet czarne. Włosy dobrze przylegają w okolicy głowy oraz łap. Oczy są czarne, w kształcie migdałów.

Jak wychować borzoja?

Borzoj posiada mocny charakter. Jest niezwykle inteligentny, uległy swojemu opiekunowi. Szybko uczy się nowych komend i sztuczek, ale pozostaje przy tym bardzo niezależny. Tylko doświadczony i konsekwentny opiekun będzie w stanie nauczyć psa posłuszeństwa i egzekwować przestrzeganie zasad. Borzoj wymaga dużej dozy cierpliwości. Trzeba też pamiętać, że psy te charakteryzują się ogromnym instynktem łowieckim, zatem mogą mieć tendencję do pogoni za inną zwierzyną.

Jaka karma jest odpowiednia dla borzoja?

Borzoj nie jest bardzo wybredny, ani skłonny do nadmiernego przybierania na wadze, gdyż lubi aktywnie spędzać czas. Podawana karma powinna być dostosowana do wieku i potrzeb borzoja. Bardzo ważna jest dobrze zbilansowana i urozmaicona dieta psa, gdyż w przypadku jednego rodzaju karmy mogą pojawić się niedobory witamin. Trzeba pamiętać, że dobrze dobrana karma jest bogata nie tylko w białko, ale też niezbędne minerały i witaminy, które wspierają prawidłowy rozwój borzoja. Psy uprawiające sporty powinny mieć zapewnioną karmę wysokoenergetyczną.

Jaką karmę kupić dla szczeniaka borzoja?

Szczeniak niewątpliwie potrzebuje innego składu karmy niż dorosły przedstawiciel tej rasy. Specjalnie dobrane karmy w swoim składzie mają delikatne mięso, na przykład z indyka lub kurczaka, które będzie świetnym rozwiązaniem dla małych brzuszków. Należy również pamiętać o odpowiedniej suplementacji żelaza czy wapnia, które korzystnie wpływa na rozwój maluchów.

Ile powinien jeść dorosły borzoj?

Karma dla borzoja powinna podawana w regularnych odstępach nawet 6 lub 7 razy dziennie. Aktywny pies może mieć większe zapotrzebowanie na pokarm, niż pies nie uprawiający żadnych aktywności.

Ile powinien jeść szczeniak rasy borzoj?

W okresie dojrzewania szczeniak może mieć zwiększone zapotrzebowanie na pożywienie. W przypadku wątpliwości co do ilości podawanego pokarmu możemy skorzystać z informacji, którą producent umieszcza na boku opakowania.

Jakie szelki będą odpowiednie dla borzoja?

Ze względu na swoją szczupłą budowę charty powinny mieć regulowane szelki typu Guard. Takie rozwiązanie pozwoli dopasować szelki do twojego psa, tym samym zapobiegnie uwieraniu czy uciskaniu klatki psa.

Rosyjski chart borzoj - gdzie kupić?

Decydując się na zakup charta borzoja należy zwrócić szczególną uwagę na hodowlę z której pochodzi. Jest to rzadko spotykana rasa w naszym kraju, natomiast miłośnicy tych psów niejednokrotnie sięgają do zagranicznych hodowli. W tym wypadku również zalecany jest zdrowy rozsądek, gdyż tylko odpowiedzialny hodowca jest w stanie zapewnić prawidłowy rozwój oferowanych piesków oraz zadba o komplet wszelkich niezbędnych badań.

Jak opiekować się borzojem?

Chart rosyjski borzoj to niewątpliwie idealny pies dla cierpliwego, doświadczonego i konsekwentnego właściciela. Ze względu na swoje usposobienie i mocny instynkt łowiecki powinien być poddawany socjalizacji i szkoleniu już od pierwszych dni. Oprócz szkoleń wymaga też pielęgnacji jego długiej, lśniącej sierści. Rozczesywanie powinno odbywać się przynajmniej raz w tygodniu. Na szczególną uwagę zasługują również uszy, zęby i pazury borzoja. Tylko odpowiednio zaopiekowany będzie zdrowym i kochającym towarzyszem swojego opiekuna przez wiele lat.

lat.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się