×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Basenji

Basenji

Basenji

Jaki jest basenji?

Niezależny, czasami nieco uparty i trudny do okiełznania — oto pies, który leżał u stóp faraonów. O kim mowa? Oczywiście to pies rasy basenji. Niech nie zwiedzie was brak szczekania, ten pies w inny sposób informuje o swojej obecności. W jaki? Czytajcie dalej.

Podstawowe informacje

Pies o drobnej budowie ciała. Dorosły pies basenji osiąga około 43 centymetry mierzony w kłębie, samica natomiast około 40 centymetrów. Waga dojrzałego osobnika basenji to aż 11 kilogramów, suki są nieco mniejsze i ważą do 9,5 kg. Średnia długość życia psa tej rasy to od 12 do 16 lat.

Basenji charakterystyka

Basenji - opis rasy i wygląd

Basenji to pies z charakterystycznymi bruzdami na czole. Ma lśniącą, krótką sierść bez podszerstka. Najczęściej występuje w umaszczeniu czarno - białym lub czerwono - białym. Na popularności zyskuje również umaszczenie w kolorze czarnym, brązowym czy białym z płowymi znaczeniami lub pręgowany. Mogą również występować psy o umaszczeniu basenji tricolor.

Pies tej rasy ma krótki i prosty grzbiet. Jest zaliczany do ras średnich. Ma ciemne oczy, w kształcie migdałów. Odstające, szpiczaste uszy są osadzone wysoko na głowie. Łapy psa są mocne i proste, ogon osadzony wysoko nad grzbietem oraz zawinięty.

Charakter basenji

Basenji to oddany i niezwykle przywiązany towarzysz. Jest czuły i opiekuńczy, jednocześnie to wulkan energii, który może być niezwykle psotny i często dość niezależny. Psy tej rasy nie należą raczej do spokojnych ani ułożonych, zatem idealnie sprawdzą się u boku równie zakręconego właściciela.

Basenji uwielbiają zabawę, potrafią dostarczyć dużo powodów do radości i uśmiechu. To są inteligentne psy, które chętnie uczą się nowych komend i sztuczek, ale nie ulegają całkowicie swojemu właścicielowi.

Charakterystyka psa rasy basenji

Basenji pomimo przebywania z ludźmi w dużej mierze pozostał dzikim psem. Jest niezwykle oddany, przywiązuje się do swojego właściciela, ale ceni sobie niezależność. Ciekawostką jest, że ten pies nie szczeka, a wydaje pojedyncze dźwięki, które możemy porównać do … jodłowania. W żyłach basenji płynie łowiecka krew, zatem nadal posiada mocny instynkt łowiecki, ale jest też psem ostrożnym, co może go uczynić nieco strachliwym.

Wychowanie tego psa wymaga dużych pokładów cierpliwości. Basenji chętnie uczy się nowych poleceń, ale nie ma gwarancji, że będzie je wszystkie wykonywał. Potrzebuje też jasnych i przejrzystych zasad oraz tego, aby każdy członek rodziny konsekwentnie ich przestrzegał. Szkolenie i socjalizację tych psów warto podjąć już od wczesnych dni, gdyż tylko to może nam gwarantować sukces.

Nie należy stosować żadnych kar w stosunku do psa, gdyż raz stracone zaufanie bardzo trudno jest ponownie odzyskać. Treningi nie powinny być dłuższe niż kilka lub kilkanaście minut, ponieważ basenji szybko się nudzi. Szkolenie i nauka nowych umiejętności wymaga nie tylko mnóstwo cierpliwości, ale też doświadczenia od przyszłego właściciela.

Choroby basenji

Zdrowie basenji. Basenji uchodzi za odpornego na wszelkie choroby psa. Generalnie cieszy się dobrym zdrowiem, aczkolwiek nie możemy całkowicie wykluczyć możliwych dolegliwości u tych psów. Najczęstszą przypadłością spotykaną u basenji jest choroba nerek oraz problemy z oczami. Zdarzyć się może zanik siatkówki.

Rasa Basenji pochodzi z Afryki, zatem nie są to psy odporne na niskie temperatury. Należy zadbać, aby twój czworonożny pupil nie dostał hipotermii.

Co ciekawe samice psów tej rasy przechodzą ruję tylko raz do roku.

U psów tej rasy może również występować dysplazja stawów łokciowych czy na przykład niedoczynność tarczycy i niedokrwistość hemolityczna.

Zadbany i odpowiednio prowadzony pies będzie oddanym towarzyszem nawet przez 15 kolejnych lat.

Pielęgnacja basenji

Największym zaskoczeniem dla właściciela może okazać się to, że basenji sam dba o swoją higienę. Podobnie jak koty, psy tej rasy używają języka i łap do utrzymania swojej sierści w czystości. Nie oznacza to, że całkowicie nie wymagają naszej ingerencji, zaleca się kąpać psa w razie konieczności, nie częściej natomiast niż raz na sześć tygodni.

Niewątpliwym atutem basenji jest brak specyficznego psiego zapachu. Psy tej rasy posiadają krótką, lśniącą sierść. Krótka sierść wymaga jedynie szczotkowania, aby móc pozbyć się martwego włosia. Na szczególną uwagę natomiast zasługują zęby basenji. Zaleca się czyszczenie zębów psu przynajmniej dwa, trzy razy w tygodniu. Uszy oraz pazury psa tej rasy również powinny być często monitorowane, aby zapobiec powstawaniu ewentualnych infekcji.

Basenji - szczeniaki i ich hodowla

Basenji szczeniaki to pieski tryskające ogromną energią. Są wesołe i skore do zabawy. Pomimo, iż te psy są odporne na większość chorób to tylko odpowiedzialny hodowca jest w stanie zapewnić nam prawidłowy rozwój tych piesków, gdyż na bieżąco wykonuje badania celem wykrycia ewentualnych wad genetycznych i może wykluczyć nosicielstwo genu odpowiedzialnego za rozwój zespołu Fanconiego, czyli odpowiedzialnego za choroby nerek. Zanim zdecydujemy się na zakup psa tej rasy należy szczegółowo sprawdzić daną hodowlę i rozważać oferty tylko od profesjonalnych hodowców.

Charakter basenji

Basenji cena

Psy tej rasy nie należą do najtańszych. Cena szczeniaka pochodzącego z renomowanej hodowli waha się w przedziale od 5 do 6 tysięcy złotych. Niestety te psy nie są jeszcze bardzo popularne w naszym kraju, nie tylko ze względu na cenę, ale też na trudny charakter, który wymaga wiele wysiłku włożonego w jego szkolenie i wychowanie.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje pies rasy basenji?

Cena szczeniaka rasy basenji to wydatek od 5 do 6 tysięcy złotych.

Jaka jest długość życia basenji?

Psy te należą do rasy długowiecznej i średnia długość ich życia to aż 16 lat.

Ile waży basenji?

Pies tej rasy osiąga wagę około 11 kilogramów, suka natomiast jest nieco mniejsza i waży około 9,5 kilogramów.

Basenji - do kiedy rośnie?

Docelową wagę i wzrost pies rasy basenji osiąga około 12 miesiąca życia.

Jak wygląda pies basenji?

Są to średniej wielkości psy o zgrabnej sylwetce. Ich sierść jest krótka i lśniąca. Najczęściej występują w umaszczeniu czarno -, lub czerwono - białym. Mogą też być koloru czarnego, czarne podpalane z domieszką białego, pręgowane lub basenji tricolor. Wzrost mierzony w kłębie to około 43 cm u dorosłego osobnika tej rasy, a waga to około 11 kilogramów. Na pyszczku ma charakterystyczne bruzdy, ich oczy są czarne i skośne, kształtem przypominające migdały.

Jak wychować psa rasy basenji?

Pies tej rasy to niezależny osobnik, który bardzo przywiązuje się do swojego właściciela. Szkolenie takiego psa wymaga mnóstwo cierpliwości i przede wszystkim umiejętności. Pies szybko się uczy, ale nie ma gwarancji, że będzie wykonywał wszystkie polecenia. Potrzebuje odpowiedzialnego przewodnika, który wytyczy mu jasne zasady i będzie konsekwentnie się ich trzymał.

Basenji to żywiołowy i radosny pies, uwielbia wszelkiego rodzaju zabawy, natomiast należy pamiętać, że ma mocny instynkt łowiecki i podczas spaceru może zdecydować się na pogoń za atrakcyjnym celem.

Jaka karma jest odpowiednia dla basenji?

Karma dla psa tej rasy powinna być przede wszystkim bogata w składniki z wysokiej jakości mięsa oraz nie powinna zawierać dużej ilości zbóż. Te psy mają tendencję do nadwagi, zatem niezwykle istotne jest kontrolowanie ilości i jakości podawanego pokarmu twojemu pupilowi.

Basenji nie powinien być przekarmiany, zaleca się również wypróbowanie alternatywy dla smaczków stosowanych podczas treningów. Warto również uspokoić potrzebę ciągłego żucia u tych psów podając im różnego rodzaju gryzaki, jak na przykład kości czy uszy wołowe. Pamiętaj też o zapewnieniu psu dostępu do nieograniczonej ilości świeżej wody.

Jaką karmę kupić dla szczeniaka basenji?

Basenji są znane ze swojej tendencji przybierania na wadze, zatem dieta szczeniaka powinna być przede wszystkim z odpowiednio dobranego białka, zdrowych tłuszczów, mielonych kości oraz warzyw, które są źródłem niezbędnych witamin i minerałów. Tak skomponowana karma zapewni im zdrowie i energię do zabawy.

Ile powinien jeść dorosły basenji?

Dzienna porcja pożywienia dla psa tej rasy to 3/4 kubka karmy podzielone na dwa posiłki. Producenci karm umieszczają zalecane dawki na każdym ze swoich opakowań. W razie wątpliwości należy zasięgnąć rady specjalisty ds. żywienia psów.

Ile powinien jeść szczeniak basenji?

Zalecana dawka pokarmu dla szczeniaka rasy basenji, to jeden kubek odpowiednio dobranego pokarmu podzielony na dwie porcie w ciągu dnia. Pamiętaj, że karma powinna być dobrana do wieku oraz aktywności twojego pupila. Odpowiednio skomponowana zapewni prawidłowy rozwój dla czworonożnego przyjaciela.

Jakie szelki będą odpowiednie dla basenji?

Najlepszym rozwiązaniem dla psa rasy basenji będą odpowiednio dobrane szelki typu Guard. Dzięki możliwości regulacji możemy dopasować do budowy swojego psiaka, jednocześnie nie uciskając i nie krępując jego ruchów.

Basenji - gdzie kupić?

Decydując się na zakup psa basenji należy dokładnie sprawdzić hodowlę, z której pochodzi. Odpowiedzialny hodowca dba o swoje pieski, wykonuje niezbędne badania i jest w stanie udzielić obszernej informacji na temat ich rozwoju oraz preferencji i predyspozycji.

Jak się opiekować psem rasy basenji?

Psy rasy basenji to niezwykle inteligentne osobniki. Uwielbiają zabawę i chętnie się uczą nowych komend. Aczkolwiek są to psy bardzo niezależne i zwykle nie są skore do wykonywania sztuczek, których ich nauczono. Tylko doświadczony i cierpliwy opiekun będzie w stanie stawić czoła niesfornemu charakterowi swojego pupila.

To są wesołe psy, dobrze odnajdą się w rodzinie z dziećmi, ale należy pamiętać, że każdy członek rodziny powinien przestrzegać tych samych zasad w wychowaniu psa. Zadbany i dobrze prowadzony pies będzie zdrowym i wdzięcznym towarzyszem swojego właściciela przez kolejnych 16 lat.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się