×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Alergia u czworonoga - jak jej zapobiec?

Różnego rodzaju alergie i uczulenia to coraz powszechniejsze choroby cywilizacyjne. Dotykają dzieci, dorosłych, a nawet zwierzęta. Czy można zapobiec wystąpieniu alergii u psa lub kota? Jakie są na to sposoby oraz jak zwalczać ewentualne uczulenie, które już wystąpiło?

Czym dokładnie jest alergia u zwierząt?

Alergia pojawia się wtedy, kiedy układ immunologiczny nie funkcjonuje poprawnie. Reaguje on wtedy nadmiernie silnie na substancje, które w normalnych warunkach powinien ignorować (alergeny). W zależności od tego, czy alergia jest kontaktowa, pokarmowa czy wziewna organizm chorego zwierzęcia może dawać rozmaite objawy, od biegunki po występujące zmiany na skórze. Niestety objawy nie zawsze pojawiają się od razu po zetknięciu z alergenem, czasami reakcja organizmu jest opóźniona i bardzo ciężko stwierdzić, na co konkretnie uczulony jest nasz pies lub kot.

Jak rozpoznać alergię u zwierząt?

Kiedy początkowo zauważamy gorsze samopoczucie pupila, ciężko jest od razu z całą pewnością potwierdzić alergię, a jeszcze trudniej określić jej rodzaj. W takiej sytuacji na pewno warto uważnie obserwować pupila i zwracać uwagę na wszelkie niepokojące sygnały. Główne objawy, które mogą pojawić się na skórze to wysypka, strupy, łysienie, zaczerwienienie. Można wtedy zaobserwować wzmożone drapanie się zwierzaka. Objawy pokarmowe pojawiające się w przypadku alergii to najczęściej: biegunka, wymioty i zaparcia. Alergie wziewne występują u czworonogów stosunkowo rzadko, jednak mogą się zdarzyć. Chory zwierzak będzie wtedy cierpiał na podobne dolegliwości jak człowiek uczulony na pyłki, czyli pojawi się katar, kichanie oraz łzawienie oczu. Nawet jeśli zaobserwujemy u naszego pupila podobne objawy, będziemy w stanie jedynie podejrzewać alergię. W celu dokładnej diagnozy konieczna będzie wizyta u weterynarza. 

Jak zapobiegać alergii u czworonogów?

Alergia ma bardzo często podłoże genetyczne. Jeśli więc znasz pochodzenie swojego pupila i wiesz, że jego przodkowie byli alergikami, istnieje spore prawdopodobieństwo przejścia choroby na Twojego psa lub kota. Nie bez znaczenia jest jednak środowisko, w którym żyje oraz tryb życia, jaki prowadzi. Zdrowa dieta (warto szukać produktów oznaczonych hypoallergenic lub sensitive) i regularne kontrole u weterynarza mogą zmniejszyć ryzyko występowania uczulenia. Zapobiegać możemy również samemu poprzez wyeliminowanie alergenu z otoczenia zwierzęcia. O ile przy rozpoznanej alergii kontaktowej lub pokarmowej jest to łatwiejsze, o tyle przy wziewnej może to stanowić nie lada wyzwanie. Wciąż jednak warto postarać się wprowadzić w życie pewne zasady, np. przy uczuleniu psa na pyłki najlepiej sprawdza się częste wietrzenie mieszkania oraz wyprowadzanie psa na spacer szczególnie w porze wieczornej lub po deszczu.

Jak leczyć alergię?

Zwierzęta wykazujące niepokojące objawy zawsze należy zabrać na wizytę u weterynarza. Lekarz oceni stan czworonoga, obejrzy ewentualne zmiany skórne i wyda zalecenia co do dalszego postępowania. Co więcej, u zwierzaków również możliwe jest wykonanie testów z krwi. Takie badanie pozwoli bardzo dokładnie stwierdzić, na jakie substancje pupil jest uczulony. Weterynarz przepisze prawdopodobnie odpowiednie leki. Terapia farmakologiczna może być stosowana w zależności od rodzaju alergenu okresowo bądź całorocznie. Niekiedy konieczna będzie całkowita zmiana nawyków żywieniowych pupila, w tym przestawienie go na specjalną karmę weterynaryjną dla psów lub kotów. U niektórych zwierząt można też przeprowadzić odczulanie - proces ten polega na wstrzykiwaniu niewielkiej dawki alergenu pod skórę w określonych odstępach czasu, stopniowo zwiększając dawkę. O ewentualnej terapii musi jednak zdecydować właściciel w porozumieniu z lekarzem.

Alergia potrafi znacznie obniżyć komfort i jakość życia zarówno psu, jak i jego opiekunowi. Regularna obserwacja zwierzaka, kontrole weterynaryjne i zdrowy tryb życia są kluczem do zmniejszenia ryzyka wystąpienia przykrych objawów. Warto o tym pamiętać i dbać o czworonoga nie tylko w czasie występowania alergii, ale przez cały rok.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się