×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Akita

Jaki jest Akita?

Pewny siebie, uczuciowy o postawnej budowie ciała. Pierwotnie hodowany jako pies myśliwski, dziś spełnia się w roli towarzysza rodziny. Jest to jednak czworonóg wymagający ręki doświadczonego i wyrozumiałego opiekuna, który ujarzmi jego uparty charakter i jasno postawi granice. Sprawdź, co warto wiedzieć o rasie, by dokonać świadomej decyzji o nabyciu tego uroczego czworonoga.

Podstawowe informacje

Akita to pies dość sporych rozmiarów, w nieco misiowatym typie, pełny temperamentu i charyzmy, których nie można mu odmówić. Dorosłe osobniki tej rasy osiągają 66 cm – 71 cm wysokości i 35 kg – 45 kg masy ciała. Suki są mniejsze, mierzą 61 cm – 66 cm, a ich waga może wynosić od 25 kg do 35 kg.

Akita – opis rasy i wygląd

Akita to rasa psów o długiej historii, która wywodzi się z Japonii. Jej nazwa pochodzi od znajdującej się w północnej części tego państwa prefektury Akita. Pierwsze czworonogi były wykorzystywane do walk psów, ciągnięcia ładunków i do polowań na dziki, jelenie oraz czarne niedźwiedzie. Obecnie ich rola znacznie się zmieniła. Przedstawiciele tej rasy uznawani są za doskonałych towarzyszy rodzin i psy stróżująco-obronne.

W wyniku wielu zdarzeń, pies Akita występuje dziś w dwóch odmianach:

 • Akita Inu (Akita Japońska);
 • Akita Amerykańska.

Akita niezależnie czy jest to odmiana japońska, czy amerykańska, charakteryzuje się krótką, twardą sierścią i gęstym, miękkim podszerstkiem. Na szczególną uwagę zasługuje ich proporcjonalna i mocna budowa ciała z głęboką klatką piersiową, dzięki czemu psy tej rasy prezentują się godnie i szlachetnie. Dorosłe osobniki mają wyraźnie zaznaczony stop i szerokie czoło, niewielkie trójkątne, brązowe oczy. Uszy mają średnią wielkość, są stojące, zaokrąglone na końcach i pochylone do przodu. Z kolei ogon u przedstawicieli tej rasy jest gruby z dłuższą sierścią w stosunku do reszty ciała, wysoko osadzony, mocno zwinięty nad grzbietem. Tym, co wyróżnia zarówna psa Akita Inu i Akita Amerykańska, jest chód. Psy te poruszają się wolno i sztywno, mają podniesiony ogon i wyprostowane uszy.

Akita może mieć różne umaszczenie. Spotkać więc można pieski pręgowane, rude i sezamowe (ruda sierść z czarnymi końcówkami). Zgodnie ze wzorcem FCI wymagane są białe znaczenia, które powinny występować zarówno na szyi, ogonie, tułowiu, piersiach, policzkach, jak i po wewnętrznej stronie kończyn i bokach kufy. Akita biała też nie jest rzadkością.

Akita – usposobienie i charakter

Jeśli stoisz przed wyborem dla siebie czworonoga, zapewne zastanawiasz się, jakie usposobienie ma Akita. Przedstawiciele tej rasy to pieski o względnie umiarkowanym temperamencie, lojalne, które przywiązują się do opiekuna i cenią sobie kontakt z człowiekiem. Nie oczekuj jednak, że czworonóg będzie dość często okazywał swoje uczucia i domagał się pieszczot. Choć psy rasy Akita Inu oraz Akita Amerykańska dobrze dogadują się z dziećmi, nie są raczej dla nich polecane. Dlatego jeśli masz w domu kilkulatka, będziesz musiał zadbać o odpowiednią socjalizację i nadzorować jego kontakt z pociechą. Psy Akita to czworonogi, które nie obdarzają zaufaniem obcych i są wobec nich bardzo podejrzliwe. Nie tolerują innych psów, w szczególności obcych. Nie zaprzyjaźnią się także z kotem. Nie są to pieski hałaśliwe, pobudliwe, ale doskonale nadają się na stróża posesji. Ponadto cenią sobie spokój i przewidywalność sytuacji.

Akita – charakterystyka rasy

Akity to energiczne psiaki, które wymagają dość dużej dawki codziennej aktywności fizycznej. Dlatego do zadań opiekuna należeć będzie zapewnienie pupilowi długich spacerów, najlepiej w spokojnym miejscu. Przedstawiciele tej rasy doskonale sprawdzą się w roli towarzysza wycieczki rowerowej czy górskiej wyprawy ze względu na swoją wytrzymałość.

Akita to psy dumne, pewne siebie, sprytne, które lubią działać samodzielnie. Mimo to nie przejawiają tendencji do niszczenia rzeczy znajdujących się w otoczeniu z powodu frustracji wywołanej samotnym przebywaniem w domu. Odczuwają potrzebę dominacji i hierarchizacji w grupie. Bywają dość stanowcze. Doskonale nadają się do uprawiania psich sportów takich jak agility, canicross, dogtrekking, bikejoring czy weight pulling. Niektóre Akity mogą służyć w policji, wojsku i ratownictwie.

Akita – choroby

Akita Japońska oraz Akita Amerykańska cieszą się na ogół doskonałym zdrowiem. Psy dzięki gęstej szacie pokrywającej ciało są odpowiednio chronione przed mrozem, śniegiem i wilgocią. Latem w czasie upałów potrzebują chłodnego miejsca do odpoczynku i wieczornych spacerów. Mimo to nie jest to rasa pozbawiona ryzyka wystąpienia niektórych chorób. Akity mogą zmagać się z takimi schorzeniami jak:

 • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych,
 • zaćma;
 • jaskra;
 • postępujący zanik siatkówki;
 • dysplazja siatkówki;
 • niedoczynność tarczycy;
 • rozszerzenie i skręt żołądka;
 • atopowe zapalenie skóry;
 • młodzieńcze zapalenie wielostawowe;
 • zapalenie gruczołów łojowych;
 • zespół Vogta-Koyanagiego-Harady;
 • nabyta nużliwość mięśni;
 • alergie o różnym podłożu.

Akita – pielęgnacja

Akita to pies, który wymaga regularnego szczotkowania i pielęgnacji, aby jego okrywa włosowa była w doskonałej kondycji i wyglądała jak najlepiej. Przedstawiciele tej rasy zazwyczaj zrzucają duże ilości sierści dwa razy w roku, wiosną i jesienią. W tym czasie ważne jest częstsze szczotkowanie futra (co najmniej raz lub dwa razy w tygodniu), aby zapobiec tworzeniu się kołtunów. Podczas przeczesywania sierści Akity należy używać grzebienia z dwoma rzędami metalowych zębów lub szczotki do sierści średniej długości. Niezwykle ważnym elementem pielęgnacji czworonoga jest także kąpiel, którą należy wykonywać jedynie w razie potrzeby. Ta rasa ma gęste futro, które może wymagać użycia odpowiednich szamponów i odżywek, które złagodzą podrażnienia w okresie linienia. Jako opiekun musisz także regularnie kontrolować uszy swojego pupila i sprawdzać, czy nie ma oznak infekcji lub zapalenia. Na uwagę zasługują także pazury, które należy przycinać specjalnymi obcinaczkami, a także oczy.

Akita – szczeniaki i hodowla

Zastanawiasz się, skąd wziąć szczeniaka Akita Amerykańska lub Akita Inu pręgowana? Najlepszym wyborem są sprawdzone hodowle, które dają gwarancję zgodności ze wzorcem FCI, właściwej opieki nad maluchem i przeprowadzeniem wszystkich niezbędnych badań w zakresie zdrowych stawów kolanowych oraz szczepień. Dzięki temu zyskasz zdrowego pupila o stabilnej osobowości, który dotrzyma Ci towarzystwa przez wiele lat. Jeśli w ogłoszeniu Akita cena jest podejrzanie niska, nie decyduj się na taki zakup. Prawdopodobnie szczeniak pochodzi z pseudohodowli, gdzie panują złe warunki do rozwoju psów, a hodowca jest nastawiony wyłącznie na zysk.

Akita – cena

Zakup przedstawiciela tej rasy to nie jest mały koszt. Ten będzie się różnił nie tylko od wieku, płci, renomy hodowli, ale także od odmiany. I tak Akita Inu cena może kształtować się na poziomie 3000 zł - 4500 zł, w przypadku Akita Amerykańska cena może wynosić od 2500 zł do nawet 6000 zł.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje Akita?

Koszt zakupu szczeniaka Akita może być różny. Wpływ na to ma renoma hodowli, wiek, płeć, a także odmiana. Cena Akita Inu może wynosić od 3000 zł do 4500 zł, z kolei cena Akita Amerykańska od 2500 zł do 6000 zł.

Ile żyje Akita?

Przeciętna długość życia psa Akita wynosi 10 – 15 lat. To, ile żyje Akita, zależeć będzie przede wszystkim od genów, sposobu żywienia i profilaktyki zdrowotnej.

Ile waży Akita?

Prawidłowa waga dorosłego psa może osiągać od 35 kg do 45 kg. Suki mają mniejszą masę ciała, która wynosi od 25 kg do 35 kg.

Akita - do kiedy rośnie?

Pies Akita Japońska oraz Akita Amerykańska, jak większość przedstawicieli ras większych, przestaje rosnąć mniej więcej w wieku 18 miesięcy.

Jak wygląda Akita?

Pies Akita wyróżnia się harmonijną budową, mocną sylwetką, twardą okrywą włosową, miękkim podszerstkiem, a także specyficznym chodem. Podczas spacerowania utrzymuje uniesiony ogon oraz uszy. Może mieć różne umaszczenia. Do najpopularniejszych zalicza się pręgowane, rude i sezamowe. Spotkać można także białą akitę.

Akita - jak wychować?

Wychowanie psa Akita nie należy do najłatwiejszych zadań. Szkolenie przedstawiciela tej rasy wymaga łagodnego i konsekwentnego prowadzenia, a także relacji czworonoga z właścicielem opartej na wzajemnym zaufaniu. Jeśli będziesz chciał przekonać pupila do wykonania polecenia za pomocą psich smakołyków, możesz być pewien, że Akita im nie ulegnie. Stąd też Akita nie nadaje się na pierwszego psa. Z łatwością może bowiem przejąć kontrolę nad swoim opiekunem. Słaba socjalizacja lub jej brak, a także nieodpowiednio przeprowadzone szkolenie, w tym stosowanie agresji czy kar fizycznych, mogą odbić się na zachowaniu psa.

Jaka karma dla psa rasy Akita sprawdzi się najlepiej?

Podobnie jak w przypadku wielu innych dużych ras, dla Akity kluczowa jest duża zawartość białka w pożywieniu. Ta nie może być mniejsza niż 70%. Doskonałą opcją są karmy, które zawierają w składzie wysokowartościowe mięso jagnięce lub wołowe, a także koninę. Produkty nie powinny zawierać zboża. W tym miejscu warto zaznaczyć, że pieski tej rasy mają duże skłonności do różnego rodzaju dolegliwości dermatologicznych. Wówczas dieta powinna być dostosowana do psa z takimi problemami.

Jaka karma dla szczeniaka Akita będzie odpowiednia?

Zarówno szczeniak Akity Amerykańskiej, jak i Akity Inu powinien spożywać wyłącznie wysokogatunkową karmę dedykowaną szczeniętom ras dużych. Ta musi być bogata w białko, tłuszcze, witaminy i sole mineralne, które są gwarancją prawidłowego rozwoju oraz wzrostu czworonoga.

Ile powinien jeść dorosły osobnik psa rasy Akita?

Wiele osób zastanawia się nie tylko, jaka karma sprawdzi się najlepiej u czworonoga, ale także ile powinien jeść pies Akita. Otóż dorosły osobnik musi spożywać dwa posiłki dziennie, najlepiej o stałych porach.

Ile powinien jeść szczeniak akita?

Małe psy Akita powinny w ciągu dnia spożywać 3 - 4 posiłki o stałych porach dnia.

Jakie szelki dla psa rasy Akita?

Przedstawiciele tej rasy przejawiają silny instynkt myśliwski. Dlatego nie zaleca się spuszczać psa ze smyczy w lesie czy przestrzeni publicznej. Dla komfortu czworonoga warto postawić na zakup szelek mocnych i dobrze zbudowanych z solidnym zapięciem, które sprawdzą się podczas codziennych spacerów, jak i wspólnych aktywności. Doskonałym rozwiązanie są szelki typu Guard, które nie zawiodą Cię w żadnej sytuacji.

Akita - gdzie kupić?

Jeśli chcesz kupić psa rasy Akita, hodowla zrzeszona w Związku Kynologicznym w Polsce, jest najlepszą opcją dla Ciebie. Dzięki temu będziesz pewny, że Akita Inu pręgowana lub Akita Amerykańska szczeniak są zgodne ze wzorcem FCI i przeszły wszystkie niezbędne badania.

Jak opiekować się psem rasy Akita?

Jeśli zdecydujesz się na zakup szczeniaka akity amerykańskiej lub japońskiej, pamiętaj, że pieski wymagają wiele uwagi i opieki. To nie tylko dbanie o właściwe odżywianie, ale także regularne ćwiczenia i treningi. Niezwykle istotne jest też zapewnienie pupilowi dużo miłości i uczucia, aby mogły wyrosnąć na szczęśliwe i zdrowe dorosłe psy. Pies Akita dobrze odnajdzie się zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i domu jednorodzinnym z ogrodem.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się