×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

8 pytań zadawanych często przy adopcji kota

o co pytać przy adopcji kota

Schroniska w Polsce są pełne bezdomnych kotów i kotek w każdym wieku. Niektóre ośrodki przyjmują rocznie tysiąc zwierzaków! Chcesz im pomóc? Zabierz kocurka do swojego domu lub zaadoptuj go wirtualnie. Zebraliśmy dla Was najczęstsze pytania zadawane przez wielkie serca gotowe na przygarnięcie poszukujących domu mruczków.

Skąd mogę zaadoptować kota?

Nie tylko schroniska pomagają bezdomnym sierściuchom. Niezbędne szczepienia, jedzenie, opiekę i dach nad głową zapewniają im także przytuliska, fundacje i tzw. domy tymczasowe. Do domów tymczasowych trafiają najczęściej koty w nagłej potrzebie np. po wypadkach lub nieradzące sobie w schronisku. W warunkach domowych agresywny czy lękowy uspokaja się i nabiera ufności, zwiększając swoje szanse na adopcję. 

Kociaka możesz przygarnąć również z tzw. kociej kawiarni. To miejsca przyjazne zarówno ludziom, jak i zwierzętom: kontrolowane przez weterynarzy, wyposażone w legowiska, drapaki i zabawki dla kocich lokatorów. W odróżnieniu od schronisk, koty nie przebywają tu w klatkach czy boksach, lecz przechadzają się swobodnie po lokalu. Marzysz o kawie i deserze w towarzystwie mruczka na kolanach? Wstąp do kociej kawiarni. Kto wie, może właśnie tam poznasz przyszłego kociego ulubieńca!

Kocię czy dorosły kocur — jakiego kota łatwiej zaadoptować?

Małe, puchate kuleczki wzbudzają uczucia opieki i miłości niemal u każdego. Pełne energii, niesforne kocięta mogą jednak niszczyć meble, hałasować w nocy i nie radzić sobie z długim przebywaniem w samotności. Poza tym w przypadku kilkutygodniowych czy półrocznych kociąt ciężko przewidzieć, jak będą zachowywać się w przyszłości. Adoptując młodego kota, masz jednak realny wpływ na jego rozwój i kształtowanie charakteru. Poza tym kociak będzie Ci zapewne towarzyszyć dłużej niż koci senior.

Dorosłe koty, o ukształtowanych cechach osobniczych, są zazwyczaj spokojniejsze i bardziej ułożone, niż kocie maluchy. Dzięki temu łatwiej rozeznasz czy kot, który wzbudził Twoją sympatię, pasuje do osobowości i stylu życia, jaki prowadzisz.

O co warto zapytać pracowników schroniska?

Pracowników schroniska czy kociej kawiarni zapytaj przede wszystkim o historię kotka: warunki, w jakich żył, zanim trafił do ośrodka, szacunkowy wiek, odbyte choroby, obserwacje opiekunów na temat dotychczasowych nawyków i charakteru zwierzęcia. Na tym etapie możesz też dopytać, jakiego podejścia mruczek wymaga w kwestii wychowania, żywienia, postępowania na co dzień oraz zorientować się np. jak reaguje na dzieci, samotność, zmianę otoczenia, hałas lub wyjścia na zewnątrz. 

By przyzwyczaić go do swojej osoby, przed adopcją postaraj się kilka razy odwiedzić kociaka i spędzić z nim jak najwięcej czasu. 

Jakie warunki powinienem spełnić, by móc podjąć się adopcji?

By adoptować kota, musisz być osobą pełnoletnią i posiadać ważny dowód tożsamości. Powinieneś też pamiętać, że posiadanie zwierzaka z problemami behawioralnymi i/lub zdrowotnymi może generować spore koszty. Upewnij się więc, czy Twój status majątkowy i warunki mieszkaniowe gwarantują mruczkowi życie w dobrostanie.

Proces adopcyjny – co to jest i jak przebiega?

Najczęściej adopcja kota podzielona jest na 3 etapy: 

  • Etap 1. Wypełnienie ankiety adopcyjnej

To formularz zawierający pytania m.in. o miejsce i warunki mieszkaniowe, Twój wiek oraz wiek i ilość dzieci, skłonności do alergii, inne zwierzęta w gospodarstwie domowym, a także pytania, gdzie nowy pies będzie spał, co będzie jadł, ile godzin będzie przebywał sam w domu, kto będzie go pilnował pod dłuższą nieobecność właścicieli. Najbardziej kluczowe kwestie w formularzu adopcyjnym dotyczą zgody wszystkich członków rodziny na przybycie nowego kota oraz zdefiniowania, dlaczego wybór padł akurat na niego. Jako nowy właściciel powinieneś też wyrazić zgodę na wizytę przedstawiciela wolontariatu lub schroniska w swoim domu przed i po adopcji oraz być przygotowany na wiele innych pytań, zadanych w formie ustnej lub pisemnej.

  • Etap 2. Wizyta przedadopcyjna

Jeśli wypełniona przez Ciebie ankieta zostanie zweryfikowana pozytywnie, możesz przygotować się na odwiedziny pracownika schroniska lub wolontariusza. To coś więcej, niż miła rozmowa przy kawie: przebywając w Twoim domu, wolontariusz może zweryfikować, czy faktycznie spełniasz wymogi deklarowane w ankiecie. 

  • Etap 3. Podpisanie umowy adopcyjnej

To dokument upoważniający do zostania prawnym właścicielem kota. Oprócz danych schroniska i nowego opiekuna powinien zawierać dokładny opis kota: jego płeć, tymczasowe imię, umaszczenie, znaki szczególne, wiek oraz potwierdzenie, że zwierzę jest wykastrowane. W ramach umowy adopcyjnej przygotuj się też na konieczność podpisania zobowiązań: 

- o zapewnieniu zwierzakowi schronienia, odpowiedniego pokarmu i dostępu do czystej wody pitnej; 

-do zagwarantowania opieki weterynaryjnej; 

- do utrzymania kontaktu z osobą/organizacją wydającą zwierzę; 

- do zwrotu zwierzęcia tej osobie/organizacji m.in. w sytuacji ciężkiej.

Jak mogę pomóc kotu zaadaptować się w moim domu?

Kot stwarza sobie bezpieczną przestrzeń, oznaczając obiekty wokół siebie feromonami oraz tworząc w głowie dokładną mapę terenu. Nie dziw się więc, że w nowym środowisku czuje się niepewnie! By ułatwić mruczkowi proces adaptacji, zadbaj o spokojną atmosferę w domu i daj mu czas na oswojenie się z nowym terytorium. Niech swobodnie obwącha teren. Jeśli poczuje zagrożenie, pozwól mu schronić się np. pod łóżkiem czy kanapą. Wydziel kotu strefy do wypoczynku, zabawy, spożywania posiłków, higieny. Dobrym pomysłem może okazać się także zabranie ze schroniska np. ulubionej zabawki podopiecznego. Czując jej zapach, zwierzę poczuje się bezpieczniej. 

W pierwszych dniach adaptacji zrezygnuj z przyprowadzania do domu gości i innych zwierząt – każda nowa osoba to dla zwierzaka dodatkowy stres. I pamiętaj! Niezależnie od tego, co zrobi nowy pupil, zachowaj spokój. Karcenie lub krzyk mogą wywołać u lękowego kota trudną do uleczenia traumę.

Ile zapłacę za możliwość przygarnięcia kota ze schroniska?

W tej kwestii mamy dla Ciebie znakomite wieści: w odróżnieniu od psów, adopcja kota z ośrodka finansowanego z budżetu miasta czy gminy jest zazwyczaj bezpłatna. W innych wypadkach wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Zapłata ma ograniczyć pochopne decyzje o przygarnięciu zwierzaka. Pamiętaj też, że posiadanie zwierzaka generuje ciągłe koszty. 

Wirtualna adopcja kotów — na czym polega i dla kogo jest polecana? 

Wirtualna adopcja polega na wsparciu finansowym wybranego kota, najczęściej poprzez wykonywanie na jego rzecz regularnych przelewów, adresowanych na konto bankowe schroniska, fundacji lub organizacji, w której przebywa. W danych do przelewu należy zazwyczaj wpisać swoje dane, imię zwierzaka i formułę „wirtualna adopcja”. Pieniądze pozwolą na opłacenie wyżywienia oraz opieki weterynaryjnej i medycznej, jakiej podlega zwierzę.

Wirtualna adopcja to doskonała alternatywa dla osób, które nie są w stanie przygarnąć skrzywdzonego lub schorowanego kota pod swój dach. Co ważne, pomocą finansową online możesz obdarzyć kilka zwierzaków. To wielkie szczęście, bowiem skala cierpienia bezdomnych mruczków jest ogromna!Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się