×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

4 powody psich ucieczek. Dlaczego pies ucieka i jak temu zaradzić?

dlaczego pies ucieka

Powody ucieczki psa mogą być przeróżne. Oprócz motywacji wynikających ze strachu, czy znudzenia, mogą być też takie jak ich naturalne instynkty. Niezależnie od powodów, ucieczka dla zazwyczaj jest dla nas przeżyciem emocjonalnym i czasem frustrującym, zwłaszcza jeśli pies ucieka nagminnie. W tym artykule omówimy przyczyny ucieczki psa oraz sposoby na zapobieganie tej sytuacji.

Dlaczego pies ucieka?

 1. Pies się nudzi

Pierwszym powodem, dla którego pies może uciekać, jest nuda. Pies, który jest pozostawiony sam na dłuższy czas, może czuć się samotny i znudzony, co skłania go do ucieczki w poszukiwaniu przygody. Rozwiązaniem tego problemu jest zwiększenie interakcji z psem i zapewnienie mu odpowiedniej ilości ruchu i zabawy. Warto przygotować psu różne zabawki, które spełniają jego różne potrzeby. Psy bardzo lubią gryzaki oraz bawełniane sznury dla psa, które oprócz zabawy, często dają ukojenie ich zębom. 

 1. Pies się przestraszył

Drugim powodem ucieczki psa może być lęk lub stres. Psy mogą uciekać w sytuacjach, które są dla nich przerażające, takich jak burze, fajerwerki czy hałas. W takiej sytuacji ważne jest, aby zrozumieć, co wywołuje lęk u psa i zapewnić mu bezpieczne i spokojne miejsce, w którym będzie czuł się bezpiecznie.

 1. Pies nie pilnuje się swojego terytorium

Trzecim powodem, dla którego pies może uciekać, jest brak odpowiedniego ogrodzenia lub jego uszkodzenie. Pies, który jest dobrze wyszkolony, może nauczyć się respektować granice swojego terytorium, ale jeśli ogrodzenie jest łatwe do przeskoczenia lub przeskoczone, pies może uciekać. W takiej sytuacji ważne jest, aby upewnić się, że ogrodzenie jest w dobrym stanie i wystarczająco wysokie, aby uniemożliwić psu ucieczkę.

 1. Pies potrzebuje ruchu

Czwartym powodem, dla którego pies może uciekać, jest jego instynkt łowiecki. Psy myśliwskie, mają silny instynkt łowiecki, który może skłaniać je do ucieczki w poszukiwaniu zdobyczy. W takiej sytuacji ważne jest, aby zapewnić psu odpowiednie szkolenie i nadzór, aby uniknąć sytuacji, w której pies mógłby uciec. Potrzeba ruchu nie dotyczy tylko psów myśliwskich, a wszystkich, których rasy mają szczególne predyspozycje i wymagają więcej ruchu. 

Jak oduczyć psa uciekania?

Oduczenie psa uciekania jest procesem wymagającym czasu i cierpliwości. Poniżej przedstawiam kilka kroków, które mogą pomóc w temacie:

 1. Zabezpiecz swoje ogrodzenie — upewnij się, że ogrodzenie jest wysokie i nie ma miejsc, przez które pies mógłby się przedostać. Możesz także zainstalować siatkę, aby uniemożliwić psu ucieczkę.

 2. Zapewnij psu odpowiednie aktywności — pies często ucieka, ponieważ jest znudzony lub ma zbyt dużo energii. Udostępnij mu odpowiednie aktywności fizyczne, takie jak długie spacery, bieganie czy zabawy z frisbee, aby zmniejszyć poziom stresu i zwiększyć zadowolenie z życia.

 3. Zacznij trening posłuszeństwa. Możesz zacząć od prostych poleceń, takich jak „siad" i „stój", a następnie przejść do bardziej skomplikowanych, takich jak „zostaw" czy „stop". Dzięki temu pies będzie bardziej skupiony na Tobie i mniej zainteresowany ucieczką.

 4. Nie pozwól psu na niekontrolowane wypuszczanie — pies powinien być zawsze na smyczy lub w ogrodzie zabezpieczonym przed ucieczką. Nie pozwalaj psu na niekontrolowane wypuszczanie, zwłaszcza na początku, kiedy uczysz go dobrych nawyków.

 5. Nagradzaj psa za pozytywne zachowanie — pochwalcie swojego psa za każdym razem, gdy zwraca na Ciebie uwagę, zamiast uciekać. Możesz nagradzać go smakołykami lub pochwałami.

Co zrobić kiedy pies ucieknie?

Jeśli Twój pies ucieknie, ważne jest, aby działać szybko i skutecznie, aby odnaleźć go bezpiecznie. Poniżej przedstawiam kilka kroków, które należy podjąć, jeśli Twój pies ucieknie:

 1. Powiadom służby odpowiedzialne za zwierzęta — zadzwoń do straży miejskiej i do lokalnego schroniska dla zwierząt i zgłoś zaginięcie swojego psa. Podaj dokładne informacje na temat rasy, koloru, znaków szczególnych i okoliczności zniknięcia psa.

 2. Powiadom sąsiadów i innych mieszkańców okolicy — poproś o pomoc w poszukiwaniach psa. Wszyscy powinni być świadomi, że Twój pies jest zaginiony, żeby mogli się z Tobą skontaktować kiedy go zobaczą. 

 3. Zorganizuj poszukiwania — rozpocznij poszukiwania w okolicy, w której Twój pies uciekł. Rozdaj ulotki z opisem psa i swoimi danymi kontaktowymi, umieść ogłoszenia w lokalnych sklepach i na portalach społecznościowych. Możesz także wykorzystać media społecznościowe, aby rozpowszechnić informacje o zaginionym psie.

 4. Przeszukaj okolicę — pieszo lub rowerem, sprawdź miejsca, w których Twój pies mógłby się schować lub szukać wody i pożywienia. Pamiętaj, aby szukać psa także nocą, ponieważ w ciemności łatwiej zauważyć światło latarki odbijające się od jego oczu.

 5. Nie przestawaj szukać — niezależnie od tego, jak długo Twój pies jest zaginiony, nie przestawaj szukać go. Upewnij się, że wszyscy w okolicy są świadomi, że Twój pies jest zaginiony i że nadal go szukasz.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się