×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

10 porad jak przygotować się do adopcji psaKażdy z nas słyszał zapewne o bezwarunkowej miłości porzuconych psów do nowych właścicieli. Przygarnięcie burka ze schroniska, fundacji czy domu tymczasowego wiąże się jednak z ogromną odpowiedzialnością: za jego samopoczucie, stan zdrowia, podejście do innych ludzi i czworonogów. Sprawdź, jak przygotować się do adopcji psa, by uniknąć wielu problemów.

Rada 1.Adoptuj odpowiedzialnie – nie pod wpływem chwili! 

Adoptowany zwierzak może towarzyszyć Ci nawet kilkanaście lat. Warto więc decyzję o adopcji przemyśleć gruntownie. „Czy metraż mieszkania pozwala mi na posiadanie psa?”; „Czy dysponuję odpowiednią ilością czasu, by poświęcić mu należytą uwagę?”; „Czy stać mnie na utrzymanie psa?”; „Czy posiadam pokłady cierpliwości, by znosić niepożądane zachowania lękowego lub agresywnego psiaka ze schroniska”? To podstawowe pytania, które powinieneś sobie zadać przed rozpoczęciem procedury adopcyjnej. 

Ważne! Jeśli Twoja sytuacja finansowa jest niepewna, decyzję o adopcji warto odłożyć na inny moment. Dużo pracujesz lub przebywasz poza domem ponad 8h dziennie? W takiej sytuacji konieczna może okazać się pomoc petsittera, który wyprowadzi i nakarmi zwierzę pod Twoją nieobecność. Często podróżujesz? W takim wypadku polecamy jak najszybciej zacząć przyzwyczajać psa do wspólnych podróży. Psi hotel to ostateczność – psiak cierpiący na lęk separacyjny może źle znosić dłuższą rozłąkę i kontakt z obcymi psami. 

Rada 2. Zdecyduj, jakiego psiaka chcesz adoptować

Przed adopcją warto ustalić, jakiego zwierzaka szukasz: przebojowego szczeniaka, posłusznego współtowarzysza, psa przyjaznego dzieciom czy statecznego psiego seniora? W ten sposób zawęzisz poszukiwania do psów o konkretnym charakterze, w interesującej Cię grupie wiekowej. Przed adopcją zapytaj też pracowników schroniska o sposób budowania więzi oraz indywidualne wymagania danego zwierzaka. 

Ważne! By poznać te dane, nie musisz wybierać się do schroniska osobiście. Wiele schronisk zdjęcia swoich podopiecznych publikuje na oficjalnych stronach lub w social mediach. Gdy jakiś psiak zwróci Twoją uwagę, wystarczy napisać do nich e-mail lub zadzwonić. Najlepiej skontaktować się z wolontariuszem przypisanym do kontaktu z konkretnym psiakiem. Listę działających legalnie fundacji lub schronisk dla zwierząt w Polsce znajdziesz m.in. na stronie internetowej fundacji ochrony zwierząt OTOZ Animals. Oprócz adresów, znajdziesz tam numery kontaktowe.

Rada 3.Poznaj nowego ulubieńca od podszewki

Z wolontariuszem lub opiekunem tymczasowym porzuconego psiaka umów się na spacer przedadopcyjny. W obecności osoby, którą zwierzę zna doskonale, spróbuj wejść z nowym ulubieńcem w bezpośrednią interakcję: podejdź do niego, by dać się powąchać, a jeśli pies jest spokojny – spróbuj go delikatnie pogłaskać. Kolejny krok to próba przywołania. Psiak zareagował na imię? Nagrodź go smaczkiem i pochwal słownie. W ten sposób zaczniesz budować z nim więź i utrwalać pozytywne wzorce zachowań.  

Ważne! Spacer przedadopcyjny to doskonała okazja, byś przekonał się na własne oczy jak pies zachowuje się poza murami schroniska: jest zrelaksowany czy zdenerwowany, szarpie lub utrzymuje luźną smycz, reaguje na Ciebie i innych z ufnością, lękiem czy wrogością. Przed adopcją powinieneś umówić się na co najmniej 2-3 takie spacery.

Rada 4. Dopełnij procedur adopcyjnych 

Zanim nowy ulubieniec trafi pod Twoje skrzydła, musisz dopełnić kilku procedur adopcyjnych. W tym celu przygotuj się na:

- wypełnienie ankiety przedadopcyjnej

W ramach ankiety należy odpowiedzieć na serię pytań, dotyczących m.in. warunków finansowych i mieszkaniowych, stanu cywilnego, wielkości rodziny, nastawienia członków familii do nowego psa, historii posiadanych zwierząt, informacji o ewentualnych alergiach, zapewnienia o zamiarze kastracji zwierzęcia, podania informacji o karmie, jaką planujesz karmić psa oraz serii innych kwestii odnoszących się do warunków bytowych, jakie jesteś w stanie zagwarantować zwierzęciu. 

- rozmowę z wolontariuszem lub pracownikiem schroniska, fundacji lub domu czasowego

 -podpisanie umowy adopcyjnej między wydającym (schroniskiem lub fundacją) i adoptującym

To umowa cywilnoprawna, zawierana zgodnie z zasadami artykułu 3531 kodeksu cywilnego. W zależności od wydającego, może mieć nieco inną treść. Niezależnie od tego, muszą być w niej zawarte dane schroniska/fundacji oraz osoby adoptującej, dane psa: jego imię, płeć, umaszczenie, znaki szczególne, szacowany wiek, numer czipu (mikroprocesora wszczepianego pod skórę by oznakować zwierzaka) oraz zapewnienie adoptującego o godnym traktowaniu psiaka. Kluczowe są również informacje o zapewnieniu objęcia podopiecznego opieką weterynaryjną i zobowiązaniu się do oddania psa do schroniska w razie niemożności zajmowania się nim np. z powodu ciężkiej choroby. Udało Ci się zakwalifikować do adopcji i podpisać umowę? Gratulacje! Właśnie zostałeś oficjalnym opiekunem wymarzonego psiaka.

Rada 5. Przygotuj wyprawkę

Czas na wizytę w sklepie zoologicznym, stacjonarnym lub online. Wybierz niezbędne dla psiaka artykuły pielęgnacyjne, karmę i smakołyki. Nie wahaj się zapytać pracowników schroniska, co lubi Twój nowy ulubieniec oraz jakie specjalistyczne karmy czy lekarstwa zapewniało mu schronisko. 

Oto uniwersalna lista rzeczy potrzebnych dla psiaka ze schroniska:

legowisko dla psa

✓ personalizowana adresatka 

obroża lub szelki oraz smycz 

✓ karma i przysmaki

✓ akcesoria do karmienia psa

zabawki dla psa

transporter dla psa

akcesoria do pielęgnacji

✓suplementy i leki m.in. przeciwko dolegliwościom trawiennym, pasożytom, infekcjom wirusowym i bakteryjnym. Warto podawać psu olej z łososia, który jest bogaty w kwasy omega-3 i wspomaga zdrowie zwierzaka. 

Ważne! Pamiętaj, by wyprawkę dopasować do indywidualnych cech czworonoga: jego wieku, rasy, temperamentu, nawyków, stanu zdrowia. Ponadto, by przetransportować zwierzaka ze schroniska do domu, na wizytę adopcyjną nie zapomnij zabrać ze sobą smyczy, szelek lub obroży, kagańca fizjologicznego (miękkiego) oraz transportera.

Rada 6. Przygotuj dom na przybycie nowego domownika

W nieznanym otoczeniu psiak ze schroniska ze strachu może np. załatwiać się pod siebie, a pod nieobecność właścicieli, z braku zajęć niszczyć meble i napotkane na drodze sprzęty. Zamiast karać zwierzaka za niepożądane zachowania, zmniejsz ryzyko ich wystąpienia. Zabezpiecz kable i urządzenia elektryczne przed dostępem psa. Nie zostawiaj niczego luzem na podłodze. Meble owiń specjalną folią ochronną lub spryskaj je sprayem o zapachu działającym odstraszająco na zwierzaki. W tym celu możesz wykorzystać np. preparat behawioralny DR SEIDEL o świeżym, cytrynowym zapachu. Miejsca, w których psiak się załatwia lub które gryzie należy dokładnie umyć, a następnie spryskiwać niewielką ilością płynu, co 12-14 godzin, przez kilka dni z rzędu. 

Ważne! By nie dopuścić do zatrucia zwierzęcia, usuń z domu trujące rośliny, takie jak wilczomlecze, anturium, filodendron, juka, bluszcz, monstera. Pozwól zwierzęciu niespiesznie zapoznać się z nowym terenem: obwąchać wszystkie kąty, znaleźć wygodne miejsce dla siebie. W trosce o bezpieczeństwo, legowisko psa ustaw w cichym, ustronnym miejscu, z dala od hałasów i dostępu osób postronnych. Jeśli pies nie chce z niego korzystać, nie zmuszaj go do tego. 

Rada 7.  Zatroszcz się o poczucie bezpieczeństwa nowego pupila

Możesz to zrobić tylko w jeden sposób: spędzając z psiakiem jak najwięcej czasu. Proces adaptacji czworonoga ze schroniska trwa zazwyczaj 7-8 tygodni. Na ten czas najlepiej zaplanować urlop lub pracę zdalną. Podczas pierwszych dni w nowym domu nie zmuszaj psa do kontaktu. O taką postawę poproś również pozostałych domowników. Za każdym razem, gdy pies do Ciebie podejdzie, nagradzaj go smakołykiem i miłym słowem. Podawaj mu nieduże ilości karmy (najlepiej  by była to karma ze schroniska z niewielkim dodatkiem pełnowartościowej nowej karmy, np. PRIMADOG Bezzbożowa karma dla psa łosoś z ziemniakami

Ważne! Pamiętaj, że zestresowany pies dużo pije – często napełniaj jego miskę świeżą wodą. Na spacery wyprowadzaj go zawsze w kagańcu i na smyczy, a na przechadzki wybieraj ustronne uliczki i zieleńce. Nie zmuszaj psa do kąpieli, zabaw i interakcji z innymi zwierzętami. W ten sposób pokażesz, że szanujesz jego granice. 

Rada 8. Wypracuj zdrową rutynę

Lękowe psy to zwierzaki reagujące stresem na każdą nieoczekiwaną okoliczność: niespodziewany dzwonek do drzwi, hałasujących sąsiadów, a nawet… gwizd czajnika podczas gotowania się wody. Ryzyko ataków lęku u niespokojnego psiaka zmniejszy rutyna: czynności i działania wykonywane codziennie o stałej porze. 

Ważne! W harmonogramie pupila uwzględnij czas na karmienie, spacery, zabawę i trening posłuszeństwa, a u psiaków w dobrej kondycji fizycznej dodatkowo na ćwiczenia sportowe. Codzienna rutyna to złoty środek do zbudowania silnej i trwałej relacji z przygarniętym czworonogiem.

Rada 9. Znajdź weterynarza

Po kilku dniach w nowym domu powinieneś wybrać się z psem na obowiązkową wizytę weterynaryjną. Podczas takiej kontroli lekarz weterynarii oceni stan jego zdrowia. W oparciu o dane w książeczce zdrowia potwierdzi również, czy piesek jest odpchlony, odrobaczony, szczepiony, wykastrowany. W razie potrzeb, umówi terminy wykonania niezbędnych badań i szczepień np. przeciwko nosówce, wściekliźnie czy parwowirozie. 

Ważne! Przed wyborem konkretnego weterynarza w swojej okolicy zapytaj znajomych psiarzy, którą przychodnię polecają. Po zebraniu poleceń, poszukaj opinii na temat danego gabinetu weterynarii w internecie: np. na grupach tematycznych w social mediach.

Rada 10. Zapoznaj czworonoga z pozostałymi zwierzakami w domu

Psy charakteryzują się silnym instynktem terytorialnym. Jednym z atawistycznych odruchów zapisanych w ich genach jest konieczność obrony opiekuna i prywatnego terenu przed obcymi zwierzętami. Psiak ze schroniska jest kolejnym zwierzęciem w domu? By nowi współlokatorzy nie rywalizowali ze sobą o jedzenie, legowisko czy zabawki, poznaj je ze sobą na neutralnym gruncie, np. na wybiegu dla psów czy w psim przedszkolu. W domu wyznacz im osobne strefy odpoczynku, jedzenia, zabawy. Dla ułatwienia tego procesu poszczególne części mieszkania możesz odgrodzić za pomocą np. bramki ograniczającej lub składanego kojca PETSTORY składany kojec przenośny dla psa , który po okresie adaptacyjnym złożysz i przechowasz w łatwy sposób. 

Ważne! Reaguj na każdą nieakceptowaną interakcję zwierząt: ciche warknięcie, najeżoną sierść, napięte mięśnie pupili. Jeśli psy się ignorują, zaakceptuj to. Po kilku dniach prawdopodobnie zdecydują się obwąchać i poznać bliżej. Twoje psiaki to swoiste przeciwieństwa? Nie pozwól, by silniejszy lub bardziej żwawy zwierzak zdominował spokojniejszego czy starszego osobnika. Jeśli psy się nie zaakceptują z Twoją pomocą, koniecznie skontaktuj się z psim behawiorystą. Niektóre schroniska po adopcji psa oferują takie spotkania za darmo. 

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się