×

Siano dla gryzoni

Siano dla królika i gryzoni

Czy wiesz, że siano powinno stanowić nawet 80% diety królika? Z tego względu do jego miseczki powinno trafić sianko najlepszej jakości, uzyskane z traw i roślin naturalnie rosnących na łąkach. Które suszone trawy są najlepsze dla królika i czy gryzoniom można podawać je w świeżej wersji? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź poniżej!

Siano dla gryzoni — dlaczego jest tak ważne?

Chrupiące i delikatne sianko to najważniejsza pozycja w menu każdego królika i gryzonia. To zdrowy pokarm, zawierający dużo błonnika: składnika ułatwiającego trawienne wstępne i rozkład składników odżywczych w organizmie futrzaka. Błonnik pomaga też w transporcie składników pokarmowych po niedostatecznie umięśnionych ściankach jelit oraz żołądka gryzoni. Dzięki temu siano dla chomika czy świnek morskich chroni zwierzęta przed zaleganiem treści pokarmowych. Dba również o utrzymanie równowagi mikroflory jelitowej, zwłaszcza w jelicie ślepym. Przeżuwając siano, gryzonie w naturalny sposób ścierają zęby, które rosną im przez całe życie! Wysuszone siano pełni też funkcje behawioralne: służy do budowy gniazd czy legowisk. Oprócz tego miękka wyściółka chroni zwierzęta futerkowe przed chłodem, upałem oraz urazami mechanicznymi.

Którym  gryzoniom należy kupić sianko?

Siana nie powinno zabraknąć nie tylko w jadłospisie królików, ale też szynszyli, kawii domowych, chomików, myszy, myszoskoczków, popielic afrykańskich, mastomysów, koszatniczek oraz innych gryzoni. W sklepach i hurtowniach zoologicznych dostępne są zarówno pojedyncze gatunki ziół, kwiatów i liści, jak również optymalnie zbilansowane mieszanki. Sprawdźmy, które z nich są chętnie zjadane przez poszczególne gatunki królików i gryzoni.

Sianko dla królika

Chrupiącego przysmaku nie żałuj królikom! Dlaczego? Siano dostarczy im mnóstwa witamin, błonnika pokarmowego oraz wapnia i fosforu, szczególnie cennego dla młodych kicajców. Jakie siano wybrać dla królika? Jeśli zwierzę otrzymuje głównie karmę komercyjną, wybierz mu siano z traw: o niższej zawartości białek i wapnia. Najpopularniejszą mieszanką traw tego typu jest tymotka, pochodząca z naturalnych łąk. Za zdrowe dla królika uznaje się również świeże i czyste od chemikaliów rośliny takie jak Wiechlina łąkowa, Stokłosa płonna, Kostrzewa (z łac. Festuca L.), Życica (łac. Lolium L.) i inne wybrane rośliny z rodziny wiechlinowatych. O prawidłowy rozwój młodych kłapouchów zadba siano z lucerną siewną, a kondycję ciężarnych samic i królików cierpiących na anemię wspomoże sianko z koniczyną. Twój gryzoń miewa niestrawności lub słabo trawi wapno? W taki wypadku szczególnie polecamy suszone części wspomnianej już tymotki łąkowej.

Sianko dla chomika

Chomik dżungarski, bengalski, syryjski, Campbella, chiński czy Roborowskiego utrzyma zdrowie zębów i żołądka, jeśli do jego miseczki trafią nie tylko warzywa tj. groszek, marchewka, brokuły, cykoria czy ogórek, ale też koniczyna, mniszek lekarski oraz aromatyczne sianko łąkowe. Siano jest niezbędne, by dostarczyć gryzoniowi odpowiedniej ilości błonnika pokarmowego. Z myślą o nim szukaj sianka np. z dodatkiem kwiatów lub ziół. Szczególnie smaczne dla chomiczego podniebienia mogą okazać się suszone lub świeże zioła zawierające rośliny zielone tj. stokrotka, chaber, rumianek, hibiskus czy róża.

Sianko dla świnki morskiej

Siano to podstawowy element diety kawii domowej i innych gryzoni. Te z naturalnych łąk ochroni zwierzę nie tylko przed problemami trawiennymi, ale też przed przerostem siekaczy i trudnościami z przyjmowaniem pokarmów. Najlepiej w przypadku świnki morskiej sprawdzą się siana z naturalnych łąk, suszone w suszarni w naturalny sposób. Produkty dla kawii domowych dostępne w sklepie zoologicznym często są bogate w rośliny takie jak tymotka łąkowa, koniczyna, kostrzewa łąkowa, wyczyniec łąkowy, życica, wiechlina, kupkówka, pięciornik gęsi czy babka lancetowata. Oprócz „zielonego” składu często dodawane są do nich warzywa, np. jabłko, marchewka, kalafior. Pożądane są także mieszanki bogate w zioła o właściwościach rozkurczowych i antybakteryjnych, tj. melisa, mięta, pokrzywa czy rumianek.

Zobacz też produkty:

Czym kierować się przy wyborze siana dla gryzoni?

Przy wyborze siana warto zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj bylin w jego składzie. O jakości sianka świadczą również czynniki takie jak:

  • długość i grubość źdźbeł: im dłuższe źdźbła trawy, tym lepsze wspomaganie przesuwania się pożywienia w przewodzie pokarmowym pupila

  • kolor: świeże siano ma słodkawy, przyjemny aromat

  • odpowiednia procedura suszenia: najlepsze siano ma jasnozielony kolor, dzięki czemu jest bogate w witaminę D i pełnowartościowe. Unikaj produktów niedosuszonych, z krótkimi i pożółkłymi źdźbłami

  • czas zbioru: sprawdź, czy na etykiecie produktu znajdują się informacje o dacie skoszenia trawy. Najlepsze miesiące na zbiór siana dla gryzoni to czerwiec i ewentualnie wrzesień

  • mała ilość pyłu: takie siano dla gryzoni zachowuje świeżość dłużej i nie powoduje unoszenia się kurzu/pyłu wokół klatki świnki morskiej, chomika czy królika

  • data ważności: gwarantuje, że produkt jest świeży, pachnący i chrupiący. Nie ma śladów wilgoci, pleśni, grzybów

Sianko cięte wybrane? Kolejny etap to obserwacja, czy mieszanka ziół z warzywami i/lub ziołami posmakowała ulubieńcowi. Kawia, królik czy chomik może pałaszować je przez wciąganie do pyszczka długich źdźbeł siana z paśnika albo kopki uschniętej trawy. Jeśli gryzoń tylko się nim bawi lub tnie siano na krótsze kawałki, a ilość ziół nie maleje, istnieje podejrzenie, że go nie zjada.

Jak podawać i przechowywać siano dla gryzoni?

By nie zwilgotniało i nie miało kontaktu z płynami fizjologicznymi gryzonia, siano najbezpieczniej umieścić w tzw. paśniku. Akcesoria te często sprzedawane są w zestawie z uchwytami, dzięki którym zamocujesz je niemal w dowolnym miejscu w klatce. Do w hurtowniach i sklepach zoologicznych są m.in. paśniki metalowe, drewniane, plastikowe, a oprócz modeli wiszących, paśniki stojące. Nieużywane siano czy zioła przechowuj w suchym, przewiewnym i ciemnym miejscu. Silne słońce pozbawia suszone trawy właściwości odżywczych. Wilgoć powoduje z kolei gnicie, pleśnienie i zawilgocenie pożywienia.

Co zrobić, gdy gryzoń nie chce jeść siana?

Jeśli Twój ulubieniec był dotychczas karmiony świeżą zieleniną, może zwyczajnie nie znać smaku i zapachu siana. By przyzwyczaić go do nowości w menu, sianko wprowadzaj stopniowo, w małych porcjach. Suche siano może być też mniej apetyczne dla królika czy kawii domowej. By zwiększyć jego walory smakowe, wybierz mix siana z dodatkiem ulubionych owoców lub warzyw ukochanego gryzonia. Przy tej czynności nie zmuszaj gryzonia do jedzenia na siłę. Możesz go przez to zniechęcić do spożywania siana na bardzo długi czas.

Najlepsze sianko dla królika i nie tylko w sklepie zoologicznym online Zoo24.pl

Wiemy, jak ważne dla całego organizmu oraz utrzymania prawidłowej struktury uzębienia gryzonia są suszone trawy. Z tego względu w sklepie zoologicznym zoo24.pl oferujemy specjalnie wyselekcjonowane mieszanki siana dla królika, świnki morskiej, chomika i innych gryzoni. Dla bezpieczeństwa zdrowia domowych pupili polecane przez nas siana nie zawierają zbędnych dodatków ani konserwantów. Świeży zapach i naturalny smak z pewnością podbije serca i podniebienia nawet najwybredniejszych gryzoni domowych! Oprócz wyjątkowych walorów smakowych mają szereg właściwości prozdrowotnych: zapobiegają infekcjom, działają rozkurczowo i antystresowo. Zdrowie gryzonia nie jest Ci obojętne? Zaserwuj mu najlepsze sianko łąkowe z oferty zoo24!

Sprawdź również:

Zobacz więcejZobacz mniej
Filtruj
Ilość produktów: 4

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się