×

Karma mokra dla kota

Karmienie kotów: wszystko, co musisz wiedzieć

Miękki kotek, ciepły kotek, mała kuleczka – zaraz, kiedy on tak urósł? Pierwszy rok życia kociaka jest pełen gwałtownego wzrostu! Jeśli dbasz o jego potrzeby żywieniowe, wiesz, że karma mokra dla kota zawiera mnóstwo dodatkowych kalorii i składników odżywczych, które wspierają zdrowy rozwój i wzrost twojego ulubieńca.

Zwykle około 12 miesiąca można uznać, że kociak zbliża się do dorosłości. Ważne jest, aby odpowiednio dostosować żywienie do poszczególnych etapów życia. Ogólnie rzecz biorąc, dorosłe koty muszą jeść mniej białka i tłuszczu niż kocięta, więc dieta musi być modyfikowana w miarę dojrzewania zwierzaka.

Karma mokra dla kociąt a starszych kotów

Oto podstawowe różnice między potrzebami żywieniowymi obu etapów życia:

  • Kalorie - dorosłe koty muszą stosować dietę niskokaloryczną. W dużej mierze jest to spowodowane zmniejszoną potrzebą zamiany kalorii w energię – z czasem zauważysz, że twój kociak może zacząć preferować dłuższe drzemki od całodziennych psot i zabaw, do których był przyzwyczajony. Karma dla dorosłych kotów odpowiada za tę zmianę poziomu energii. Ilość kalorii całkowite w każdej saszetce lub puszce jest niższa niż znajdująca się w karmach dla małych kotków.

  • Tłuszcze - twój kociak prawdopodobnie rozsmakował się w tych obfitych posiłkach zawierających około 20% dobrych tłuszczów. Przekonasz się, że najlepsza karma mokra dla kota będzie mniej bogata, a wiele opcji będzie miało obniżoną zawartość tłuszczu i kwasów tłuszczowych. W porównaniu z karmą dla kociąt, karma dla dorosłych kotów zawiera nieco mniej kwasów omega-3 i omega-6; dwa składniki odżywcze, które pomogły rozwinąć niegdyś maleńki układ nerwowy, wzrok i ważne organy twojego kociaka.

  • Niezbędne minerały - aby utrzymać rosnącą gęstość kości, impulsy mięśniowe i wzrost sierści, karma dla kociąt często ma wyższy profil mineralny niż karma dla dorosłych kotów. Twój rosnący kot będzie potrzebował nieco mniej wapnia, fosforu i magnezu niż wtedy, gdy był młodszy.

Należy pamiętać, że w zależności od rasy i stylu życia, Twój kot może mieć podstawowe potrzeby żywieniowe, dlatego zawsze dobrze jest skonsultować się z weterynarzem przed zmianą diety.

Zmiana karmy

Przejście z karmy dla kociąt na karmę dla dorosłych kotów zależy od wagi i wieku. Koty zwykle osiągają 90% swojej dorosłej masy ciała w wieku od 10 do 12 miesięcy. Jest to bezpieczny czas na rozpoczęcie zmiany; chyba że twój kot jest większej rasy. Na przykład Maine Coon osiąga dojrzałą wagę dopiero w wieku około 2 lat.

Jak wprowadzać nową żywność?

Twój kot z pewnością ma swoje ulubione smaki i szybko się zorientuje jeśli zmiany w odżywianiu będziesz wprowadzać gwałtownie. Jeśli wprowadziłeś do diety swojego kociaka różne smaki i konsystencje na wcześniejszym etapie jego życia, to przejście będzie znacznie płynniejsze. Najlepiej jest zapoznać pupila z różnymi smakami na długo przed osiągnięciem przez niego dojrzałości, zacznij oferować mu szerszą gamę pokarmów. Połączenie karmy wilgotnej i suchej to zawsze dobry początek.

Zaleca się również powolne i metodyczne wprowadzanie karmy dla dorosłych kotów, aby zminimalizować rozstrój jelit. Ponieważ kociak był przyzwyczajony do jednego rodzaju diety, wszelkie gwałtowne zmiany wpłyną na jego wewnętrzną florę bakteryjną, powodując czasami katar i wymioty. Najlepszym sposobem na przejście na żywność dla dorosłych jest rozłożenie procesu na tydzień. Możesz posłużyć się sprawdzonym schematem:

  • dzień 1 i 2 - połącz 25% karmy dla dorosłych z 75% karmą dla kociąt,

  • dzień 3 i 4 - połącz 50% karmy dla dorosłych z 50% karmą dla kociąt,

  • dzień 5 i 6 - połącz 75% karmy dla dorosłych z 25% karmą dla kociąt,

  • dzień 7 - podawaj w 100% jedzenia dla dorosłych

 

Możesz również użyć tej metody przejścia, aby bezpiecznie zapoznać kota z nowymi konsystencjami i smakami jedzenia.

Ile powinien jeść kot?

O ile weterynarz nie powiadomi cię o określonych wymaganiach dotyczących porcji w oparciu o rasę kota lub podstawowy stan zdrowia, zwykle można bezpiecznie postępować zgodnie z wytycznymi producenta dotyczącymi porcji. Podczas zmiany karmy należy co tydzień monitorować wagę kota – jeśli zauważysz nietypowe zmiany w masie ciała lub kondycji kota, odpowiednio dostosuj porcje. Porozmawiaj z weterynarzem, jeśli nie masz pewności co do samodzielnego dostosowywania porcji. Karma mokra ile powinien jeść kot zależy więc od etapu rozwoju.

Metody karmienia – najważniejsze wskazówki

Większość właścicieli kotów dobrze sobie radzi z karmieniem swobodnym – daje to twojemu kotkowi swobodę kontrolowania, kiedy i ile chce jeść. Podczas tego przejścia możesz rozważyć bardziej ustrukturyzowany czas posiłków; zwłaszcza jeśli masz aktywnego kota (zmiana dziennego spożycia kalorii może być dla niego dziwna). Wybór posiłków z bardziej kontrolowanymi porcjami 2 razy dziennie pomoże wam obojgu wejść w rutynę, jednocześnie dostosowując się do tych zmian życiowych.

  • Możesz spróbować karmienia ręcznego. Więź, którą dzielicie, zapewnia bezpieczną przestrzeń, w której kociak może spróbować czegoś nowego.

  • Karma mokra dla kota junior powinna być podawana na płaskim naczyniu, ponieważ zwierzęta czują się bezpieczne i pewne, gdy ich wąsy nie dotykają krawędzi miski. To bardzo ważne!

  • Spróbuj ogrzać wilgotne jedzenie do temperatury pokojowej (jeśli trzymałeś je w lodówce). Twój niepewny kotek może chcieć polizać nowe jedzenie przed nurkowaniem, więc połóż odrobinę jedzenia na krawędzi naczynia.

Karma z puszki czy z saszetki?

Od początku XIX wieku producenci żywności stosują proces puszkowania na dużą skalę, aby utrzymać świeżość żywności i wydłużyć okres przydatności do spożycia żywności łatwo psującej się. Proces puszkowania został również szybko przyjęty przez przemysł karmy dla zwierząt domowych.

Obecnie na rynku istnieje ogromna różnorodność posiłków dla kotów. Właściciele najczęściej zaczynają od wyboru rodzaju karmy, następnie podejmują decyzję o pojemności i opakowaniu – puszki czy saszetki. Mnóstwo osób nie widzi różnicy, a głównym kryterium wyboru staje się cena. A to duży błąd! Wybór karmy musi być dostosowany do potrzeb kota.

Karma w puszkach od bardzo dawna cieszy się popularnością. Ale każdy posiadacz kota musi sobie zdawać sprawę z tego, że jeśli zwierzę nie zje całej zawartości od razu po otwarciu, pokarm trzeba przełożyć do zamykanego pojemnika i włożyć do lodówki.

Saszetki z jedzeniem dla kotów pojawiły się nieco później, ale bardzo szybko zyskały uznanie. Jednak niezależnie od rodzaju opakowania, na pierwszym miejscu powinna być jego zawartość. Pokarm w dużej mierze odpowiada za dobry stan zdrowia i ogólne samopoczucie kota, dlatego karma musi być wysokiej jakości i dostosowana do potrzeb. Należy unikać pokarmu, który w swoim składzie ma zbożowe wypełniacze, konserwanty i polepszacze smaku.

Karma powinna zapewniać  kotu wszystkie potrzebne składniki odżywcze (z wyjątkiem wody) i stanowić główną część diety twojego kota. Pokarmy uzupełniające to zazwyczaj smakołyki i są niekompletne pod względem odżywczym – nie powinny stanowić więcej niż 10% diety.

Karmę dla kotów można sklasyfikować według zawartości wody:

  • sucha karma (<14%),

  • mokra karma (>60%),

  • półwilgotny (14-59%) - ta kategoria ogranicza się głównie do smakołyków.

Karma mokra dla kota puszki czy saszetki?

Mówiąc o mokrej karmie, warto przytoczyć pewną ciekawostkę. Koty wyewoluowały z suchych obszarów geograficznych, a ich reakcją na pokarmy o niskiej zawartości wilgoci jest koncentracja moczu, a nie picie większej ilości wody. Typowy koci pokarm ma wilgotność >60% i sugeruje się, że karmienie mokrą karmą byłoby bardziej odpowiednim sposobem dostarczania kotom wody niż poleganie na wodzie pitnej.

Podejrzewa się, że odwodnienie u kotów może być czynnikiem ryzyka kilku chorób, w tym choroby nerek. Nie jest jednak jasne, czy karmienie suchą karmą powoduje niedostateczne lub gorsze nawodnienie w porównaniu z karmieniem mokrym. Istnieje kilka badań oceniających wpływ karmienia suchą i mokrą karmą na stan wody kotów, a wyniki są sprzeczne.

Zalety mokrej karmy

Karma mokra dla kota jest gotowana w wysokiej temperaturze w celu sterylizacji, co skutkuje dłuższym okresem przydatności do spożycia niż karma sucha przed otwarciem, ale po otwarciu jest bardziej psująca się. Istnieje kilka tekstur dostępnych w mokrej żywności, takiej jak mus, bochenek, kawałki w sosie lub w galarecie. Sucha żywność jest głównie ekstrudowana, ale można ją również upiec. Karma mokra jest droższa niż sucha w przeliczeniu na kalorie.

Karmy mokre są szczególnie przydatne w przypadku:

  • Zdrowie układu moczowego - Mokre pokarmy są przydatne do promowania większej ilości bardziej rozcieńczonego moczu, co jest przydatne w zapobieganiu problemom z drogami moczowymi – hipoteza jest taka, że mokra żywność będzie promować bardziej rozcieńczony mocz, co może skutkować niższym stężeniem składników zapalnych w układzie moczowym. pęcherz.

  • Kontrola wagi - Woda nie dostarcza kalorii, dlatego karma mokra zawsze ma niższą gęstość energetyczną (kalorie) niż karma sucha. Typowe suche diety dostarczają więcej niż 3-4 kcal/g (niektóre diety są nawet wyższe), podczas gdy mokre karmy dostarczają 0,8-1,5 kcal/g, a niektóre diety odchudzające dostarczają nawet mniej. Z tego powodu mokra karma ma większą objętość i może pomóc w planach odchudzania lub profilaktyki wagi.

  • Zaparcia - odwodnienie jest czynnikiem ryzyka zaparć, a karmienie mokrą karmą może być korzystne w takich przypadkach. Powszechnym zaleceniem jest podawanie karmy w puszkach kotom cierpiącym na ten problem.

Jak długo kot może wytrzymać bez jedzenia?

Koty mogą jeść do dziesięciu małych posiłków dziennie, w zależności od ich wielkości i zapotrzebowania na kalorie. Kocięta zjadają więcej niż koty dorosłe, ale koty starsze jedzą najmniej. Niemniej jednak twój kot powinien jeść co najmniej raz lub dwa razy dziennie. Jeśli  lubi mniejsze posiłki, a ty lubisz go karmić o określonych porach, może jeść nawet pięć razy.

Pomijanie posiłków dla kotów różni się od pomijania posiłków dla ludzi (lub psów). Pomijanie posiłków jest o wiele bardziej niebezpieczne dla kotów, ponieważ ich ciała nie są zbudowane do przechowywania energii. Koty potrzebują regularnych dostaw białka, aby przetrwać, w przeciwnym razie ich narządy zaczną się zamykać. Nawet zdrowy kot, który jest nawodniony, może ulec niewydolności narządów z powodu niedożywienia w ciągu zaledwie trzech lub czterech dni.

Jaka najlepsza karma dla kota?

Najlepsza karma dla Twojego pupila to taka, która jest dobrze dobrana. Przede wszystkim powinna być przystosowana do indywidualnych potrzeb. Aby dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych powinniśmy wybrać pokarm odpowiedni do jego wieku, aktywności fizycznej, bądź problemów zdrowotnych jeśli takie występują. Mokra karma to idealna podstawa bądź urozmaicenie diety Twojego zwierzaka. Dobrze dobrana karma dostarczy pupilowi niezbędnej energii, zadba o zdrowie i prawidłowy rozwój w każdym etapie jego życia.

Zobacz również:

Zobacz więcejZobacz mniej
Filtruj
Ilość produktów: 154

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się