×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Chihuahua

Rasa psów ozdobnych, do towarzystwa. Są to pieski należące najmniejszej rasy świata, które osiągają najdłuższą długość życia. Chihuahua to rasa, po którą chętnie sięgają gwiazdy i celebryci, nosząc ukochanego czworonoga w ozdobnych torebkach. Otwarte i ufne, skore do pieszczot i bardzo przyjazne, aktywne i ruchliwe źle znoszą towarzystwo małych dzieci, ale kontakt z dorosłymi jest dla nich niezbędny do prawidłowego funkcjonowania.

Chihuahua. Podstawowe informacje

Pieski tej rasy wyróżniają się wyjątkowo niewielkimi rozmiarami, w kłębie osiągają od 15 do 23 cm, a ich waga waha się w granicach 1.5 – 3 kg. Żyją od 15 do 20 lat i występują w dwóch odmianach: krótkowłosej i długowłosej. Skore do zabaw, będą doskonałym towarzystwem dla osób dorosłych i seniorów przez długie lata.

Chihuahua– opis rasy i wygląd

Chihuahua to niewielkich rozmiarów pies ozdobny, do towarzystwa. Mimo swojego małego rozmiaru, charakteryzuje się wielką pewnością siebie i odwagą. Chihuahua miniaturka to psiak osiągający wagę do 3 kg, z dużymi oczami i mała główka. Krótki pyszczek i szpiczasty nos nadają temu psu bardzo oryginalnego wyglądu. Chihuahua miniaturka dorosły posiada sierść w rozmaitym kolorze, najczęściej brązowym, płowym i kremowym, choć występuje też chihuahua czarna. Sierść może mieć krótką, miękką i przylegającą do ciała, z podszerstkiem lub falującą, prostą, delikatną i jedwabistą.

Chihuahua długowłosa wymaga czesania raz dziennie, by jej sierść była błyszcząca i jedwabista. Chihuahua krótkowłosa powinna być intensywnie szczotkowana w okresie linienia, bo zwłaszcza w tym okresie gubi duże ilości sierści. W pozostałym okresie wystarczy ją wyczesywać raz w tygodniu. Pies chihuahua to wesoły i przyjacielski pupil, który mocno przywiązuje się do opiekuna, jest żywy, czujny i bardzo ruchliwy.

Chihuahua – charakter

Chihuahua to mały piesek z bardzo silnym temperamentem. Ten, kto myśli, że ta rasa jest uległa i wycofana pozostaje w wielkim błędzie. Pies chihuahua potrzebuje dużo uwagi ze strony swojego opiekuna, uwielbia być rozpieszczany i nie znosi, gdy się go ignoruje. Chihuahua miniaturka to odważny i pewny siebie piesek, który oprócz torebki swojej właścicielki lubi też aktywność i ruch. Otwarta i ufna, nie przepada za towarzystwem małych dzieci, znacznie lepiej funkcjonuje i czuje się w domach dorosłych i seniorów.

Charakterystyka Chihuahua

Chihuahua miniaturka dorosły to czuła i przywiązana do właściciela rasa. Te psiaki bywają nieco egoistyczne i pozbawione uwagi i zainteresowania ze strony swojego opiekuna mogą niszczyć przedmioty w domu, stać się szczekliwe i męczące. Wesoły, pełen energii pies tej rasy potrzebuje zabawy i stymulacji, by rozwijać się prawidłowo i harmonijnie. Chihuahua to bardzo inteligentny pies, który doceni zabawki edukacyjne i ukryte w nich smakołyki. Szybko przyswaja wiedze i umiejętności, nie znosi samotności, więc osoby, które długo przebywają poza domem powinny o tej rasie zapomnieć.

Chihuahua choroby

Pieski tej rasy dożywają nawet 20 lat i mimo, iż z natury są odporne, to ogromna popularność chihuahua miniaturki sprawiła, że hodowlą zainteresowali się ci, którzy dążą do uzyskania jak najmniejszych rozmiarów pieska. Osobniki, które ważą zbyt mało, są mało odporne i nawet niepozorna infekcja wirusowa może je pozbawić życia. U takich piesków pojawiają się też choroby genetyczne, wady zgryzu, trudności z oddychaniem i nadwrażliwość oczu.

Ze względu na niewielkie rozmiary ciała i dużą głowę, pieski tej ras narażone są na problemy okołoporodowe. U chihuahua mogą pojawić się też choroby narządu ruchu, zwłaszcza zwichnięcie rzepki czy problemy okulistyczne.

Pielęgnacja Chihuahua

Zarówno chihuahua krótkowłosa, jak i chihuahua długowłosa wymagają regularnego czesania. Szczotkowanie sierści, zwłaszcza u chihuahua długowłosej jest konieczne dla zachowania jedwabistej, błyszczącej sierści, ale czesanie chihuahua krótkowłosej jest niezbędne, by sierść była zadbana, a podszerstek wyczesany. Pielęgnacja psa chihuahua obejmuje także kontrole oczu i uszu pieska, by w razie jakiś nieprawidłowości jak najwcześniej rozpocząć leczenie.

Chihuahua – szczeniaki i hodowla

Ci, których interesuje chihuahua szczeniak, powinni udać się do renomowanej hodowli, by wykluczyć choroby genetyczne i kupić zdrowego, zadbanego psa. Tylko taka hodowla chihuahua jest w stanie zagwarantować idealne warunki do narodzin i rozwoju szczeniąt i zdrowie dorosłego już osobnika tej rasy. Chihuahua szczeniak, pochodzący z rzetelnej, wystawiającej odpowiednie dokumenty hodowli chihuahua wyrośnie na aktywnego, pewnego siebie i pozbawionego wad genetycznych psa. Sprawdzona i legalna hodowla chihuahua to najlepsze miejsce na zakup psa tej rasy.

Cena Chihuahua

Chihuahua czarna, brązowa czy kremowa cieszy się wielkim zainteresowaniem i popularnością. Ci, którzy chcą nabyć chihuahua szczeniaka, ale nie wiedzą, ile kosztuje chihuahua, muszą przygotować się na wydatek rzędu 3000 – 6000 tysięcy złotych. Chihuahua cena zbyt niska, zawsze powinna wzbudzić podejrzenie, bowiem szczeniaki mogą pochodzić z pseudohodowli. Chihuahua cena poniżej 2000 tysięcy złotych to pewność, że zakup chihuahua czarnej, brązowej, kremowej czy w innym odcieniu pochodzi z niezgodnej z prawem, nielegalnej hodowli.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje Chihuahua?

Dla osób pragnących kupić chihuahua, cenę trzeba uzależnić od rodzaju hodowli. Profesjonalne, rzetelne hodowle oferują chihuahua długowłosego szczeniaka czy krótkowłosego za cenę 5000, 6000 tysięcy złotych. Tym, którzy chcą wiedzieć, ile kosztuje chihuahua z pseudohodowli, możemy zasugerować cenę poniżej 2000 tysięcy złotych.

Ile kosztuje szczeniak Chihuahua?

Chihuahua długowłosa szczeniak i odmiana krótkowłosa to wydatek kilku tysięcy złotych, zazwyczaj od 3000 do 6000 tysięcy złotych. Ci, którzy chcą wiedzieć, ile kosztuje chihuahua, z całą pewnością muszą przygotować się na kwotę kilku tysięcy złotych.

Jaka jest długość życia Chihuahua?

Długość życia chihuahua miniaturki dorosłej wynosi od 12 do 20 lat.

Ile waży Chihuahua?

Piesek tej rasy wazy zazwyczaj od 1,5 do 3 kg.

Chihuahua – do kiedy rośnie?

Największy wzrost psa rasy chihuahua obserwuje się w pierwszym miesiącu życia. Przestają rosnąć w okolicach 7, 8 miesiąca. Zazwyczaj wzrost psiaków tej rasy zatrzymuje się między 8 a 12 miesiącem życia.

Jak wygląda Chihuahua?

Ta rasa to psy niewielkich rozmiarów, z dużymi uszami, oczami i głową. Wyróżnia się odmianę długowłosą i krótkowłosą. Kolory sierści to najczęściej brązowy, kremowy, czarny. Sierść lekko pofalowana, jedwabista, miękka, przylegająca do ciała.

Jak wychować Chihuahua?

Chihuahua długowłosa szczeniak i odmiana krótkowłosa wymagają odpowiedniego szkolenia. Inteligentne, bystre i czujne mogą stać się świetnymi towarzyszami ludzi, ale pod warunkiem, że będą umiejętnie prowadzone. Sukces zapewni konsekwencja i łagodność, brak przemocy, agresji i poświęcanie psiakowi dużo czasu i uwagi. Jeśli opiekunowie nie zapewnią takich warunków swoim szczeniakom, wyrosną z nich psy lękliwe, skłonne do agresji i dominacji.

Jaka karma jest odpowiednia Chihuahua?

Wysokiej jakości karma dla psów małych ras, z niewielkimi granulkami to pokarm idealny dla chihuahua. Dzięki małym kawałeczkom, rozgryzanie pokarmu nie sprawi tym małym pieskom żadnych trudności. Dobra karma powinna zawierać dużo mięsa, warzyw, owoców i prebiotyków. Karma musi być obowiązkowo dopasowana do wieku, wagi i aktywności danego osobnika oraz posiadać znikome ilości węglowodanów.

Te filigranowe pieski powinny otrzymywać lekkostrawne i dopasowane do ich wielkości pożywienie. Przekarmianie chihuahua skutkować będzie otyłością i nadwagą psów, co przyczynia się do powstania cukrzycy i problemami ze stawami.

Jaką karmę kupić dla szczeniaka chihuahua?

Karma dla szczeniaka musi być wysokokaloryczna, z dużą zawartością białka.

Ile powinien jeść dorosły osobnik chihuahua?

Pieski tej rasy, ze względu na niewielką objętość żołądka, powinny otrzymywać pokarm 3,4 razy dziennie. Przekarmianie psa doprowadzi do jego nadwagi i problemów ze zdrowiem, więc trzeba podawać mu dokładnie wyliczone porcję, które uwzględniają wiek i poziom aktywności psa. Psy tej rasy mają bardzo delikatne przewody pokarmowe, więc pokarm powinien być wysokiej jakości, rozłożony na kilka mniejszych porcji. Przejadanie chihuahua bardzo niekorzystnie wpływa nie tylko na jego wagę, ale i funkcjonowanie całego organizmu. Cukrzyca czy obciążone stawy to tylko jedne z wielu skutków nadmiernego przejadania się psów, zwłaszcza tak małych ras jak chihuahua.

Ile powinien jeść szczeniak chihuahua?

Szczeniaki otrzymują zazwyczaj pokarm kilka razy dziennie. Od 9 miesiąca życia, dostaje 2 posiłki dziennie.

Ile lat żyje chihuahua?

Pieski tej rasy dożywają zazwyczaj 12 – 20 lat. Warunki życia, karma i aktywności wpływają na długość ich życia. Szczeniaki kupowane w pseudohodowlach mogą mieć liczne problemy zdrowotne, a ich długość życia może ulec skróceniu.

Jakie szelki będą odpowiednie dla chihuahua?

Chihuahua to małe pieski, które ze względu na swoje rozmiary nie powinny być wyprowadzane na obroży. Wystająca i rozbudowana klatka piersiowa sprawia, że obroża może krępować ich ruchy i utrudniać oddychanie. Odpowiednio dopasowane szelki, z podszytym miękkim materiałem zapobiegającym zaplątywaniu się psiej sierści, będą idealne na każdy spacer.

Chihuahua – gdzie kupić?

Szczeniaki tej rasy zdecydowanie warto kupić w znanej, rzetelnej hodowli. Dostęp do badan i opieki weterynaryjnej oraz dbałość o suki i szczeniaki gwarantują zdrowego psa. Niska cena nigdy nie powinna stać się przesłanka do zakupu szczeniaka, bowiem najprawdopodobniej będzie on pochodził z nielegalnej pseudohodowli.

Jak opiekować się chihuahua?

Te małe pieski, które dla wielu ludzi są uroczymi maskotkami, wymagają jednak uwagi i zainteresowania ze strony opiekuna. Żywe, energiczne, uwielbiające ruch i zabawę, pieski te rasy uwielbiają nie tylko noszenie w torebkach, ale i długie spacery z człowiekiem. Zdecydowanie nie jest to pies dla tych, którzy chcą z nim biegać czy jeździć na rowerze. Takie zajęcia są dla tej rasy zbyt wyczerpujące.

Opieka nad chihuahua obejmuje nie tylko ruch, zabawę i kontakt z człowiekiem, ale i pielęgnację sierści, oczu i uszu. Regularne wyczesywanie zapewni zdrowo wyglądającą, błyszcząca sierść i skórę w idealnym stanie.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się