×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Shiba Inu

Pies tej rasy jest czujny, aktywny i przyjacielski, posiadający silny instynkt łowiecki. Ta rasa bywa niezależna i nieufna wobec obcych. Ten, kto zaskarbi sobie jego uczucia, zyskuje lojalnego i wiernego przyjaciela na całe życie. Psy tej rasy uwielbiają dzieci, ale starsze. Dla natrętnych i niezbyt delikatnych maluchów, pies rasy Shiba może agresywnie okazywać niezadowolenie.

Shiba Inu. Podstawowe informacje

Shiba Inu to rasa silna, zdecydowana, niezależna i spokojna. Jest to rasa psów japońskich, należąca do szpiców. Pies Shiba Inu posiada gęstą, sztywną sierść z podszerstkiem o złotym, podpalanym lub sezamowym umaszczeniu. Psy tej rasy żyją długo, bowiem około 15 – 16 lat. Dorosłe psy w kłębie osiągają wysokość 35 - 43 cm (psy) i 33 - 41 cm (suki). Masa ciała samca wynosi 8 - 11 kg, zaś suki oscyluje w granicach 6,8 - 9kg.

Shiba Inu – opis rasy i wygląd

Rasa Shiba należy do psów średniej wielkości, o mocnej budowie ciała. Ma gęste futro i zakręcony ogon. Miękki podszerstek okryty jest twardym włosem okrywowym. Shiba Inu jest niewielkim, ale bardzo wytrzymałym psem, o eleganckiej, harmonijnej sylwetce. Stojące uszy Shiby i ich trójkątny kształt upodabniają ją do lisa. Psy tej rasy posiadają umaszczenie złote, czarne podpalane i złote z czarnym nalotem. Shiba Inu biały uznawany jest za kolor wadliwy, niezgodny z wzorcem i Shiba Inu białe nie mogą brać udziału w wystawach. Cechą charakterystyczną psów rasy shiba jest biała sierść na policzkach, boku kufy, brzuchu i pod brodą.

Psy tej rasy są odważne, inteligentne i pewne siebie. Niezbyt wylewne, nie czują się komfortowo obdarowywane masą czułości, ale doceniają kontakt z człowiekiem i uwielbiają wszelkiego rodzaju z domownikami.

Shiba Inu – charakter

Pies Shiba Inu posiada silny i zdecydowany charakter. Inteligentne, sprytne, energiczne i zaradne, mają tendencje do przejmowania kontroli. Psy Shiba Inu, charakter i jego niezależna natura sprawiają, że psy tej rasy potrzebują konsekwentnego, cierpliwego opiekuna, który wpoi mu właściwe zachowania. Pojętność i niezależność Shiby może stać przekleństwem podczas tresury tych psów. To, że psy tej rasy mocno przywiązują się do właścicieli, nie oznacza wcale, iż psy Shiba Inu będą chętnie i często okazywały uczucia. Shiba Inu ,charakter tego psa i jego lojalność oraz przywiązanie do opiekuna sprawiają, że te zwierzaki przypadną do gustu osobom cierpliwym, konsekwentnym, które doskonale poradzą sobie z dominacją Shiby Inu. Shiba inu nadaje się jedynie dla miłośników psów rozumiejącym i szanującym ich niezależny charakter.

Charakterystyka Shiba Inu

Ta rasa potrzebuje codziennej porcji aktywności. To psy o silnym instynkcie łowieckim, które mają wrodzoną skłonność do gonienia. Od wczesnych miesięcy, opiekunowie musza przyzwyczajając Shibę do komendy powrotu, by spacery nie kończyły się ucieczkami psa. Shiba Inu miniaturka to pies, który lubi dominować, bywa uparty i bezkompromisowy. Jego opiekun musi poświęcać mu wiele uwagi, być stanowczy, konsekwentny i zdecydowany. Wychowanie i socjalizacja od wczesnych miesięcy życia są kluczowe dla Shiby Inu, charakteru i dobrego zachowania tego psa.

Shiba Inu choroby

Shiba Inu miniaturka to na ogół rasa zdrowa, wytrzymała i odporna, ale nawet te psy mogą zachorować na dysplazję stawu biodrowego, zaćmę czy niedoczynność tarczycy. Psy tej rasy dobrze znoszą upały, pod warunkiem, że mają stały dostęp do wody. Także chłód i zimno nie są im straszne, bo mają gruby, gesty podszerstek.

Psy rasy shiba inu mają są bardzo wybredne, do tego nie obce ich zdrowiu są alergie pokarmowe i środowiskowe. Z tego powodu, szczenięta rasy shiba inu należy kupować tylko z hodowli zarejestrowanych w ZKwP.

Pielęgnacja Shiba Inu

Pielęgnacja Shiby Inu miniaturki nie jest ani kłopotliwa, ani problematyczna. Kąpiele powinny odbywać się 2, 3 razy w roku, w zależności od potrzeb. Psy tej rasy same dbają o czystość, starannie wylizując swoją sierść. Gęste futro Shiby zabezpiecza je przed brudem, ale koniecznie trzeba wyczesywać sierść, by usunąć zgromadzony w niej brud. Dwa razy w roku, psy tej rasy przechodzą intensywne linienie i obowiązkowe jest wtedy wyczesywanie sierści nawet kilka razy dziennie. Podczas pielęgnacji tych psów, szczególną uwagę należy zwrócić na oczy, bowiem to właśnie one są genetycznie narażone na choroby.

Shiba Inu – szczeniaki i hodowla

Shiba szczeniak wzięty z profesjonalnej, zarejestrowanej hodowli będzie posiadał odpowiedni charakter i duża odporność na choroby. Shiba Inu szczeniak z takiej hodowli jest poddawany badaniom weterynaryjnym i ma zapewnione idealne warunki do rozwoju. Każdy miot bezwzględnie musi przejść niezbędne badania i być zatwierdzony przez kierownika sekcji Związku Kynologicznego. Tylko wzięcie takiego Shiby szczeniaka gwarantuje jego zdrowie i należyty charakter. Osoby, które kupują Shibę Inu szczeniaka z miejsc podejrzanych, nielegalnych, muszą liczyć się z tym, że Shiba szczeniak z takiej hodowli może być obciążony chorobami genetycznymi lub wykazywać zachowania niepożądane. Shiba Inu szczeniak z doświadczonej, cieszącej się znakomitą opinią hodowli, z pewnością wyrośnie na wzorcowego psa tej rasy.

Cena Shiba Inu

Ile kosztuje shiba inu? To zależy. Shiba Inu cena tego psa uzależniona jest renomy danej hodowli i osiągnięć wystawowych rodziców, a także umaszczenia szczeniaka. Pies Shiba cena, jaka trzeba zapłacić za osobnika bez rodowodu będzie znacznie niższa, aniżeli tego z dokumentami potwierdzającymi jego czyste pochodzenie. Decydując się na psa Shibę, cenę niższą, wybiera się psa podatnego na choroby genetycznego, który może przez to żyć krócej niż osobniki pochodzące z renomowanych hodowli. Shiba Inu, cena za psa z doskonałej renomy hodowli waha się od 3500 do nawet 10000 tysięcy złotych. W Polsce nie występuje zbyt wiele hodowli psów tej rasy, dlatego pies Shiba cena, jaką trzeba za niego zapłacić jest wysoka.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje Shiba Inu?

Psy tej rasy nie należą do najtańszych, z racji tego, iż nie ma zbyt wiele hodowli tych psów. Chcąc cieszyć się towarzyszem takim, jak Shiba Inu, cenę wysoką trzeba wziąć pod uwagę. Cena 6000 tysięcy złotych za psa tej rasy jest bardzo atrakcyjna i godna zainteresowania, bo za pieska z rodowodem na ogół tyle lub znacznie więcej trzeba zapłacić.

Ile kosztuje szczeniak Shiba Inu?

Koszt zakupu szczeniaka w mniej renomowanych hodowlach to około 6 – 7 tysięcy złotych. Ceny za osobniki z renomowanych hodowli wahają się w przedziale między 7 a 10 tysięcy złotych.

Jaka jest długość życia Shiba Inu?

Psy tej rasy należą do długowiecznych i zazwyczaj dożywają 15, 16 lat.

Ile waży Shiba Inu?

Waga dorosłego samca oscyluje między 8 - 11kg, zaś suki 7 – 9kg.

Jak wygląda Shiba Inu?

Zgodnie ze wzorcem rasy, Shiba to mały, harmonijnie zbudowany pies o mocnej budowie ciała. Sierść ma krótką, gęstą i sztywną. Ta rasa może występować w umaszczeniu sezamowym (mieszanka białego i czarnego włosa), czarnym sezamie( przewaga włosa czarnego) i rudym (mieszanka włosa czarnego i czerwonego). Shiba Inu biały uważany jest za niezgodny ze wzorcem.

Jak wychować Shiba Inu?

Ta rasa bywa dominująca i chętna do bójek z innymi psami. Wymaga opiekuna konsekwentnego, zdecydowanego i cierpliwego, który jest gotowy poświęcić wiele czasu na odpowiednie szkolenie. Psy tej rasy są niezależne i nie lubią się podporządkowywać, ale nie można im odmówić lojalności i silnego przywiązania do właściciela. Umiejętnie prowadzony będzie świetnym towarzyszem także dla rodzin ze starszymi dziećmi. Te psiaki nie znoszą natarczywości i nadmiernej czułości, więc warto dać psu odpocząć, jeśli straci zainteresowanie zabawami z domownikami. Shiba, który będzie miał ochotę na pieszczoty z domownikami sam o to poprosi, domagając się wręcz czułości.

Jaka karma jest odpowiednia Shiba Inu?

Karma dla psów tej rasy musi być bogata w mięso. Shiba nie jest psem wymagającym pod względem karmienia. Najlepiej podawać mu karmy bezzbożowe, monobiałkowe, bo te psy miewają czasem problemy z żołądkiem i ze skórą. Te psiaki to prawdziwe łakomczuchy i smakosze. Nadwaga raczej im nie grozi, bo uwielbiają ruch, jednak nie można ich przekarmiać, by nie utrudniać aktywności fizycznej.

Jaką karmę kupić dla szczeniaka Shiba Inu?

Karma powinna być dostosowana do wieku psa. Dla szczeniąt poleca się karmy bogate w składniki odżywcze, jak: białka, niezbędne kwasy tłuszczowe czy wapń. Dieta BARF polecana dla szczeniąt Shiby składa się z surowego mięsa, makaronu, ryżu i warzyw.

Ile powinien jeść dorosły osobnik Shiba Inu?

Dorosłego psa tej rasy powinno się karmić 2 razy dziennie, ściśle według zaleceń producenta karmy. Zaleca się karmienie psów o stałych porach.

Ile powinien jeść szczeniak Shiba Inu?

Żywienie shiba inu. Szczenięta muszą otrzymywać pokarm kilka razy dziennie od czterech do pięciu małych posiłków. Zwykle powinny zjadać jedną filiżankę pokarmu dziennie, rozłożoną na cały dzień.

Ile lat żyje Shiba Inu?

Shiba Inu to rasa psów długowiecznych, bowiem dożywa często nawet 15 lat. Długość życia psów rasy shiba inu zależy od genów przekazanych szczeniakowi oraz warunków, w jakich pies przebywa i żyje.

Jakie szelki będą odpowiednie dla Shiba Inu?

Czworonogi tej rasy nie przepadają za innymi psami, dlatego podczas spacerów dobrze jest zakładać rasie shiba inu szelki. Dokładne zmierzenie psa jest konieczne dla prawidłowego zakupu szelek, które powinny być odpowiednio miękkie i trwałe. Muszą one dobrze przylegać do ciała, ale nie mogą uciskać skóry zwierzaka.

Shiba Inu – gdzie kupić?

Zaleca się zakup psów rasy Shiba Inu w profesjonalnych, wpisanych do rejestru hodowli. Tylko w takich miejscach, szczeniaki mają zagwarantowane doskonałe warunki rozwoju, opiekę weterynaryjną i niezbędne badania. Nielegalne pseudohodowle, choć oferują szczenięta w znacznie niższych cenach, są zakazane, bo zmuszają zwierzęta do przebywania w bardzo złych warunkach, narażając je na choroby i śmierć. Szczeniak nabyty w takiej hodowli może być mniej odporny na choroby i znacznie krócej żyć.

Jak opiekować się Shiba Inu?

Shiba Inu to rasa, która z racji swojej chęci dominowania, powinna być prowadzona przez doświadczonego i odpowiedzialnego opiekuna. Są to psy aktywne, uwielbiające ruch i zabawy na dworze. Silny, niezależny charakter może sprawiać trudności w wychowaniu, dlatego od wczesnych miesięcy, trzeba je szkolić i uczyć respektowania zasad panujących w danej rodzinie. Prawidłowo wychowany Shiba będzie świetnym kompanem starszych dzieci, doskonałym stróżem całej rodziny. Trzeba mu zapewnić możliwość wybiegania i rozładowania energii, by Shiba poczuł się spełniony i szczęśliwy. Jeśli opiekun zapewni mu odpowiednią rozrywkę i ruch, psy tej rasy mogą z powodzeniem mieszkać w bloku, jak i domu z ogrodem.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się