×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Owczarek niemiecki

Inteligentny, posłuszny, szybko uczący i lubiący wyzwania, owczarek niemiecki doskonale sprawdzi się jako pies pracujący w służbach, tropiący czy obronny. Przywiązany do opiekuna, lojalny i wierny, potrzebuje aktywności i ruchu. Pozostawiony sam w domu na długie godziny, bez możliwość wybiegania i kontaktu z opiekunem, owczarek niemiecki będzie po prostu nieszczęśliwy.

Owczarek niemiecki – opis rasy i wygląd

Owczarek niemiecki należy do psów bardzo odważnych, inteligentnych i posłusznych. Bardzo mocno przywiązują się do swoich opiekunów, będąc wiernymi towarzyszami w doli i niedoli. Te psy występują w odmianie krótko i długowłosej, posiadają zarówno włos okrywowy, jak i podszerstek.

Owczarek niemiecki długowłosy posiada miły w dotyku, odstający włos okrywowy, zaś owczarek niemiecki krótkowłosy ma włos okrywowy twardy i przylegający. Owczarek niemiecki czarny jest najczęściej spotykaną odmianą, ale występuje tez w kolorze szarym, czarnym i srebrnym oraz brązowym. Owczarek długowłosy niemiecki biały, uznawany jest za niezgodnego z oficjalnie przyjętym wzorcem.

Owczarek niemiecki usposobienie posiada spokojne, ale nieumiejętnie prowadzony przez opiekuna może stać się nieposłuszny i niepewny siebie. Pies owczarek niemiecki szybko opanowuje nowe umiejętności, lubi aktywność fizyczną i zabawę, więc trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki do harmonijnego rozwoju. Szybkie tempo uczenia, chęć uczestniczenia w treningach i dobra współpraca z człowiekiem sprawiają, że owczarek niemiecki idealnie sprawdzi się w roli psa stróżującego, tropiącego czy policyjnego.

Charakter owczarka niemieckiego

Psy tej rasy wyróżniają się wyjątkowa karnością i szybkim przyswajaniem poleceń. Właśnie dlatego wykorzystywane są często do pracy w służbach. Owczarek niemiecki, usposobienie ma łagodne, ale sprowokowany będzie zaciekle bronił opiekuna czy terytorium. Silny instynkt owczarka niemieckiego i jego nieprawidłowa socjalizacja mogą przyczynić się do powstania zachowań agresywnych. Pies owczarek niemiecki to wierny i oddany swoim opiekunom pies. Jest lojalny, odważny i potrzebuje kontaktu z człowiekiem. Zapewnienie mu wystarczającej dawki ruchu i atrakcyjnych bodźców w postaci ciekawych treningów i zabaw sprawi, że psy tej rasy będą idealnymi towarzyszami, całkowicie oddanymi swoim opiekunom.

Charakterystyka owczarka niemieckiego

Owczarek niemiecki to pies energiczny, aktywny, doskonale sprawdzający się w roli psa przewodnika, stróża czy tropiciela. Szybko się uczy i chętnie wykonuje polecenia. Dla człowieka, który poświęca mu czas jest w stanie oddać cale swoje serce. Lojalny, wierny do bólu i kochający świetnie odnajdzie się w rodzinach z dziećmi. Decydując się na owczarka niemieckiego usposobienie, którego jest łagodne i zrównoważone, a więź z człowiekiem bardzo silna, zyskuje się wspaniałego przyjaciela na całe życie.

Owczarek niemiecki choroby

Kupując psa owczarka niemieckiego, trzeba wiedzieć, że ta rasa narażona jest na:

  • dysplazję stawów łokciowych
  • dysplazje stawów biodrowych
  • zwichnięcie rzepki
  • kamicę pęcherza moczowego
  • padaczkę
  • nużliwość mięśni
  • choroby serca
  • rozszerzenie i skręt żołądka
  • choroby rdzenia kręgowego.

Psy tej rasy często cierpią na biegunki, które mogą być spowodowane niewydolnością zewnątrzwydzielniczą trzustki.

Pielęgnacja owczarka niemieckiego

Owczarek niemiecki długowłosy i owczarek niemiecki krótkowłosy wymagają regularnego wyczesywania. W okresie linienia, szczotkowanie owczarka niemieckiego długowłosego powinno odbywać się codziennie, by usunąć martwe włosy i zapobiec ich kołtunieniu. Wyczesywanie owczarka niemieckiego krótkowłosego ma na celu nie tylko usunięcie podszerstka i martwego włosa, ale też kleszczy czy pcheł, które mogą ukryć się w gęstej sierści tego psa.

Gęsta sierść owczarków schnie kilka godzin i trzeba pamiętać, że nie wolno wyczesywać jej na mokro, a jedynie wtedy, gdy jest absolutnie sucha. Owczarek niemiecki długowłosy czarny, podpalany, szary czy brązowy musi być systematycznie czesany, a kąpiel powinna odbywać się tylko wtedy, gdy jest naprawdę konieczna, zazwyczaj kilka razy w roku. Owczarki krótkowłose wyczesuje się głównie w okresie linienia.

Owczarek niemiecki - szczeniaki i hodowla

Owczarek niemiecki czarny krótkowłosy, owczarek niemiecki długowłosy czarny czy posiadający umaszczenie brązowe, szare, podpalane czarne cieszy się wielką popularnością i jest bardzo często wybierany na psa rodzinnego. Decydując się na zakup psa tej rasy, warto wybrać rzetelna, renomowaną hodowlę, by warunki, w jakich urodziły się maluchy były na najwyższym poziomie. Legalne hodowle wydają szczeniakom metryki, więc bez problemu można wyrobić psom rodowody. Zaletą takich hodowli jest też opieka weterynaryjna nad szczeniakami i sukami w ciąży, co przekłada się na eliminację wielu chorób. Szczenięta z profesjonalnych hodowli posiadają niezbędne badania i szczepienia, a książeczka potwierdza ich zdrowie.

Cena owczarka niemieckiego

Dla tych, którzy chcieliby wiedzieć, ile kosztuje owczarek niemiecki, mamy dobre wieści. Owczarek niemiecki z dobrej hodowli można już kupić za 3000 tysiące złotych. Owczarek niemiecki, cena za tego psa uzależniona jest od odmian. Za owczarka niemieckiego długowłosego czarnego, brązowego czy szarego trzeba zapłacić nieco więcej, bo około 5000 złotych, a ci, którzy chcieliby wiedzieć, ile kosztuje owczarek niemiecki ze znanej linii hodowlanej, muszą przygotować się na koszt znacznie wyższy, nawet około 8000 tysięcy złotych.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje owczarek niemiecki ?

Za owczarka niemieckiego czarnego, czarnego podpalanego, szarego czy brązowego trzeba zapłacić około 3000 tysięcy i więcej. Owczarek niemiecki, cena za psa tej rasy uzależniona jest od renomy hodowli.

Ile kosztuje szczeniak owczarka niemieckiego?

Owczarek niemiecki szczeniak to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Odmiany długowłose są jeszcze droższe. Owczarki niemieckie, ceny tych pięknych psów mogą wzrosnąć nawet do 8000 tysięcy złotych, zwłaszcza jeśli pochodzą z od rodziców klasyfikujących się do wystaw. Także owczarek niemiecki szczeniak o czarnym umaszczeniu bywa droższy i koszt nabycia takiego szczeniaka będzie wyższy. Dla osób, które pragną kupić owczarka niemieckiego szczeniaka, ale nie wiedzą, ile kosztuje owczarek niemiecki, można podać szacunkową cenę rozpoczynającą się od 3000 tysięcy złotych.

Jaka jest długość życia owczarka niemieckiego?

Długość życia owczarka niemieckiego to 9 -13 lat. Na długość życia psa wpływa wiele czynników, jak warunki, w jakich przebywa, karma, poziom aktywności i kontakt z opiekunem.

Ile waży Owczarek niemiecki?

Dorosły samiec owczarka niemieckiego wazy w granicach 30 – 40 kg, zaś suki oscyluje między 22 – 32 kg.

Owczarek niemiecki – do kiedy rośnie?

Pies tak dużej rasy, jak owczarek niemiecki rośnie zazwyczaj do 13, a nawet 18 miesiąca życia.

Jak wygląda owczarek niemiecki?

Typowe umaszczenie owczarka niemieckiego jest czarne z licznymi podpalaniami w kolorze rudym, brązowym lub szarym. Można tez spotkać owczarka niemieckiego długowłosego białego, który jednak nie jest uznawany za zgodnego z oficjalnym wzorcem. Owczarek niemiecki długowłosy biały jest kuzynem owczarka niemieckiego i to od niego się wywodzi.

Jak wychować owczarka niemieckiego?

Psy tej rasy nie są uznawane za agresywne, ale niewłaściwie prowadzone przez człowieka mogą wykazywać takie zachowania. Bardzo inteligentne, świetnie odnajdujące się w każdej sytuacji, owczarki niemieckie potrzebują stałego kontaktu z opiekunem. Ta rasa uwielbia ruch i aktywność, więc psy pozostawione same sobie w domu, mogą dokonać znacznych zniszczeń. Cierpliwość, konsekwencja, unikanie agresji w stosunku do psa i zapewnienie mu odpowiedniej dawki ruchu sprawi, że te psy będą doskonałymi towarzyszami rodzin z dziećmi.

Jaka karma jest odpowiednia owczarka niemieckiego?

Owczarek niemiecki wymaga jedzenia, które zapewni mu odpowiednia dawkę energii. Z racji tego, że są to psy bardzo aktywne, potrzebują zbilansowanej diety, bogatej w składniki pochodzenia zwierzęcego, czyli mięso i podroby. Taka karma powinna zawierać owoce i warzywa oraz jak najniższą zawartość węglowodanów.

Jaką karmę kupić dla szczeniaka owczarka niemieckiego?

Karma dla szczeniaka psa tej rasy musi uwzględniać potrzeby rozwojowe tak dużej rasy. Szczenięta owczarka powinny otrzymywać odpowiednią zawartość białka, fosforu i wapnia dla prawidłowego rozwoju mięśni i szkieletu. Kluczowe są też przeciwutleniacze oraz prebiotyki.

Ile powinien jeść dorosły osobnik owczarka niemieckiego?

Dorosły pies powinien otrzymywać karmę 2 razy dziennie, ale dokładna ilość karmy zależy od wieku, wagi i poziomu aktywności danego osobnika.

Ile powinien jeść szczeniak owczarka niemieckiego?

Szczeniaki powinny otrzymywać karmę 4 razy na dobę aż do ukończenia 6 miesiąca życia.

Ile lat żyje owczarek niemiecki?

Ci , którzy chcą wiedzieć, ile żyje owczarek niemiecki mogą być spokojni. Psy tej rasy dożywają 9 – 13 lat, a długość ich życia zależy często od warunków, w jakich przebywają. Można określić tylko orientacyjnie, ile żyje owczarek niemiecki, bo to od opiekuna tego psa będzie w dużej mierze zależał czas przeżycia swojego pupila.

Jakie szelki będą odpowiednie dla owczarka niemieckiego?

Szelki dla owczarka niemieckiego musza posiadać szerokie, wygodne paski, by nie powstawały otarcia i podrażnienia na skórze psa. Idealnie sprawdzą się tu szelki typu guard.

Owczarek niemiecki – gdzie kupić?

Psa tej rasy najlepiej kupić w renomowanych hodowlach, zarejestrowanych i dbających o psy i szczeniaki. Pseudohodowle, oferujące często szczeniaki w znacznie niższej cenie, narażają psy na złe warunki bytowe, brak opieki weterynaryjnej i meczenie suk wieloma ciążami i porodami.

Jak opiekować się owczarkiem niemieckim?

Owczarki niemiecki to psy bardzo towarzyskie i trzeba spędzać z nimi wiele czasu. Zabawa, aktywność fizyczna, kontakt z opiekunem i mnóstwo cierpliwości oraz konsekwencji są niezbędne w wychowaniu psów tej rasy. Konieczne jest też wyczesywanie sierści tych psiaków, a zwłaszcza w okresie linienia. Odmiany długowłose wymagają czesania 3 razy w tygodniu, zaś krótkowłose zazwyczaj w okresie intensywnego linienia.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się