×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Maine Coon

Maine coon – co to za rasa?

Koty rasy maine coon wyróżniają się wyjątkową urodą oraz przyjaznym usposobieniem. Uznawane są za największe koty domowe, ale łagodny charakter sprawia, że nie przysparzają problemów natury behawioralnej. Stąd też cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób chcących stać się właścicielami kota. Co warto wiedzieć o kotach rasy maine coon? Czym się charakteryzują i jak wygląda ich pielęgnacja? Przygotowaliśmy zbiór najważniejszych informacji.

Jak wygląda kot maine coon?

Kot rasy maine coon charakteryzuje się gęstą sierścią i puszystym ogonem. Długość ciała kota wraz z ogonem może wynosić nawet metr. Jeśli chodzi o wagę, to dorosły osobnik może liczyć aż piętnaście kilogramów. Ale średnia waga tej rasy to od 6 do 8 kilogramów. Sylwetka maine coonów jest dość umięśniona, muskularna, klatka piersiowa szeroka, a łapy duże. Z kolei uszy są szeroko rozstawione i zakończone tak zwanymi pędzelkami, co jest charakterystyczne dla tej rasy. Oczy zazwyczaj mają kolor zielony lub miedziany i są skośne. Rekordowo długie są też wibrysy, czyli kocie wąsy. Kolor umaszczenia maine coonów to w większości brąz, rudy oraz odcienie szarości, ale zdarza się także kot maine coon czarny, kremowy czy niebieski.

Jaki charakter wykazują koty rasy maine coon?

Choć są duże, silne i postawne, to przy tym łagodne i ciche. Jak na koty przystało wykazują się niezależnością, ale lubią towarzystwo ludzi. Chętnie towarzyszą opiekunom podczas różnych czynności, przyglądając się im oraz domagając się uwagi poprzez łaszenie. Dobrą informacją dla wszystkich tych, którzy obawiają się tego, że kot rasa maine coon będzie się wysoko wspinał jest to, że nie lubi on tego typu aktywności o zdecydowanie woli kroczyć po ziemi. Koty te są bowiem spokojne i doskonale odnajdą się w domu, w którym są dzieci, a nawet inne zwierzęta, w tym koty i psy. Ich inteligencja jest na tyle wysoka, że można je nawet nauczyć kilku sztuczek. Bez problemu maine coony chodzą też na smyczy. Wśród licznych zalet, które mają też cierpliwe, ciche i towarzyskie koty, jest też pewna wada. Mianowicie maine coony muszą mieć stanowczego opiekuna, bo w innym razie zaczną dominować i podporządkowywać sobie innych, do czego mają tendencję.

Ile wynosi długość życia kotów maine coon?

Jednym z zagadnień, które jest często wyszukiwane przez osoby zastanawiające się nad zakupem kota jest to, jak długo żyje duży kot domowy maine coon? W pewnej mierze uzależnione jest to od tego, czy kot ma zapewnione odpowiednie warunki. Ale ogólnie rasa uchodzi za długowieczną i odporną na choroby. Średnia długość życia maine coonów wynosi 15-16 lat. Zdarza się, że koty te dożywają 18. roku życia, ale też zdarza się, że osobniki odchodzą dość młodo, bo licząc zaledwie 12 lat. Będąc właścicielem maine coona, trzeba mieć świadomość tego, że długość jego życia zależy między innymi od sposobu żywienia, profilaktyki weterynaryjnej oraz pochodzenia. Warto też pamiętać o tym, że czynnikiem, który skraca życie kota, jest nadwaga.

Kot maine coon i jego waga

Jako że koty maine coony są największymi kociakami domowymi, to też osiągają słuszną wagę. Średnia waga przede wszystkim uzależniona jest od płci. Samice maine coonów po osiągnięciu dojrzałości, czyli ostatecznych rozmiarów powinny mieć utrzymaną wagę w granicach od 3,5 do 5,5 kilogramów. Z kolei dolna granica wagi samców to 6 kilogramów, podczas gdy górna przekracza nieznacznie 8 kilogramów. Zdarza się, że maine coony liczą 13 czy nawet 15kilogramów. Ale jest to już traktowane jako nadwaga, która może być przyczyną problemów zdrowotnych kotach, a także bezpośrednią przyczyną skrócenia życia.

Kot rasa maine coon – choroby

Rasa ta cieszy się raczej dobrym zdrowiem, ale ze względu na swoje gabaryty kot maine coon narażony jest na dysplazję stawów biodrowych. Bywa, że u małych kociaków oraz u dorosłych osobników pojawia się wgłobienie jelit, czyli wchodzenie części jelita w światło drugiego. Przypadłość ta jest bardzo niebezpieczna i może nawet zagrażać życiu kota. Dlatego bardzo ważna jest szybka diagnostyka i odpowiednie leczenie. Czasami niezbędna okazuje się operacja. Młode kotki mają też tendencję do młodzieńczego zapalenia dziąseł, które musi być leczone, bo w innym razie przeistoczy się w stan przewlekły i będzie dokuczać kotu w dorosłym życiu. Maine coony dość często borykają się również z wadą serca, jaką jest kardiomiopatia przerostowa. Pod tym kątem kot powinien przechodzić badania raz w roku. Inną chorobą, na którą narażona jest rasa maine coonów, jest nieuleczalna policystowatość nerek. Choroba ta jest mocno zdradliwa, bo w początkowym stadium nie daje żadnych objawów aż do momentu, gdy dojdzie do niewydolności nerek.

Pielęgnacja dużych kotów domowych maine coon

Na regularną pielęgnację składa się przede wszystkim czesanie sierści. Zapobiega to tworzeniu się kołtunów i sprawia, że sierść pięknie się prezentuje. Przy czym częstotliwość wyczesywania sierści należy zwiększyć w okresie linienia. Wtedy czynność ta powinna być wykonywana najlepiej codziennie. W pozostałych okresach wystarczy raz w tygodniu. Do mycia powinno się stosować szampony do sierści długiej lub półdługiej. Z uwagi na to, że kot się wylizuje, to konieczne jest podawanie mu pasty weterynaryjnej na odkłaczanie. Systematycznie należy też czyścić uszy kota oraz skracać jego pazury.

Jak wygląda żywienie kota rasy maine coon?

Pod względem żywienia koty rasy maine coon nie są wymagające. Ich codzienna dieta może się bowiem opierać wyłącznie na mokrej karmie. Ważne tylko, żeby była pełnowartościową i zawierała w swoim składzie odpowiednie proporcje tłuszczy oraz białka. Jednak najczęściej właściciele kotów tej rasy decydują się na dietę mieszaną, stanowiącą połączenie karmy mokrej i suchej. Warto zwracać uwagę na skład, w którym dobrze, żeby było co najmniej siedemdziesiąt procent mięsa będącego źródłem cennego białka. Jeżeli chodzi o porcje żywienia, to z racji tego, że maine coony należą do dużych kotów, to też ich zapotrzebowanie energetyczne jest zwiększone.

Opis rasy kotów maine coon

Największą rasą ze wszystkich jest kot maine coon. Charakter, jakim się cechuje, można określić jako łagodny. Koty te są towarzyskie i przyjazne, a ich sierść składa się z podszerstka, który pokryty jest wodoodpornym włosem okrywowym. I choć są dostojne oraz opanowane, to lubią zabawę oraz bycie w centrum uwagi. Ale z drugiej strony doskonale potrafią same organizować sobie czas w pojedynkę. Rasa ta świetnie odnajduje się w domach, gdzie są małe dzieci oraz inne koty czy psy. Nie wykazuje zachowań agresywnych, jak również takich, które miałyby na celu niszczenie jakichś przedmiotów lub mebli. Popularny jest kot maine coon rudy i szary, ale w hodowlach pojawia się też piękny i bardziej unikatowy kot maine coon czarny.

Kot maine coon – jak plasuje się jego cena?

Wpływ na cenę rasowych kotów maine coon ma kilka czynników. Jednym z kluczowych jest przynależność hodowli do organizacji felinologicznej. Koty posiadające rodowód mało znanych związków są tańsze, ale trzeba być ostrożnym, bo przy niskiej cenie może się okazać, że mamy do czynienia z pseudohodowlą. Istotny wpływ na cenę mają też osiągnięcia kota reproduktora oraz kotki. Wyższą cenę będą miały koty wystawowe oraz przeznaczone do reprodukcji. Niższą natomiast te kastrowane, mające być domowym pupilem. Średnio za kota maine coon z pochodzeniem FIFe należy zapłacić 3000 złotych, a za wystawowego 5500 tysiąca złotych. Reasumując, ile kosztuje kot maine coon? Otóż ceny wahają się od 2000 do 6500 tysiąca.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące kotów rasy maine coon

Ile żyje kot rasy maine coon?

Średnia długość życia to około 15 lat. Rekordziści dożywają 18. roku życia, ale zdarza się, że umierają też koty w młodym wieku, mając zaledwie lat 12. Przy czym rasa ta uchodzi za długowieczną.

Ile kosztuje kot maine coon?

Ile trzeba przeznaczyć na kota maine coon? Cena za osobnika kastrowanego wynosi od 2000 do 3000 złotych. Z kolei za kociaka do dalszego rozrodu trzeba zapłacić między 3500 a 6500 złotych.

Ile waży kot rasy maine coon?

W przypadku kota maine coon waga uzależniona jest od płci. Dla kocurów prawidłowa waga wynosi ok. 8 kg, natomiast dla kotek ok. 6 kg.

Jak długo rośnie kot maine coon?

Zazwyczaj koty osiągają swoją ostateczną wielkość w okolicach 12. miesiąca życia. Ale koty maine coon są tutaj wyjątkiem, bo ta rasa pełne wymiary osiąga dopiero między 3. a 5. rokiem życia.

Ile powinien jeść kot maine coon?

Dzienna ilość pożywienia ściśle powiązana jest z wagą kota. Maine coon liczący 6 kilogramów powinien spożywać ok. 300 gramów mokrej karmy dziennie.

Jak wygląda kot maine coon?

Maine coony charakteryzują się długim puszystym ogonem, uszami zakończonymi pędzelkami i półdługą, gęstą sierścią. Duże koty domowe maine coon zwracają też uwagę swoimi dużymi gabarytami z racji tego, że należą do największych kotów domowych. Co do koloru sierści, to często występującym jest kot maine coon rudy, czarny, szary czy kremowy.

Kot maine coon – co warto wiedzieć?

Zastanawiając się nad zakupem maine coona, z pewnością warto wiedzieć, że jest to kot łagodny, przyjaźnie nastawiony do otoczenia oraz taki, który nie przepada za wspinaniem się po meblach czy innych wysokościach. Bez problemu można go też nauczyć chodzenia na smyczy.

Co je kot maine coon?

Dieta kota rasy maine coon może się składać wyłącznie z karmy mokrej lub może opierać się w pięćdziesięciu procentach na karmie mokrej, a w pięćdziesięciu procentach na suchej. Ważne, żeby pożywienie pozbawione było konserwantów i sztucznych ulepszaczy, na które może wystąpić u maine coonów alergia.

Ile śpi kot rasy maine coon?

Długość snu maine coonów waha się od 12 do 16 godzin na dobę.

Kot maine coon – gdzie kupić?

Kota rasy maine coon najlepiej kupować wyłącznie z legalnych hodowli, gdzie można sprawdzić między innymi informacje o rodzicach, co pozwoli wybrać zwierzę wolne od wad genetycznych oraz obciążeń genetycznych.

Ile rośnie kot rasy maine coon?

Maine coony rosną aż do 3., a czasami nawet 5. roku życia.

Kot maine coon – jak dbać?

W celu zapobiegnięcia powstawania kołtunów, sierść powinna być wyczesywana raz w tygodniu. W okresie linienia należy tę częstotliwość zwiększyć i czesać maine coony codziennie lub co drugi dzień.

Kiedy kot rasy maine coon osiąga dojrzałość?

Dojrzałość fizyczną maine coony osiągają między 3. a 5. rokiem życia.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się