×
Wyszukiwanie w blogu
Home

Karzełek Teddy - poznaj jednego z najpiękniejszych królików domowych

Ciekawym gatunkiem jest królik Karzełek Teddy, o gęstej sierści i długiej, imponującej grzywie. Jak wygląda...
Czytaj teraz
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz

Królik miniaturka - wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Kochasz zwierzęta, ale Twój metraż mieszkania nie pozwala na posiadanie psa, kota czy nawet dużego królika? A może chcesz podarować uroczego kłapoucha dziecku lub przyjaciółce? Mamy dobrą informację: królik miniaturka do życia potrzebuje jedynie klatki o minimalnych wymiarach 120 długości x 60 szerokości x 40 cm wysokości. Dlaczego jeszcze warto mieć królika miniaturkę? Jakie gatunki królików miniaturek wyróżniamy i do jakich rozmiarów mogą one urosnąć? Czy królik to duży obowiązek? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w niniejszym artykule. Sięgnij po kubek z ulubioną kawą lub herbatą i zasiądź do lektury!

Spis treści:

Królik miniaturka - krótka historia
Najpopularniejsze rasy królików
Królik miniaturka wymiary
Charakter królika miniaturki - każdy ma nieco inny
Oswojenie królika miniaturki wymaga czasu
Jakie warunki musi mieć królik miniaturka?
Jakie zabawki warto kupić dla uroczego królika miniaturowego
Co może jeść królik miniaturka?
Pielęgnacja królika miniaturowego
Gdzie kupić królika miniaturowego?
Ile kosztuje i jak długo żyje królik miniaturowy?
Królik miniaturka - podsumowanie najważniejszych faktów

Królik leży na trawie

Królik miniaturka – krótka historia

Wyraz "królik" jest kalką średniowiecznego określenia Küniklin lub Küniglin, oznaczającego w języku niemieckim właśnie to zwierzę. Znany z naszych domów Królik miniaturka to udomowiony królik europejski. Warto zaznaczyć, że termin ten nie odnosi się do jednej konkretnej rasy, ale obejmuje wiele różnych odmian zajęczaków. Krzyżówki królika miniaturowego miały miejsce już na początku XX. wieku. Hodowcom zależało na stworzeniu niewielkiego i łagodnego zwierzęcia, który sprawdzi się idealnie jako towarzysz współczesnego człowieka w każdym wieku.

Najpopularniejsze rasy królików miniaturowych

Jak już wspomnieliśmy, grupa królików domowych obejmuje różne rasy zwierząt z rodziny zającowatych, które różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale też temperamentem i usposobieniem. Warto przy tym zaznaczyć, że choć nazwa królików miniaturowych jednoznacznie wskazuje na niewielkie rozmiary tych zwierzątek, w rzeczywistości niektóre gatunki mogą mieć większe wymiary ciała, a co za tym idzie – zwiększoną wagę.

Do najpopularniejszych ras miniaturowych królików zaliczany jest:

 • królik Angora miniaturka – słynie z długiego, gęstego i niezwykle efektownego futerka. Waga królika Angory zazwyczaj nie przekracza 1,5 kg. Angory miniaturki występują w różnych kolorach, ale wymagają starannej i regularnej pielęgnacji.

 • królik Lew miniaturka – to stosunkowo młoda rasa, wyróżniająca się gęstą "lwią grzywą", czyli długim futrem na szyi i klatce piersiowej. Uszy tych królików są mniejsze, niż u osobników innych ras, a waga wynosi zazwyczaj 1-1,5 kg.

 • królik Karzełek Teddy – znany również jako perski królik pluszowy. Charakteryzuje się długą, puszystą i niezwykle miękką sierścią w różnych kolorach.

 • królik Baranek miniaturka (mini lop) – to najpopularniejsze i szeroko dostępne króliki w Polsce. Stanowią krzyżówkę kolorowego królika karłowatego z francuskim królikiem barankiem. Nazwa rasy idealnie oddaje ich charakter: króliki baranki bywają uparte, rozbrykane i humorzaste. Bawią się tylko wtedy, gdy mają na to ochotę. Mają charakterystyczne, długie, opadające uszy. Królik Baranek miniaturka dostępny jest w Polsce w odmianach takich jak rex czy baranek kaszmirowy.
  Poza tym, w naszym kraju dużą sympatią cieszą się króliki miniaturowe takich ras jak wyhodowany niedaleko Kalifornii królik kalifornijski, królik holenderski, mini rex pochodzący z Florydy, królik mini lop czy królik Blanc de Hotot, pierwotnie hodowany zwłaszcza we Francji, Królik netherland dwarf, Hermelin czy Królik jamora.

Królik miniaturka - wymiary

Jeśli nie chcesz, by malutki i uroczy królik miniaturka wyrósł na nie mieszącego się w klatce osobnika, przy wyborze nowego pupila weź pod uwagę najmniejsze rasy. W zależności od odmiany, króliki ras miniaturowych mogą mieć długość ok. 35 – 40 cm i masę ciała między 700 g a 2,5 kg. Które króliki są najmniejsze? W tej kwestii numerem jeden jest Karzełek teddy. Uznawany za jedną z najmniejszych ras kłapouchych, królik rasy Karzełek teddy waży średnio 700-1000 g i nie przekracza wielkości 20-30 cm. W efekcie mieści się bez problemu nawet w dziecięcych objęciach.

Charakter królika miniaturki - każdy ma nieco inny

Z racji tego, że grupa królików miniaturek jest tak liczna, nie da się w jednoznaczny sposób określić usposobienia wszystkich przedstawicieli tego gatunku. Podamy więc kilka przykładów usposobienia najbardziej lubianych przedstawicieli tej rasy. Przykładowo, królik rasy karzełek teddy ma całkiem silny instynkt stadny i społeczny. Dzięki temu jest bardzo przyjacielski i dobrze czuje się w towarzystwie, zwłaszcza innych królików. Wychodzisz codziennie na wiele godzin do pracy albo szkoły? Usposobienie królika teddy może budzić pewne problemy. Zwierzę potrzebuje każdego dnia około 3-4 godzin zabaw poza klatką. Staraj się więc codziennie wybiegać królika teddy na tyle, by jego humor i nastawienie do otoczenia było pozytywne.

Szukasz królika dla syna lub córki? Wyrozumiały wobec dziecięcych pieszczot może okazać się królik Angora miniaturka. To kłapouch niezwykle radosny, przyjazny i pozytywnie nastawiony do otoczenia. Nie jest reż mocno płochliwy, dlatego cierpliwie zniesie lekko podniesiony głos albo delikatnie głośniejszy dźwięk np. telewizora czy otwieranego w drzwiach zamka. Twojej rozentuzjazmowanej pociechy. Królik baranek miniaturowy (mini loop) będzie z kolei doskonałym wyborem dla tych, którzy lubią swoje zwierzęta uczyć sztuczek czy nietypowych akrobacji. Baranki miniaturowe uczą się z wielkim entuzjazmem! W efekcie, przy regularnych treningach, mogą opanować wykonywanie prostych sztuczek, tj. aportowanie czy skakanie przez przeszkody.

Pamiętaj: Oswojenie królika miniaturki wymaga czasu!

Chociaż króliki miniaturki z uroczo ułożonymi uszkami i miękkim futerkiem mogą do złudzenia przypominać pluszowe zabawki, w rzeczywistości to bardzo wrażliwe, żywe stworzenia. Szczególnie na początku są płochliwe i nie przepadają za pieszczotami. Dzieci mogą łatwo przestraszyć króliki miniaturowe, jeśli podejdą do klatki królika teddy, Baranka czy Lwa zbyt szybko czy zbyt głośno.

By nie narażać królika miniaturki na stres i lęk w nowym lokum, zapewnij zwierzęciu bezpieczeństwo i komfortowe środowisko życia. W tym celu:

 • W pierwszych dniach pobytu w nowym domu daj królikowi szansę swobodnej eksploracji domu oraz poznawania jego zwyczajów i dźwięków. By oswoić królika miniaturkę bez ryzyka groźnych wypadków, zabezpiecz kable, gniazdka elektryczne, schody i inne niebezpieczne miejsca przed dostępem kłapoucha.

 • Gdy królik miniaturka przyzwyczai się do nowego otoczenia, możesz stopniowo rozpocząć proces socjalizacji. Najpierw podawaj mu ulubione przysmaki na podłodze. Nastepnie połóż je na dłoni, unikając przy tym gwałtownych ruchów.

 • Jeśli pupil zjada smakołyki bez lęku, możesz spróbować delikatne pogłaskać zającowatego. Delikatny dotyk, w połączeniu ze smakołykami, wykształci u pupila pozytywne skojarzenia, zgodne z teorią warunkowania klasycznego.

Ważne! Większość królików miniaturek nie przepada za trzymaniem na rękach. Może więc na taką formę zbliżenia reagować strachem, ucieczką, a nawet gryzieniem czy drapaniem opiekuna. Z tego względu odradzamy przytulanie królika na siłę. Lepszym rozwiązaniem jest spokojne przebywanie w jego towarzystwie oraz przyzwyczajanie kłapoucha do swojej obecności i tonu głosu. Gwarantujemy, że cierpliwość popłaci!

Jakie warunki musi mieć królik miniaturka?

By pod Twoim dachem królik poczuł się rzeczywiście jak w domu, wymaga nie tylko opieki, ale również odpowiednich warunków życia. By o niczym nie zapomnieć, warto już przed zakupem nowego zwierzaka przygotować starannie przemyślaną wyprawkę. Podstawowym elementem wyposażenia zwierzątka jest wspomniana już klatka lub wybieg. To przestrzeń niezbędna, by zapewnić pupilowi miejsce do ruchu, odpoczynku oraz swobodnego spożywania pokarmów. Za mniejszą, np. podróżną klatkę, adekwatną dla królika europejskiego może służyć np. klatka dla królików i gryzoni PETSTORY o wymiarach 48x32x30 cm. Wiele osób rezygnuje jednak ze standardowych klatek, zastępując je specjalnymi wybiegami czy tzw. kojcami. Nic dziwnego: tego typu rozwiązanie daje zwierzęciu znacznie więcej swobody.

Do niezbędnych akcesoriów, które powinny znaleźć się w klatce lub kojcu królika miniaturki, należą:

 • Miseczki na pokarm i wodę,

 • Paśnik na sianko,

 • Odpowiednie podłoże, kuweta lub podkłady chłonące,

 • Legowisko lub domek,

 • Zabawki

Jakie zabawki warto kupić dla uroczego królika miniaturowego?

Króliki miniaturki uwielbiają różnorodne formy rozrywki i zabawy! Jak wszystkie zającowate, uwielbiają zakopywać sie w sianku czy torcinach, węszyć w poszukiwaniu przysmaków, bawić się w przysłowiowego berka albo korzystać ze specjalistycznych, dedykowanych im zabawek. Z myślą o królikach w hurtowniach i sklepach zoologicznych znajdziesz m.in. zabawki drewniane, kartonowe, ze specionego ze sobą sianka, bezpiecznych syntetycznych materiałów albo wypełnione naturalnymi smakołykami. Wyśmienity plac zabaw dla królika teddy, Lwa, miniaturki, Baranka czy Angory stworzysz, umieszczając w jego klatce tunel oraz specjalny domek z drewna. Twój pupil w mig zapamiętuje nowe ścieżki? Świetnym wyborem dla bystrego królika może okazać się 8-elementowy, modułowy tunel dla chomika marki PETSTORY. Ustaw jego moduły w dowolnej konfiguracji, by znana trasa przechadzki pupila zmieniła się nie do poznania! By nie dopuścić do przerostu siekaczy, wyprawkę królika warto uzupełnić o naturalne gryzaki. Godnym polecenia gryzakiem tego typu jest drewniana zabawka w formie zawieszki od PETSTORY. Ergonomiczny kształt i solidna konstrukcja gwarantują jej długie użytkowanie. Ścieraniu zębów królika służą również gałązki brzozy, wierzby, jabłoni, gruszy czy lipy. Ich podgryzanie zajmie pupilowi czas i zagwarantuje odpowiednią higienę zębów.

Co może jeść królik miniaturka? Świeże warzywa i owoce ora karma z błonnikiem to podstawa!

Znasz powiedzenie "przez żołądek do serca"? Kieruj się nim, by zjednać sobie sympatię królika miniaturowego! W jadłospisie zwierzęcia uwzględnij przede wszystkim karmę o wysokim stężeniu błonnika, która wspomoże funkcje trawienne zwierzęcia. Zapotrzebowanie królika miniaturki na składniki pokarmowe zaspokoi w pełni karma premium dla dorosłych królików marki BRIT. Pożywienie z lucerną siewną, ziołami, suszonymi jabłkami, jęczmieniem, marchwią, kukurydzą, pszenicą, siemieniem lnianym i drożdżami zawiera ilość białek, tłuszczy oraz włókien optymalną dla każdego, zdrowego królika.

Czym jeszcze karmić królika miniaturkę?

Podstawą diety królika miniaturki jest siano, pełne wspomnianego już i bardzo istotnego dla kłapouchów błonnika. By królik miał do niego stały dostęp, do klatki lub kojca pupila włóż sianko, trawy lub zioła, takie jak pokrzywa, mniszek lekarski, babka lancetowata, babka szerokolistna, krwawnik pospolity, mniszek lekarski, gwiazdnica pospolita, rdest ptasi, tasznik pospolity, koniczyna, pokrzywa, mięta, skrzyp polny, melisa, szałwia czy jeżówka. Możesz uzbierać je własnoręcznie i wysuszyć lub kupić gotową mieszankę ziół w sklepie zoologicznym. Menu królika warto wzbogacić również o warzywa tj. seler naciowy, dynia, pasternak, jarmuż, cykoria, pietruszka, sałata rzymska, szparagi, marchew, ogórek czy topinambur. Regularnie ulubieńcowi możesz podawać również naturalne przysmaki, szczególnie nasiona, orzechy oraz owoce: gruszki, jabłka, arbuza, truskawek czy banana. Ścieranie szybko rosnących siekaczy królika Blanc de Hotot, netherland dwarf, Hermelin czy jamora przyspieszy ponadto Smakers wapienny Vitapol, który zapobiega krzywicom zębów i ma formę idealnie dopasowaną do wymiarów standardowej klatki.

Królik je mlecz

Pielęgnacja królika miniaturowego

Ile żyje królik miniaturka w klatce? Średnio wartość ta wynosi od 8 do 10 lat. By królik miniaturowy cieszył się doskonałym zdrowiem przez lata, nie możesz zapomnieć również o pielęgnacji jego zębów, uszu i pazurków. Podstawą pielęgnacji jest bieżące kontrolowanie i dokładne sprawdzanie kondycji jego zębów i uszu. Przerost uzębienia może powodować ból u zwierzęcia, wpływając negatywnie na jego samopoczucie i komfort życia. Opiekunowie powinni również regularnie skracać pazurki królika oraz ważyć go, u weterynarza lub w warunkach domowych. Króliki miniaturki czyszczą swoje futerko samodzielnie, nie wymagają więc regularnych kąpieli ze strony opiekuna. Jeśli jednak zabieg ten jest konieczny, radzimy skorzystać z dedykowanego dla królików, delikatnego szamponul. Przykładem produktu tego typu jestSzampon dla gryzoni FRANCODEX 100 ml, umożliwiający kąpiel pupila bez spłukiwania. Wystarczy rozpylić go kilkakrotnie na dłoń, a następnie wmasować delikatnie, zgodnie z kierunkiem układania się futerka Twojego królika. Co do włosia pupila, nie zapomnij o jego regularnym czesaniu oraz podcinaniu. Do zabiegów tego typu warto przyzwyczajać pupila od wczesnej młodości. Unikniesz w ten sposób nerwów i nieposłuszeństwa zającowatego podczas rutynowych zabiegów pielęgnacyjnych w dorosłości.

Ważne! Skóra królika jest wyjątkowo wrażliwa, a co za tym idzie - skłonna do alergii lub podrażnień. Jeśli zauważysz, że Twój karzełek teddy, królik Angora miniaturka czy królik Lew miniaturka przejawia objawy alergii skórnej tj. łzawienie oczu, rumień, wysypka, obrzęk powiek czy świąd, niezwłocznie skontaktuj się z doświadczonym lekarzem weterynarii. 

Gdzie kupię królika miniaturowego?

Wymarzonego królika miniaturkę możesz kupić bezpośrednio u hodowcy lub w sprawdzonym sklepie zoologicznym. Na co zwrócić uwage przy zakupie królika z tych źródeł? Często zdarza się, że króliki sprzedawane w sklepach zoologicznych pochodzą z hodowli nastawionych na maksymalizację sprzedaży. W takich miejscach pary często łączone są swobnie (np. ojciec z córką). To prosta droga do chorób genetycznych zającowatych. Ponadto, małe króliczki są często zabierane od matki zbyt wcześnie, a ich opieka medyczna i jakość pożywienia pozostawiają wiele do życzenia. Oczywiście nie zawsze będziesz w stanie skontrolować wszystkie wymienione czynniki. Warto jednak, w miarę możliwości, przed zakupem konkretnego królika miniaturki pojechać do danej hodowli, by osobiście skontrolować jakość i warunki życia oferowanych przez nią zwierząt. Podczas wizyty w sklepie zoologicznym lub hodowli zwróć uwagę, czy króliki miniaturowe nie są nerwowe lub osowiałe. Bacznym spojrzeniem obdarz również ich futerko, oczy i nozdrza.

Ile kosztuje i jak długo żyje królik miniaturowy?

Ceny królików zależą od rasy, wieku i pochodzenia zwierzęcia. Jeśli zwierzę jest już wykastrowane lub wysterylizowane, jego cena może być odpowiednio wyższa: o kilkudziesiąt, a nawet kilkaset złotych. Przedstawiciele rzadszych ras królików tj. Mini lop czy Królik Netherland Dwarf, są znacznie drożsi, niż najpopularniejsze rasy. Zanim zdecydujesz się na zakup królika konkretnej rasy i płci, prześledź więc uważnie jego wartość rynkową i porównaj ceny u różnych sprzedawców.

Królik miniaturka - podsumowanie najważniejszych faktów

Posiadanie królika miniaturki niesie ze sobą mnóstwo radości! Niewielkie zającowate to doskonałe zwierzęta dla pet lovers w każdym wieku. Jeśli jednak mieszkasz w domu z małymi dziećmi, staraj się nauczyć je odpowiedzialności i wyczucia wobec tych niewielkich i delikatnych istot. Adoptując lub kupując królika miniaturowego pamiętaj, by nie przytulać go i nie głaskać w pierwszych dniach pobytu w nowym lokum. Zadbaj natomiast o pełnowartościową dietę ulubieńca i skomponuj wyprawkę, która sprawi, że królik Angora miniaturka, królik Karzełek Teddy czy królik Baranek miniaturka będzie czuł się u Ciebie kwitnąco!

Powiązane artykuły
Gryzonie i króliki

Królik Angora - wszystko co musisz wiedzieć o tej rasie miniaturek

Poznaj historię rasy, umaszczenie, wymagania pielęgnacyjne, długość życia i charakter królika angory!
Czytaj teraz
Produkty powiązane

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się