×
Wyszukiwanie w blogu
Home

Karzełek Teddy - poznaj jednego z najpiękniejszych królików domowych

Ciekawym gatunkiem jest królik Karzełek Teddy, o gęstej sierści i długiej, imponującej grzywie. Jak wygląda...
Czytaj teraz
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz

Królik Angora - wszystko co musisz wiedzieć o tej rasie miniaturek

Króliki Angora, ze swoim uroczym, długowłosym wyglądem, od lat podbija serca pet lovers na całym świecie! Zwierzęta z rodziny zajęczaków trafiły do naszych domów z historycznego regionu Ankary w Turcji. Czy wiesz, że królik angora od 2002 roku znajduje się na „Czerwonej Liście Zagrożonych Ras Zwierząt Domowych”, a najmniejszy z nich - Królik angora miniaturka - waży zaledwie 1,2, do 1,5 kg? Przed zakupem uroczego królika warto dowiedzieć się więcej o tych zwierzątkach. Poznaj historię rasy, umaszczenie, wymagania pielęgnacyjne, długość życia i charakter królika angory!

Spis treści:

Królik Angora historia rasy
Wygląd królika Angory
Umaszczenie królika angory
Budowa ciała królika Angory
Sierść królika Angory - wełna angorska
Jak opiekować się królikiem Angora?
Hodowla królika Angory
Towarzystwo dla królika Angory
Strzyżenie królika Angory
strzyzenie-nie-wystarczy-niezbedna-codzienna-pielegnacja-siersci-krolika-angory
Co je królik Angora
Jak długo żyją króliki długowłose angora
Króliki Angora - cena
Charakter królika Angory

Królik Angora

Królik Angora — historia rasy

Króliki Angora, według niektórych źródeł, pochodzą z Ankary (historycznie znanej jako Angora) na terenie dzisiejszej Turcji. W 1723 roku zostały sprowadzone do Francji, a w połowie XVIII wieku stały się popularnymi zwierzętami domowymi wśród francuskiej arystokracji. Do końca tego stulecia rozprzestrzeniły się na inne części Europy. Historia królików Angora sięga czasów Rzymian, którzy hodowali je od ok. 100 p.n.e.

W Europie Wschodniej Angory były znane od około 500-600 n.e., prawdopodobnie dzięki Rzymianom. Plemiona zamieszkujące chłodne góry Karpat hodowały Angory z uwagi na ich ciepłą wełnę. W XVI wieku w Anglii króliki te były znane jako „English Silk Hares” (dosłownie z ang. Angielskie zające jedwabne), a ich eksport był zabroniony. Pierwsze króliki Angora dotarły do Bordeaux we Francji w 1723 roku. Angielscy marynarze pobierali za nie horrendalne ceny, przedstawiając je jako egzotyczne zwierzęta z Azji Mniejszej. Z Francji króliki Angora trafiły z powrotem do Anglii. Obecnie są cenione na całym świecie zarówno za swoją wełnę, jak również towarzyski charakter. Od przedstawionej rasy wywodzi się nazwa polskiego tygodnika "ANGORA", gatunek kota, rodzaj tkaniny oraz dawna nazwa Ankary, czyli miasta w środkowej Turcji.

Wygląd królika angory — charakterystyczna długa sierść

Królik angora występuje w dwóch odmianach: hodowlanej – bez pędzelków na uszach, nogach, czole i policzkach oraz z kilkunastocentymetrowymi pędzelkami. Duże kępki sierści na uszach nadają Angorze charakterystyczny, nietypowy wygląd. Zwierzęta tej rasy różnią się od siebie również umaszczeniem. Mają charakterystyczną budowę ciała oraz znaną i cenioną na całym świecie sierść, z której pozyskiwana jest słynna wełna angorska.

Umaszczenie królika angory

Większość królików rasy angora to osobniki odmiany Angora angielska, o białym umaszczeniu. To jednak nie jedyny kolor futra tego najstarszego królika. Znane są odmiany barwne z futerkiem koloru żółty (gold), płowy (niebiesko-szary), Hawana (ciemnobrązowy) czy niebieski. Szczególnie ciemne kolory, zbliżone do maści królików dzikich, osiągają często króliki rasy Angora miniaturka, nieprzekraczające wagi 1,5 kg. Więcej na temat królików miniaturek dowiesz się, zerkając na odrębny wpis blogowy pt. Królik miniaturka - wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć. Oprócz tego, w Niemczech popularne są angory długowłose, nazywane lisimi. Ich nazwa jest bardzo adekwatna: odwzorowuje strukturę oraz barwę okrywy włosowej królika angory, przypominającą lisie futro.

Budowa ciała królika angory

Królik angorski biały należy do grupy ras średnio dużych. Waga dorosłych osobników waha się od 1,5 do 4,5 kg. Taką wielkość ciała można porównać do rozmiarów psów ras miniaturowych, takich jak Papillon, yorkshire terrier, Shih tzu czy szpic miniaturowy (pomeranian). Ciało królika angory ma kształt walcowaty, z równomiernie szerokim przodem i tyłem. Krótką, grubą głowę pokrywa długi włos, przypominający futro psa rasy pudel, a szerokie czoło podkreślają czerwone (lub rzadziej niebieskie) tęczówki oczu.

Sierść królika angory — wełna angorska

Królik angorski to rasa hodowana ze względu na walory użytkowe przepięknego, długiego i miękkiego w dotyku futerka. Włókna angory pozyskuje się przez wyczesywanie lub strzyżenie królików. Inna praktyka to wyskubywanie futerka, które wiosną i jesienią wychodzi samo bez większego oporu. W wyniku tych metod pozyskiwana jest wełna o niezwykłych właściwościach: delikatna, lekka, sprężysta, a przy tym świetnie chroniąca przed chłodem, wiatrem i wodą. Ze względu na swą trwałość oraz unikatowe właściwości higroskopijne i cieplne, wełna angora to materiał premium, kojarzony z najsławniejszymi domami mody. Ze względu na przetrzymywanie królików w nieodpowiednich warunkach, wielu producentów zrezygnowało jednak z wypuszczania na rynek kolekcji odzieży czy akcesoriów wykonanych z angory.

Jak opiekować się królikiem angorą?

Według obiegowej opinii króliki to ciche, spokojne i niewymagające specjalnych warunków utrzymania zwierzęta domowe. Do tego nie chorują i nie wymagają częstych wizyt u weterynarza. To jednak błędny stereotyp! Zwierzęta z rodziny zajęczaków muszą być regularnie szczepione i przejść zabieg kastracji. Powinny też mieć zapewnione odpowiednie warunki środowiskowe, opiekę, pielęgnację i towarzystwo.

Hodowla królika angory

Króliki angora należą do ras wrażliwych na niekorzystne warunki środowiska, dlatego wymagają hodowli w pomieszczeniach zamkniętych. Z tego względu królika angorę najlepiej trzymać w klatce: przestronnej i wygodnej, z miejscem do spania, żerowania i codziennej aktywności. Minimalne wymiary takiej klatki powinny wynosić około 80x60x60 cm i mieć co najmniej dwie kondygnacje. Co trzeba mieć w takiej klatce dla królika? Przede wszystkim kuwetę ze żwirkiem niezbrylającym się np. drewnianym lub celulozowym. Niezbędny jest również paśnik na siano, warzywa, owoce czy nasiona oraz miseczka lub poidło na wodę. Ze swojej strony szczególnie polecamy np. poidło dla królika marki Zolux 350ml ze szczelnym, metalowym korkiem, minimalizującym ryzyko wylewania wody. Oprócz tego osoby pozytywnie nastawione do hodowli królika Angory powinny zakupić ściółkę i siano oraz domek - idealne miejsce do spania, odpoczynku oraz schronienia się przed hałasem czy wścibskimi spojrzeniami.

Ponadto, króliki angora wymagają stabilnej temperatury środowiska, najlepiej w zakresie 18-21°C, choć tolerują także temperatury od około 15 do 24°C. Ze względu na podatność na przeciągi i infekcje, zajęczaki należy chronić przed chłodem. Latem z kolei warto zapewnić im dostęp do cienia.

Towarzystwo dla królika angory 

Czy króliki mogą być same? Raczej nie. Królik angora to bowiem zwierzę stadne. By zapewnić podopiecznemu dobre samopoczucie przez całe życie, warto znaleźć mu odpowiedniego kompana lub kompankę. Jakie króliki można trzymać razem? Samca z samicą albo osobniki tej samej płci. Przy pierwszej opcji warto jednak pamiętać, że króliki to zwierzęta bardzo płodne. Jeśli nie marzysz o większej hodowli, króliki miniaturki warto wykastrować, najlepiej po skończeniu przez zwierzę 3. miesiąca życia. Decydując się na posiadanie kilku królików warto poza tym przygotować się na wyższe koszty utrzymania kilku podopiecznych.

Strzyżenie królika angory

Zajęczaki nie są w stanie same zadbać o wygląd swojego futra w 100%. Ze względu na ogromne tempo wzrostu, szata królika Angory wymaga regularnego strzyżenia futra i częstego szczotkowania gęstej okrywy włosowej. Pierwsze strzyżenie królików angor w warunkach hodowlanych odbywa się w 2. miesiącu życia, a kolejne co trzy miesiące. Przez 90 dni wełna odrasta średnio na długość 6 cm. W warunkach domowych zaleca się strzyc je tak samo często, czyli cztery razy w roku.

Przed przystąpieniem do strzyżenia dokładnie wyszczotkuj futro zwierzaka. Użyj grzebienia lub szczotki, aby usunąć z sierści wszelkie zanieczyszczenia, takie jak siano, słoma czy ziemia. Możesz użyć do tego zwykłych nożyczek albo nożyc dedykowanych dla królików i gryzoni. Świetną pomocą podczas pielęgnacji futerka królika angory mogą okazać się chociażby Cążki do Pazurów Gryzoni marki PETSTORY. Akcesoria tego typu mają często antypoślizgowe uchwyty i zaokrąglone końcówki, które minimalizują ryzyko zranienia pupila. Pamiętaj też, że obcinaczki do pazurków dla królików i gryzoni mają nieco większy rozmiar niż te dla psów czy kotów. Dzięki nim z łatwością obetniesz zdecydowanie twardsze królicze pazurki.

Strzyżenie nie wystarczy! Niezbędna codzienna pielęgnacja sierści królika angory

W gąszczu sierści królika angory mogą zalęgnąć się pasożyty tj. pchły czy kleszcze. Oprócz tego, okolice krocza królika narażone są na oblepienia nieczystościami oraz wydalanym przez zajęczaki kałem: twardym oraz miękkim, znanym jako tzw. cekotrofy. Gronka miękkiego kału mogą być konsumowane przez króliki angorskie. Ponadto, skołtuniona sierść może być przypadkowo zjadana przez króliki podczas codziennej pielęgnacji. Zalegające w przewodzie pokarmowym kule włosowe (bezoary) po czasie mogą uniemożliwiać zwierzęciu trawienie, a nawet połykanie pokarmu. Jeśli więc Twój królik angora ma wzdęty brzuszek, jest apatyczny i osowiały, traci apetyt, wydala zbyt rzadkie cekotrofy lub nie wydala kału wcale - to czytelne sygnały, że w przewodzie pokarmowym zwierzecia mogą zalegać bezoary. By im zapobiec, szczotkuj królika jak najczęściej: minimum 3 razy w tygodniu, a nawet codziennie! Czym najlepiej czesać królika? Druciana szczotka typu pudlówka, taka jak Szczotka do Wyczesywania Królika marki PETSTORY,zdecydowanie ułatwia pielęgnację króliczego futerka. Ważne przy tym, by wybrana szczotka czy grzebień miała szeroko rozstawione zęby.

Co je królik angora?

Chcesz zapewnić swojemu podopiecznemu długie życie, w szczęściu i zdrowiu? Paśnik zajęczaka wypełnij zbilansowaną, pełnoporcjową karmą, dostosowaną do potrzeb żywieniowych królików. Angora miniaturka, Hawana czy niebieski z pewnością doceni walory odżywcze oraz smakowe karmy wysokobłonnikowej, skomponowanej z mieszanki traw, ziół i warzyw, apetycznych dla królików. Świetnym wyborem może okazać się chociażby karma Mieszanka Korona Natury pokarm dla królika 1,6kg. Pełnoporcjowy pokarm dla królików bogaty w granulaty i witaminizowane ekstrudaty przyczyni się do zdrowego wyglądu futerka pupila. Odpowiednia ilość świeżego siana i słomy pozwoli zapobiec problemom trawiennym. Codziennym dodatkiem do podstawowego menu królika angory mogą być świeże warzywa i owoce: kapusta, brokuły, szpinak, pietruszka, jabłka bez pestek, truskawki. Unikać należy z kolei produktów wzdymających takich jak kapusta, fasola oraz cytrusów. Królik powinien mieć też non stop dostęp do świeżej wody pitnej. By nie doprowadzić do przerostu siekaczy, królikowi angora koniecznie serwuj twarde przekąski: gałązki, korę drzew, kostki wapienne. Pupilowi podawaj też suplementy oraz karmę, które ma zdolność rozpuszczania włosów (benzoarów) w żołądku i przewodzie pokarmowym angory.

Jak długo żyją króliki długowłose angora?

Przeciętna długość życia królika angora miniaturka czy Hawana wynosi 6-8 lat. W odpowiednich warunkach te zwierzęta domowe mogą przeżyć nawet do 10 lat. Na długość życia królików wpływa wiele czynników, takich jak warunki i opieka zapewniona przez właściciela, rasa, stan zdrowia oraz uwarunkowania genetyczne danego osobnika. Jak przeliczyć wiek królika domowego na ludzki? Skala ta nie jest proporcjonalna Młodyk rólik rozwoja się, rośnie (a przez to niejako starzjee) szybciej, niż zajęczak w śrendim wieku. Przyjęło się, że roczny królik angora osiąga w przeliczeniu na ludzkie wiek około 20 lat. 2-letni samiec czy smaica angory mają około 26 lat, a osobniki 5-letnie są na tym samym etapie rozwoju, co człowie kw wieku 56 lat.

Króliki angora - cena

Ze względu na szczególną popularność i piękne, mięcutkie futerko, królik angora ma swoją cenę. Zazwyczaj waha się ona w przedziale od 200 do 600 złotych. Ze źródeł nieoficjalnych, np. z hodowli domowych, królika można nabyć taniej. Odradzamy jednak zakup zajęczaka z tańszych, ale niesprawdzonych i niepewnych źródeł. Zachecamy z kolei do adopcji królików ze schronisk. Polskie schroniska chętnie wydają króliczki każdej chętnej osobie, po zapoznaniu się z nią i przeprowadzeniu wywiadu na temat warunków życiowych, jakie potencjalny opiekun oferuje zwierzakowi.

Charakter królika angory - czy to odpowiednie zwierzęta domowe dla dzieci?

Serca współczesnych pet lovers króliki długowłose angora podbiły nie tylko dzięki pięknemu futerku, ale również dzięki towarzyskiej i niezwykle przyjaznym usposobieniu.

Pamiętacie nasz artykuł blogowy dotyczący zwyczajów i charakteur kapibar pt. Kapibara - największy gryzoń świata, bijący rekordy popularności w internecie? Tak jak kapibary, króliki Angora są z natury radosne oraz łagodne stworzenia są inteligentne i zdolne do nauki. Bez problemu możesz nauczyć je chociażby korzystania z kuwety. Co więcej, towarzyskie angory nie unikają interakcji z ludźmi. Po oswojeniu możesz je więc brać na ręce, delikatnie głaskać, częstować przysmakami.

Choć króliki angory często przedstawiane są jako bezproblemowe zwierzątka dla dzieci, w towarzystwie ekspresyjnego malucha mogą czuć się nieswojo. Zanim dziecko nauczy się odpowiedzialności za pupila, to ty musisz zadbać o zaspokojenie jego wszystkich potrzeb. Pamiętaj też, by poinstruować syna czy córkę, jak powinien obchodzić się z futrzakiem. Zmuszanie do zabaw, ciąganie za uszy, hałasy czy przekarmianie są surowo zabronione!

Pamiętaj, też że wyjątkowo gęsta sierść królika może powodować u malucha alergie. Przed wzięciem angory pod swój dach, sprawdź więc, czy Twoja pociecha nie jest uczulona na futerko albo naskórek zajęczaka. Jaki królik angora jest najlepszy dla dziecka? Polecamy szczególnie królika angora miniaturka, o niewielkiej wadze i mniejszym rozmiarze. W jakim wieku najlepiej kupić królika dziecku? Za bezpieczny wiek przyjmuje się 7-8 lat. Ośmiolatek powinien mieć już wyczucie własnej siły oraz poczucie empatii na takim poziomie, by nie skrzywdzić boleśnie swojego ulubieńca. Mamy nadzieję, że zgromadzone przez nas informacje i porady ułatwią Wam wspólne życie z królikiem Angora. Dajcie znać, czy z nich skorzystaliście!

Produkty powiązane

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się