×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Kot majkun

Kot majkun – historia i opis rasy

Mówi się, że kot rasy majkun to miniatura lwa i rzeczywiście trudno nie dostrzec w nim lwiej podobizny. Duży kot majkun wyróżnia się na tle innych ras kotów domowych, szczególnie samiec. Jest to zwierzak silnie zbudowany, wytrzymały i sprawny. Przyjmuje się, że obok kota amerykańskiego krótkowłosego, jest on narodową rasą kota Stanów Zjednoczonych. Taki przydomek kot majkun dostał ze względu na historię, bo na początku został rozprzestrzeniony właśnie w Nowym Świecie, głównie Ameryce Północnej.

Jednak o majkunie do dziś nie wiemy zbyt wiele. Wiele legend zaciera fakty na jego temat. Być może jego wygląd i owiana tajemnicą historia sprawia, że kotek ten cieszy się niemalejącym zainteresowaniem zarówno hodowców, jak i właścicieli. Aby lepiej zbadać jego pochodzenie, trzeba zajrzeć do historii majkunów, a ta przez długi czas opierała się na przekazach ustnych, rzadziej konkretnych badaniach naukowych. Pierwsza z legend mówi, że Maria Antonina, francuska królowa, która w czasie rewolucji musiała uciekać do Ameryki. Niestety kobieta została schwytana i stracona. Sześć kotów angorskich, które należały do królowej, załadowano na statek, który następnie pożeglował do Ameryki. Tam zwierzęta miały zostać wypuszczone, gdzie na dzikich terenach Nowego Świata doszło do krzyżówki kotów angorskich z kotami domowymi z Ameryki, a być może nawet szopem praczem. Sugeruje to nazwa maine coon, gdzie coon odnosi się do szopa pracza (ang. racoon). Naukowcy wykluczyli jednak tę teorię, optując za jeszcze jednym wyjaśnieniem.

Kot majkun może się wywodzić od norweskiego kota leśnego, którego wikingowie przewieźli na północne krańce Ameryki Północnej na przełomie X i XI wieku. Zwierzęta prawdopodobnie uciekły, gdzie skrzyżowały się z miejscowymi kotami, dając początek nowej rasie. W Kanadzie uznano majkuna za rasę narodową, mimo że kraj ten słynie z jeszcze jednej kociej rasy – sfinksa kanadyjskiego.

W latach 50. w USA rasa ta została ostatecznie ustanowiona. Powstał także klub poświęcony jej hodowli. W latach 80. XX wieku kot majkun zawitał do Europy. W Polsce pojawił się dopiero w 1994, jednak dziś jest jedną z najpopularniejszych ras kotów domowych w naszym kraju.

Duży kot majkun to bez wątpienia jeden z największych kotów domowych na świecie. Zdarza się, że jego długość wraz z ogonem przekracza jeden metr. Najdłuższe osobniki mierzą nawet 120 cm długości. Dotyczy to jednak samych kocurów, kotki bowiem są znacznie mniejsze. Kiedy kocur osiąga wagę na poziomie od 7 do 11 kg, to kotka mieści się w przedziale od 5 do 9 kg. Ponadto kot majkun jest imponującym i muskularnym pupilem. Dzięki ciekawemu umaszczeniu i długim włosom sprawia wrażenie bardzo eleganckiego i zgrabnego kota. Kot majkun biały jest w gruncie rzeczy rzadkością – majkuny są głównie ciemne, popielate i brązowe, jednak niemal każdy z nich pod szyją nosi biały krawacik. Najpopularniejszym wizerunkiem jest kot majkun czarny.

Najbardziej charakterystycznym elementem kota rasy majkun jest jego długi i szeroki u nasady ogon, którego zwężany koniec kształtem przypomina ptasie pióro. Głowa kota majkuna ma kształt klina, jest szeroka i nieco kanciasta. Pysk jest wysunięty do przodu, z kolei oczy majkunów przypominają cytryny – zarówno kształtem, jak i kolorem. Długie włosy tego zwierzęcia wyróżniają go na tle innych kotów, a sam kot przypomina miniaturkę lwa. Jest jednak od niego znacznie mniej groźny. Kot ten może mieć wiele umaszczeń. Trudno znaleźć białego kota majkuna, ale zamiast tego imponująco wygląda majkun rudy, srebrzysty bądź pręgowany.

Psi charakter kota majkuna

Niektórzy mówią, że majkuny to koty upodabniające się do psów. Zwierzęta te stały się pożądane nie tylko przez swój wygląd, lecz przywiązanie, jakim potrafią obdarzyć swojego właściciela. Majkuny są zatem bardzo prospołeczne, towarzyskie i niekonfliktowe. Z łatwością adaptują się do nowych warunków, cechuje je wyższy współczynnik inteligencji na tle innych ras kotów domowych, a ponadto chętnie się uczą nowych sztuczek. Kot majkun będzie idealnym kotem dla dziecka. Pupil tej rasy będzie wesoły, otwarty i zainteresowany długimi zabawami. Majkun wykazuje silną chęć interakcji z człowiekiem. Lubi razem spędzać czas i znajdować się w centrum uwagi.

Kot majkun dobrze się czuje zarówno w towarzystwie innych ludzi, jak i zwierząt. Charakteryzuje go łagodne usposobienie, dzięki czemu zazwyczaj nie ma on problemów z innymi zwierzętami. Niemniej jednak mimo swojej spokojnej natury majkun nie poddaje się łatwo innym. W interakcji z psem to raczej majkun owinie go sobie wokół palca, a nie na odwrót. Wyznaczanie pozycji w hierarchii jest typowe dla wszystkich majkunów. Dźwięki majkuna są stonowane i przyjemne dla ucha. To nie jest kot, który hałasuje, syczy czy głośno miauczy.

Kot majkun może być kotem, który mieszka wyłącznie w domu lub wychodzi na zewnątrz do ogrodu. Jeżeli przebywa w domu, powinien mieć zapewniane duże ilości ruchu, ale także miejsce do wspinaczki i obserwacji (np. rozbudowany drapak, kocie półki itp). Te struktury muszą być jednak niezwykle solidne, bo kot rasy majkun dużo waży.

Ile żyją koty majkuny?

Kot rasy majkun cechuje się siłą i zdrowiem. Jest zwierzęciem wytrzymałym, dlatego średnia długość życia wynosi więcej niż w przypadku egipskiego mau czy sfinksa kanadyjskiego. Majkuny żyją nawet 18 lat.

Jeden z najcięższych kotów domowych – waga majkuna

Majkuny są jednymi z najcięższych i największych kotów domowych świata. Średnia waga majkuna mieści się w granicy 5-10 kg. Samiec może ważyć nawet 12, a samice nie więcej niż 9 kg.

Końskie zdrowie kota majkuna – prawda czy mit?

Majkuny, tak jak i inne rasy kotów, mogą mieć skłonności do różnych chorób. Nie są to jednak pewniki, a wskazówki odnoszące się do słabych punktów tej rasy. Najwięcej odgrywa w tym przypadku kocia genetyka, dlatego decydując się na kota rasowego jak kot rasy majkun, lepiej postawić na zakup kociaka ze sprawdzonej hodowli. Majkun może mieć skłonności do takich chorób, jak kardiomiopatia przerostowa, policystowatość nerek (torbiele na nerkach), zapalenie dziąseł, dysplazja stawów biodrowych czy SMA. Powszechnie występują tez inne schorzenia jak choroby oczu, skóry lub jamy ustnej. Pomimo tego majkuny to koty chorujące rzadko.

Jak pielęgnować kota rasy majkun?

Majkuny nie mają specjalnych potrzeb żywieniowych. Ważne jest, by dostarczać im karmy jak najlepszej jakości i dawać im większe porcje niż w przypadku innych ras kotów domowych. Zbilansowane posiłki bogate w białko oraz tłuszcz zwierzęcy korzystnie wpływają na zdrowie tych kotów. Majkuny powinny też otrzymywać witaminy, a w szczególności olej rybi, który pozytywnie wpływa na stan sierści.

Ponadto kot majkun wymaga regularnego szczotkowania. Biorąc pod uwagę ilość sierci, trzeba to robić 2-3 razy w tygodniu. Jezeli zaniedbamy majkuna, jego sierść splącze się, a czesanie kota stanie się udręką dla nas, jak i dla niego. Dlatego lepiej przyzwyczajać go do pielęgnacji już od małego. Można używać szczotki i grzebienia. Jeżeli w porę przyzwyczaimy kota majkuna do kąpieli, będzie on bardziej skory do takiej formy mycia.

Czym karmić majkuna?

Majkun powinien otrzymywać zbilansowaną dietę bogatą w tłuszcze oraz białko. Ponadto, podając mu rybi olej, sprawiamy, że jego futro jest lśniące i bardziej puszyste. Przyjmując pod swój dach rasowego kota, nie powinniśmy oszczędzać na karmie, jeżeli nie chcemy go zatruć.

Skąd wziął się kot majkun?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, od jakiego zwierzęcia pochodzą majkuny. Naukowcy są najbliżsi teorii mówiącej o tym, że majkun wywodzi się z krzyżówki norweskiego kota leśnego z kotami domowymi z Ameryki Północnej. Inna teoria mówi, że występowały one naturalnie na terenie USA i Kanady. Zdarzają się też głosy porównujące je do szopów, a nawet rysiów.

Cena za kota majkuna – ile kosztuje?

Majkuny są duże, piękne i drogie. Za kociaka przyjdzie nam zapłacić od 1800 do nawet 3000 zł. Cena zależy też od renomy hodowli, linii genetycznej, aktualnych badań itp. Jeżeli damy majkunowi wiele uwagi, pokocha on nas całym kocim sercem.

Najczęściej zadawane pytania

Ile żyje kot majkun?

Duże koty majkuny żyją całkiem długo, bo nawet 18 lat. Zdarzają się też osobniki starsze. Średnia wieku mieści się w granicach 14-18 lat.

Ile kosztuje kot rasy majkun?

Cena kota majkuna wynosi od 1800 do około 3000 zł za kociaka.

Ile waży majkun?

Majkuny są jednymi z najcięższych kotów domowych na świecie. Samiec waży od 7 do 12 kg, a samica od 5 do maksymalnie 9 kg.

Jak długo rośnie kot majkun?

Ze względu na swoją długość majkuny rosną dość długo – pełne rozmiary osiągają w wieku 3-4 lat, czyli nawet 2 lata później od innych ras kotów domowych.

Ile powinien jeść kot rasy majkun?

Koty rasy maine coon są większe od innych kotów domowych, więc zapotrzebowanie na jedzenie jest u nich na wyższym poziomie. Kot o wadze 6 kg powinien zjadać około 260-320 gramów mokrej karmy dziennie. 12-kilogramowy kot majkun będzie więc w stanie spożyć nawet 550 gramów mokrej karmy w ciągu dnia.

Jak wygląda majkun?

Kot rasy majkun wyglądem przypomina miniaturkę lwa. Ma piękną grzywę, długi ogon i dobrze zarysowane linie pyska. Zazwyczaj jest ciemny, brązowy, rudy bądź brązowo-szary. Każdy z nich pod szyją ma biały krawat, ale trudno jest znaleźć białego kota majkuna. Oczy majkunów przypominają cytryny.

Co warto wiedzieć o kotach rasy majkun?

Majkuny to duże koty wymagające częstego czesania, uwagi i zabawy. Są pupilami bardzo lojalnymi wobec człowieka i przyjaznymi w stosunku do innych domowników (np. psów). Szybko odnajdują się w nowym towarzystwie, są niezwykle spostrzegawcze i inteligentne. Jako że są dwa razy większe od innych kotów, jedzą o wiele więcej, co wiązać się będzie z wyższymi kosztami utrzymania kota.

Co je majkun?

Dieta kota majkuna nie różni się od diety innych kotów domowych. Warto zainwestować w wysokiej jakości karmę, dostarczać mu odpowiednie ilości tłuszczu i białka. Rybi olej może korzystnie wpłynąć na jakość jego sierści.

Ile śpi kot majkun?

Kot majkun śpi około 16 godzin na dobę.

Gdzie kupić majkuna?

Warto postawić na sprawdzone i renomowane hodowle, by kupić kota z rodowodem i aktualnym spisem badań.

Ile rośnie rasa kota?

Majkuny rosną długo, ale są większe od zwykłych kotów. Pełne rozmiary osiągają w wieku 3-4 lat.

Jak dbać o majkuna?

Aby dbać o kota majkuna, trzeba go często czesać, dawać dużo uwagi i spędzać z nim czas. Rasowego kota powinno się karmić karmą bogatej we wszystkie składniki odżywcze, szczególnie białko i tłuszcz.

Kiedy kot rasy majkun osiąga dojrzałość?

Zazwyczaj następuje to między 6. a 9. miesiącem życia, a nawet później. Pełne rozmiary majkuny osiągają po co najmniej 3 latach.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się