×
Wyszukiwanie w blogu
Home

Karzełek Teddy - poznaj jednego z najpiękniejszych królików domowych

Ciekawym gatunkiem jest królik Karzełek Teddy, o gęstej sierści i długiej, imponującej grzywie. Jak wygląda...
Czytaj teraz
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz

Karzełek Teddy - poznaj jednego z najpiękniejszych królików domowych

Na świecie występuje ponad 100 ras królików. Wśród nich coraz większą popularnością cieszą się króliki domowe. Urocze stworzenia o miękkim futerku są ulubieńcami zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wśród nich ciekawym gatunkiem jest królik Karzełek Teddy, o gęstej sierści i długiej, imponującej grzywie. Jak wygląda królik teddy? Jaki ma charakter, w jaki sposób go utrzymać i jak długo żyje królik karzełek teddy? To tylko niektóre zagadnienia poruszone w tym artykule.

Spis treści:

Pochodzenie królika teddy
Jak wygląda królik teddy?
Wielkość karzełka teddy
Umaszczenie królika teddy
Ufne i smiałe - charakter królika teddy
W jaki sposbów utrzymać królika teddy
Jak dbać o króliki miniaturowe takie jak karzełek teddy?
Ciąża i kastracja karzełka teddy
Zdrowie królika teddy
Jak karmić królika teddy?
Jak długo żyje królik karzełek teddy?
Ile kosztuje królik karzełek teddy?
Kontrowersje wokół rasy

królik karzełek teddy

Pochodzenie królika teddy

Królik karzełek Teddy, znany też jako perski karzełek pluszowy lub Karzełek holenderski czy niderlandzki, to gatunek uzyskany w wyniku skrzyżowania królika Angora, królika lwiego i królika miniaturowego o odpowiednim umaszczeniu. To właśnie po króliku lwim uroczy zajęczak odziedziczył efektowną, charakterystyczna grzywę. Korzenie tej długowłosej rasy wywodzą się z Holandii, z pierwszej połowy XX wieku.

Jak wygląda królik teddy?

Niezależnie od płci, króliczki rasy Teddy mają krótki, krępy, okrągły tułów oraz delikatne i króciutkie łapki. Karzełek niderlandzki odznacza się również charakterystyczną, małą głową z szerokim czółkiem. Największą ozdobą królików miniaturowych Teddy jest futro. Gęste i miękkie, może osiągać długość nawet 10 cm! Oprócz tego, podobnie jak królik Lew miniaturka czy Grzywacz afrykański, królik teddy posiada wspomnianą już, bujną grzywę. Zającowate mają też nietypowe uszy: szeroko osadzone, wyraźnie zaokrąglone na końcach i gęsto owłosione. Tzw. słuchy o długości 5 do 6,3 cm są dość mocno od siebie oddalone. Zwisając swobodnie po obu stronach pyszczka, nadają królikom niezwykle sympatycznej aparycji.

Jaki kolor oczu ma królik teddy? Jego tęczówki są ciemne lub niebieskie. Zdarzają się również tęczówki, które sprawiają wrażenie czerwonych. Faktycznie są jednak bezbarwne i cienkie, a wspomniany efekt jest wynikiem przeświecania krwi, obecnej w gałce ocznej. Oczy hermelinów niebieskookich są wyraźnie niebieskie, tak jak wszystkich królików niealbinotycznych zaliczanych do ras średnich.

Wielkość karzełka teddy

Królik karzełek perski pluszowy kojarzy Ci się z uroczym zwierzakami domowymi o kompaktowych rozmiarach. To dobre skojarzenie! Karzełek holenderski może ważyć zaledwie 600-800 gram! Najczęściej jednak waga królika Karzełek teddy wynosi do około 1700 gramów u samców i około 1400 gramów u samic. Maksymalny wzrost i wagę ciała osiąga w wieku 3 – 5 miesięcy. Skala wagi waha się tu minimalnie: samice królika o wadze poniżej 1200 gramów uznawane są już za niedożywione i z tego powodu odradza się ich rozmnażanie.

Umaszczenie królika teddy

Króliczki teddy mają naturalnie bardzo gęste i grube futro, mniej więcej równej długości na całym ciele. Okrywa włosowa królika karzełek teddy może przyjąć różną barwę: od jednolitych po wielobarwne. W tej kwestii właściwie nie ma ograniczeń! W efekcie wśród oficjalnych hodowców oraz w sklepach zoologicznych możesz natknąć się na króliczki teddy o sierści w kolorze białym (najczęściej mają niebieskie lub czerwone oczy), kremowej, niebieskiej lub czarnej. Okrywa włosowa niektórych królików miniaturowych tego gatunku może być też wielobarwna.

Ufne i śmiałe  — charakter królika teddy

Miniaturki Teddy to zwierzęta o bardzo przyjaznym i łagodnym temperamencie. Są ciekawe świata, inteligentne i uwielbiają różnorodne formy aktywności. Dzięki wesołej i towarzyskiej naturze, karzełki świetnie czują się w towarzystwie znanych sobie ludzi, którzy poświęcili odpowiednią ilość czasu na ich oswojenie.

Masz dzieci? Królik Teddy może być fantastycznym towarzyszem Twoich pociech. Z natury ufne króliki miniaturowe Teddy lubią zabawy, co sprawia, że dzieci je uwielbiają! Pamiętaj jednak, że ze względu na kompaktowe wymiary i delikatną budowę, króliczki Teddy są wrażliwe choćby na zbyt mocny ucisk ciała wywołany np. za mocnym przytuleniem. Jeśli masz małe dzieci, pilnuj więc tego, by nie zrobiły niewielkiemu królikowi krzywdy.

Króliczki teddy - w jaki sposób utrzymać królika teddy?

By Karzełek teddy czuł się bezpiecznie i swobodnie pod Twoim dachem, przed kupnem zwierzaka z rodziny zajęczaków skomponuj mu odpowiednią wyprawkę. Przede wszystkim przygotuj w domu miejsce na klatkę: najlepiej o wymiarach minimum 60-70 cm długości, 45 cm szerokości i 35 cm wysokości, o dwóch piętrach. Jeśli posiadasz dwa króliki, z myślą o ich komforcie życia warto zdecydować się na klatkę o większej długości, np. 90-100 cm. W swojej klatce karzełek teddy potrzebuje również paśnika na sianko, pojemników na pokarm i wodę oraz kuwety. Nieograniczony dostęp do wody pitnej bez rozlewania płynów w klatce zapewni Poidełko kulkowe dla gryzoni i królików 500ml marki PETRSTORY. By we własnej przestrzeni karzełek teddy poczuł się przytulnie i bezpiecznie, nie może w niej zabraknąć również zabawek i domku, dostosowanego do jego naturalnych potrzeb i trybu życia. Doskonałym pomysłem jest chociażby zakup dedykowanego królikom domku, tunelu, podestów, hamaku albo samodzielne wykonanie zabawek dla królika, takich jak paśnik z rolki po papierze toaletowym albo domek z kartonu.

Jak dbać o króliki miniaturowe takie jak karzełek teddy?

Zwyczaje i wymagania życiowe królików miniaturek opisaliśmy obszernie w odrębnym wpisie blogowym, pt. Królik miniaturka - wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć. Aby karzełek teddy cieszył się dobrym zdrowiem i pięknym wyglądem, naucz się jak prawidłowo dbać o jego futerko, pazurki i uszy. Choć Karzełki teddy nie wymagają strzyżenia, przynajmniej 2-3 razy w tygodniu powinieneś/-aś dokładnie rozczesać jego futro, najlepiej przy użyciu drucianej szczotki lub grzebienia o szeroko rozstawionych zębach. Karzełek teddy z pewnością doceni spokojne i cierpliwe wyczesywanie futerka np. przy pomocy wygodnej szczotki do wyczesywania sierści marki PETSTORY. To niewielkie akcesorium ograniczy ilość martwych włosów wewnątrz i w okolicach klatki gryzonia. Sprawi też, że futerko Twojego królika teddy będzie puszyste, miękkie i przyjemne w dotyku.

Oprócz tego pamiętaj, że długa sierść królika łatwo się brudzi. Z tego względu poleca się, by dno klatki zwierzęcia wyłożyć ściółką, która nie pyli się i nie kurzy, a przy tym ma doskonałe właściwości absorpcyjne. Standardy te spełnia doskonale niezbrylający, w 100% naturalny żwirek drewniany SUPER PINIO. Należy również pamiętać o regularnym przycinaniu pazurków podopiecznego. Króliki karzełki powinny dobrze znieść obcinanie pazurków cążkami PETSTORY, które wyposażono w gumowane uchwyty oraz precyzyjne ostrza ze stali nierdzewnej, które zapewniają bezpieczne cięcie.

Ciąża i kastracja karzełka Teddy

Jak wiadomo, króliki słyną z nieposkromionego popędu seksualnego. Ciąża tych uroczych kłapouchów trwa zazwyczaj około 30 dni. W jednym miocie może przyjść na świat od trzech do czterech młodych. W warunkach domowych samica królika może zajść w ciążę nawet osiem razy w roku! Z tej racji większość opiekunów decyduje się na kastrację swoich podopiecznych. Ile musi mieć królik Teddy, by go wykastrować? Najlepiej zaczekać, aż króliki karzełki tedy osiągnąć dojrzałość płciową. Z tej racji zabieg najlepiej wykonać w wieku 4-6 miesięcy. Wykastrowany królik teddy stanie się widocznie spokojniejszy i mniej nastawiony na kontakt z innymi osobnikami swojego gatunku czy np. z misiami. Króliki karzełki samice dzięki kastracji uniknąć ryzyka urojonych ciąż, które oddziałują negatywnie na ich psychikę.

Królik teddy — zdrowie

Niestety, króliki miniaturowe są mocno podatne na niektóre choroby, szczególnie na stany zapalne uszu, wady zgryzu czy zapalenia spojówek spowodowane posiadaniem wąskich kanalików łzowych. Najczęstszą przypadłością dotykającą króliki miniaturowe teddy są problemy z zębami. Ze względu na zmiany w budowie trzewioczaszki u karzełka teddy powszechnie występują wady zgryzu. Skrócenie górnej szczęki i wydłużenie żuchwy powoduje, że zęby nie stykają się ze sobą i nie ścierają się prawidłowo podczas jedzenia. Przerośnięte zęby uniemożliwiają królikowi jedzenie i powodują dotkliwy ból. Karzełek teddy z wadą zgryzu wymaga stałej opieki dentystycznej i regularnego przycinania zębów w gabinecie weterynaryjnym.

Innym powszechnym problemem u królika rasy karzełek teddy są bezoary, czyli sklejone kulki sierści, zalegające w przewodzie pokarmowym i żołądku zwierzęcia. Pupil połyka je podczas codziennej pielęgnacji futerka. Królik cierpiący z powodu bezoarów traci apetyt, jest apatyczny i ma wzdęty brzuch. Jeśli zauważysz powyższe objawy, jak najszybciej zgłoś się do weterynarza. Karzełki teddy mogą mieć też problemy z oddychaniem, związane ze specyficzną budową trzewioczaszki. Oprócz tego, podobnie jak królik Angora, królik Baranek czy królik Lwi, karzełek teddy może cierpieć na infekcje dróg oddechowych.

Żywienie królika teddy

Pod kątem codziennej diety i żywienia, królik Teddy nie jest specjalnie wymagający. 70-80% jego diety powinno stanowić dobrej jakości siano. Oprócz tego, jadłospis królika teddy warto wzbogacić o:

  • Zioła: Nagietek lekarski, Melisa lekarska, Babka lancetowata, Mniszek pospolity, Krwawnik pospolity, Rumianek pospolity.
  • Warzywa: ogórek gruntowy, burak czerwony, marchewka, natka pietruszki, cukinia, kabaczek.
  • Owoce: jabłko, arbuz, melon, gruszka, mango, brzoskwinie, agrest.

Nowalijki, owoce i zioła warto podawać pojedynczo, by sprawdzić, jak królik na nie reaguje. Przykładowo, jednego dnia królikowi teddy możesz zaserwować plaster ogórka gruntowego, a w innym kawałek marchewki czy buraka. Króliczki Teddy wymagają oprócz tego podawania przekąsek, ułatwiających ścieranie siekaczy i zębów trzonowych. Świetnie sprawdzą się w tej roli korzenie, gałązki i kora drzew, kostki wapienne albo specjalna karma dentystyczna. Od 20. tygodnia życia królikowi możesz podawać np. specjalistyczną karmę Brit ze składnikami tj. lucerna siewna, pokrzywa, mniszek lekarski, babka lancetowata, suszone jabłka, jęczmień czy marchew. Unikaj natomiast podawania królikowi cebuli, rzepy oraz różnych odmian sałaty i kapusty, które mogą być szkodliwe dla delikatnego układu trawiennego królika.

Długość życia królików miniaturowych: jak długo żyje królik karzełek teddy?

Ile lat żyją króliki Teddy w domu? Długość ich życia wynosi średnio 6-10 lat. Inne źródła za wiek graniczny podają przedział między 7. a 10. rokiem życia. Dla porównania, królik holenderski może przeżyć nawet 12 lat. Po czym poznać, że królik się starzeje? Baranki Teddy są wtedy mniej chętne do jedzenia, a ich sierść siwieje. Pupil może też stopniowo tracić wzrok i węch, i coraz rzadziej wchodzić z Tobą w interakcję. Jak możesz przedłużyć życie swojemu królikowi? Zadbaj o jego zdrowie, zbilansowaną dietę i jak najlepsze warunki utrzymania. Zwróć też szczególną uwagę, czy dieta królika nie zawiera szkodliwych dodatków. Rejestruj również skrupulatnie przebyte przez pupila choroby i szukaj jak najlepszych sposobów, by zapobiegać im w przyszłości.

Królik karzełek teddy — cena

Króliki karzełki teddy są dostępne do kupienia w bardzo różnych kwotach. Najczęściej cena króliczka tej rasy waha się w zakresie 90 - 300 zł. Na zakupie pupila nie warto jednak oszczędzać i z uwagi na zdrowie oraz czystość rasy, wybierać zwierzęta pochodzące ze sprawdzonych hodowli, o niepodważalnej renomie na rynku. W miejscach tego typu do rozrodu dopuszczane są jedynie króliczki odznaczające się cechami pożądanymi dla danej rasy. W efekcie młode perskie karzełki pluszowe mają krótkie, szeroko rozstawione uszy, gęstą i długą sierść oraz typową grzywę, bujną już w pierwszych tygodniach życia.

Kontrowersje wokół rasy

Ze względu na to, że perskie karzełki pluszowe powstały w wyniku skomplikowanych krzyżówek genetycznych, niektóre stowarzyszenia hodowców, takie jak Zentralverband Deutscher Rasse-Kaninchenzüchter (ZDRK), do dziś królika Teddy nie uznają za odrębną rasę zwierząt z rodziny zającowatych. Niemniej jednak, od 2009 roku rasa została zatwierdzona jako nowa przez Bund Deutscher Kaninchenzüchter, czyli Niemiecki Związek Hodowców Królików. Organizacja ta jest odpowiedzialna za standaryzację ras, organizację wystaw oraz wspieranie hodowców królików w ich pracy. Niezależnie od tego, karzełek teddy cieszy się coraz większą sympatią wśród miłośników zwierząt domowych na całym świecie. Mamy nadzieję, że Tobie również przypadł do gustu!

 

Produkty powiązane

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się