×
Wyszukiwanie w blogu
Home

Karzełek Teddy - poznaj jednego z najpiękniejszych królików domowych

Ciekawym gatunkiem jest królik Karzełek Teddy, o gęstej sierści i długiej, imponującej grzywie. Jak wygląda...
Czytaj teraz
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz

Kapibara - największy gryzoń świata, bijący rekordy popularności w internecie

Kapibara to największy gryzoń na świecie: może ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów! Zwierzę znane jest nie tylko z imponujących rozmiarów ale też z towarzyskiego trybu życia i zamiłowania do aromatycznych kąpieli. Dlaczego kapibary są tak popularne na TikToku, Instagramie, Twitterze i innych social mediach? Jak wygląda kapibara, skąd pochodzi, co je i ile kosztuje? Dowiedz się więcej o codziennym życiu tego wyjątkowego zwierzęcia i sprawdź, jakie cechy kapibar sprawiły, że pokochał je cały świat.

Spis treści:

Dlaczego kapibary są tak popularne w internecie?
Jak wygląda kapibara - największy gryzoń świata?
Skąd pochodzą kapibary?
Królowa internetu: za jakie cechy kapibarę pokochał cały świat?
Jak zachowuje się kapibara? Piski, gwizdy i chrząknięcia to standard!
Kiedy i jak rozmażają się kapibary?
Kapibary: czy mają jakichś wrogów?
Co je Kapibara wielka?
Ile kosztuje kapibara w Polsce i ile żyje?
Hodowla kapibary w domu
Posiadasz kapibarę? Sprawdź, jak skomponować jej zdrową dietę
Chcesz, by Twoja kapibara żyła w zdrowiu i szczęściu? Zapewnij jej towarzystwo i rozrywkę!
Gdzie można zobaczyć kapibarę na żywo?

Jak wygląda kapibara

Dlaczego kapibary są tak popularne w internecie?

Kapibara wielka (z łac. Hydrochoerus hydrochaeris) zyskała szerszą popularność w 2018 roku. Wszystko przez filmiki o kąpiących się kapibarach w parku zoologicznym Izu Shaboten w Itō (Shizuoka, Japonia). Zwierzęta na filmie zażywają odżywczej, aromatycznej kąpieli w wodzie z owocami yuzu: cytrusami znanymi powszechnie w Japonii, Korei czy Chinach. Podczas swojego SPA kapibary wyglądały na wyjątkowo zrelaksowane. Ich stan okazał się triggerem do pulbikacji klipu z piosenką pt. "After party", przedstawiającego szczęśliwe kapibary w różnych, życiowych sytuacjach: podczas kąpieli, jedzenia arbuza, w towarzystwie młodych, w trakcie odpoczynku w objęciach człowieka czy właśnie podczas SPA wśród owoców yuzu. Specyficzny klip ma na YouTube ponad 5 milionów wyświetleń! Największy gryzoń na świecie doczekał się też własnej książki, pt. Być jak kapibara, autorstwa Michela Fabbri. Za jakie cechy świat pokochał kapibary? Dowiesz się tego z lektury kolejnych akapitów naszego artykułu.

Jak wygląda kapibara - największy gryzoń świata?

Zanim odkryjemy ich charakter i osobowość, skupmy się na cechach fizycznych kapibar. Ile waży kapibara? Masa ciała gryzonia wynosi od 35 do 65 kg. Wysokość w kłębie osiąga 50-60 cm, a długość ciała dochodzi do 1,2 m. Samice zazwyczaj są nieco większych rozmiarów. Rekordzistka z okolic São Paulo ważyła aż 91 kg. Towarzyski gryzoń intryguje nie tylko wagą i wymiarami ciała. Jak wygląda kapibara? Przede wszystkim ma ogromną głowę z charakterystycznym, tępo zakończonym pyskiem, a jej oczy, uszy i nozdrza są umiejscowione na szczycie głowy. Dzięki silnym siekaczom może spożywać włóknisty pokarm. Zęby, jak przystało na dużego gryzonia, rosną przez całe życie, przez co wymagają regularnego ścierania. Kapibara ma krępą budowę ciała i mocne łapy wyposażone w błony pławne. W odróżnieniu od innych gryzoni, skóra kapibary posiada gruczoły potowe. Jej sierść jest szorstka i cienka, ciemnobrązowa na większości ciała i żółtawa na brzuchu. Ta specyficzna budowa ciała jest wynikime przystosowania do wodnego trybu życia, dzięki któremu kapibara jest wyśmienitą pływaczką!

Skąd pochodzą kapibary?

Gdzie żyje kapibara na wolności? Pochodzi z Ameryki Południowej. W naturze zamieszkuje głównie wilgotne obszary, takie jak lasy równikowe i monsunowe w Kolumbii, Brazylii czy Wenezueli. Dzięki wyjątkowym zdolnościom adaptacyjnym kapibary można również spotkać w Argentynie i Urugwaju. Uwielbiają przebywać na terenach w pobliżu zbiorników wodnych i często przebywają w pobliżu osad ludzkich. Ciekawskie stworzenia interesuje nie tyle poznawanie ludzkich zwyczajów, co podkradanie im jedzenia. Obecność ludzi sprawia również, że kapibary są mniej narażone na ataki drapieżników. Gdzie żyją kapibary hodowane dla zysku komercyjnego? W Ameryce Południowej istnieją farmy tych zwierząt, hodowane na masową skalę w celu zdobycia skór gryzoni. Często można je spotkać również w ogrodach zoologicznych, w których urocze kapibary są uwielbiane zarówno przez dzieci, jak też przez dorosłych.

Królowa internetu: za jakie cechy kapibarę pokochał cały świat?

Kapibary to niezwykle towarzyskie i łagodne zwierzaki. Gryzonie z rodziny kawiowatych żyją w grupach liczących 10-30 osobników, składających się zazwyczaj z samców, samic i młodych. Grupy te aktywnie bronią swojego terytorium, a ich skład może pozostawać niezmienny przez lata. Wierne i przywiązane do rodziny gryzonie w porze suchej często tworzą większe zbiorowiska. Nic dziwnego, że źle znoszą samotność, a outsiderzy i outsiderki z tego gatunku mają spore trudności z przetrwaniem.

Kapibara na trawie nad wodą

Jak zachowuje się kapibara? Piski, gwizdy i chrząknięcia to standard!

Kapibary porozumiewają się za pomocą różnorodnych dźwięków, takich jak piski, gwizdy i chrząknięcia. W trakcie żerowania kapibary są czujne, a w razie wykrycia drapieżników, natychmiast ostrzegają stado donośnymi dźwiękami alarmowymi. Komunikują się również za pomocą sygnałów zapachowych. Gruczoły tego typu, umiejscowione w okolicach odbytu, wykorzystują m.in. do znakowania terytorium. W okresie godowym samce wykorzystują z kolei obecne w pysku gruczoły zapachowe, by wydzielać płyn o zapachu piżma - miłosne serum, które zachęca samice piżmaka do interakcji.

Kiedy i jak rozmażają się kapibary?

Kapibary rozmnażają się przez cały rok, jednak szczyt ich aktywności rozrodczej przypada na początek pory deszczowej. Kopulacja odbywa się w wodzie, a ciąża trwa około 5 miesięcy. Samice tych wyśmienitych pływaków zazwyczaj rodzą raz w roku, od 2 do 8 młodych. Młode kapibary szybko uczą się wstawać, chodzić i samodzielnie konsumować pokarm. Matka karmi je jedynie przez pierwsze 3 miesiące. Młode pozostają pod jej opieką do ukończenia pierwszego roku życia, a w opiekę nad nimi często angażują się także inne samice z grupy.

Kapibary: czy mają jakichś wrogów?

Choć kapibary z internetowych memów stwarzają wrażenie na wskroś przyjacielskich stworzeń, w swojej ojczyźnie uznawane są za szkodniki. W poszukiwaniu pożywienia potrafią bowiem zniszczyć uprawy. W efekcie organizowane są na nie regularnie polowania. Ich naturalnymi wrogami są również drapieżniki, takie jak anakondy, jaguary, orły czy kajmany. Wymienione zwierzęta polują głównie na młode kapibary. Największe gryzonie na świecie nie kopią nor i nie potrafią szybko biegać. Z tego względu w sytuacji zagrożenia najczęściej chowają się w wodzie. Pod taflą wody, bez pobierania powietrza, kapibary mogą wytrzymać nawet 5 minut!

Co je Kapibara wielka?

Zacznijmy od tego, co oznacza słowo "kapibara". Leksem ten w języku plemienia Tupi - grupy etnicznych Indian, zamieszkujących Amerykę Południową przed przybyciem kolonizatorówe - oznacza „zjadacza trawy”. To nader adekwatna nazwa, odzwierciedlająca doskonale nawyki żywienowe kapibar. Roślinożerny gryzoń praktykuje dietę opartą na trawach i roślinach wodnych. Starannie wybiera pożywienie, spędzając wiele godzin na żerowaniu. W gusta kapibar trafiają zwłaszcza rośliny z rodziny astrowatych, jasnotowatych, wiechlinowatych i wiesiołkowatych. Zwierzę uzupełnia swoją dietę nasionami, korą drzew i owocami. Kapibara jest również koprofagiem: zjada własne odchody, aby odzyskać część białka i witamin z częściowo niestrawionego pożywienia. By dostarczyć jej jak najwięcej pełnowartościowych składników pokarmowych, kapibarze hodowanej w domu wybieraj karmy pełnoporcjowe najwyższej jakości. Dobrze w tej roli może sprawdzić się np. pełnowartościowa karma Nature Original Cavia bogata w witaminę A, witaminę D3, witaminę E oraz tak cenną dla kapibar witaminę C.

Kapibara je trawę

Ile kosztuje kapibara w Polsce i ile żyje?

Kapibara jako zwierzę domowe w Polsce jest trudno dostępna i mało popularna. Znalezienie legalnej oferty sprzedaży tego egzotycznego pupila może być wyzwaniem. Jeśli jednak uda Ci się znaleźć ofertę kupna, przygotuj się na zaporową cenę. Ile kosztuje kapibara? Najczęściej to koszt rzędu 5000-6000 zł. Ile żyje kapibara? Dojrzałość do rozrodu osiąga zazwyczaj w wieku ok. 18 miesięcy i żyje średnio 8-10 lat. Warto więc przekalkulować sobie, czy stać Cię na utrzymanie zwierzęcia przez cały okres jego życia. Ze względu na specyficzne warunki życia i cenę, alternatywą dla kapibary w domu może być znacznie mniejsza od niej, a zarazem nieco podobna wizualnie, świnka morska. Decydując się na takie rozwiązanie pamiętaj, że świnki morskie, podobnie jak kapibary, to zwierzęta stadne. By zagwarantować nowemu pupilowi dobre samopoczucie najlepiej, byś zdecydował się na kupno od razu dwóch-trzech osobników.

Hodowla kapibary w domu

Hodowanie kapibary w domu, ze względu na specyficzne wymagania, wiąże się z wieloma trudnościami. Ponadto, kapibara wymaga specjalistycznej opieki weterynaryjnej. W mniejszych miastach może brakować specjalistów w tej dziedzinie. By hodować kapibarę w domu, trzeba przede wszystkim zapewnić jej odpowiednią przestrzeń. Ze względu na spore gabaryty, kapibara wymaga terrarium czy wybiegu o minimalnych wymiarach około 6 m x 4 m x 1,5 metra. Latem powinna mieć dostęp do ogrodzonego wybiegu na zewnątrz. Do pełni szczęścia ten największy, towarzyski gryzoń podobny do świnki morskiej potrzebuje również zbiornika wodnego, najlepiej o głębokości co najmniej 3 metrów. Hodując kapibarę należy też pamiętać o skłonnościach zwierzęcia do przegrzania ogranizmu. Z tego względu, z uwagi na komfort życia, pupilowi warto przygotować miejsce na chłodnym, zacienionym obszarze. By nie doprowadzić do odwodnienia organizmu w miesiącach letnich, kapibary powinny otrzymywać duże ilości wody pitnej. Pamiętaj więc, by ich wybieg wyposażyć w poidełko o odpowiedniej pojemności, takie jak poidło CLAS 1100 ml dla królika i innych gryzoni.

Posiadasz kapibarę? Sprawdź, jak skomponować jej zdrową dietę

By prawidłowo się rozwijać, kapibary wymagają również odpowiedniej diety. Podstawą ich jadłospisu powinno być wysokiej jakości siano, bogate w witaminę C. Kapibary, podobnie jak świnki morskie, nie potrafią syntezować witaminy C samodzielnie z pożywienia. Hydrochoerus hydrochaeris można podawać również niewielkie ilości owoców i warzyw oraz obowiązkowo twarde gryzaki, które pomogą ścierać stale rosnące zęby kapibar. W tym kontekście do jadłospisu gryzonia możesz wprowadzić chociażby kolbę dla gryzoni marki Vitapol lub Crunchy Stick z bananem i kaszą gryczaną marki Zolux, dostępne w naszym sklepie internetowym

Chcesz, by Twoja kapibara żyła w zdrowiu i szczęściu? Zapewnij jej towarzystwo i rozrywkę!

Pełnowartościowa karma to nie wszystko. Decydując się na zakup kapibary, powinieneś wziąć pod uwagę także jej specyficzne wymagania behawioralne. Zwierzę nie powinno żyć w pojedynkę, dlatego warto zapewnić mu towarzystwo innego osobnika/-ów własnego gatunku. Kolejny aspekt to oswajanie kapibary. Towarzyskie gryzonie bywają nieśmiałe, płochliwe i nerwowe. Nie oczekuj od nich przywiązania porównywalnego z więzią z psem czy z kotem. Zestresowane lub narażone na długotrwałą nudę kapibary mogą boleśnie ugryźć właściciela lub niszczyć wyposażenie domowe. By tego uniknać, staraj się podchodzic do nich z dystansem. Zadbaj również o dostarczenie zwierzęciu rozrywki, np. przez naukę nowych sztuczek, kontakt ze znanymi kapibarze zwierzętami czy urozmaiconą dietę. Opisanemu zwierzakowi uprzyjemnić czas mogą również wybrane zabawki dla psa: interaktywne, do zgryzania szybko rosnących zębów albo piłka na przysmaki, w której możesz umieścić uwielbiane przez kapibary warzywa, owoce lub nasiona. Zerknij na ofertę akcesoriów tego typu, przygotowanych przez naszych ekspertów.

Gdzie można zobaczyć kapibarę na żywo?

Gdzie w Polsce żyją kapibary? Towarzyskiego gryzonia podobnego do świnki morskiej możesz spotkać w wielu parkach zoologicznych w naszym kraju. Urocze stworzenia zadomowiły się w Zoo we Wrocławiu, Zoo w Krakowie, Zoo w Gdańsku, Zoo w Borysewie, Zoo w Łącznej, w Orientarium w Łodzi czy w parku zoologicznym w Poznaniu. Mamy nadzieję, że zwyczaje życiowe i usposobienie kapibar nie mają już przed Wami żadnych tajemnic! Jeszcze Wam mało? Kapibary z wrocławskiego zoo możesz obejrzeć na YouTube, na oficjalnym kanale "ZOO Wrocław". Oglądanie zachowań i zwyczajów tych sympatycznych stworzeń poprawia nastrój i koi skołatane nerwy.

Wybierasz się do zoo, by zobaczyć kapibary na żywo? Weź ze sobą słonecznik zwyczajny, główkę sałaty siewnej, cykorii czy karczocha. Zapytaj pracowników parku zoologicznego, czy możesz nakarmić nimi podopiecznego. Wymienione smaczki z pewnością przypadną do gustu niejednej kapibarze!

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się