×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Święta z kotem. Jak uchronić choinkę i zadbać o bezpieczeństwo kota?

Dzielenie się świątecznymi doświadczeniami ze zwierzakami to ogromna radość! Na niektóre bożonarodzeniowe praktyki psy, koty i inni ulubieńcy mogą jednak reagować w specyficzny sposób: niszcząc ozdoby bożonarodzeniowe, polując na świąteczne łańcuchy czy wspinając się po choince. Zachowania tego typu mogą prowadzić do groźnych wypadków. By ich uniknąć, zerknij na poniższy artykuł. 

Kot stoi przy choince.

Które gatunki drzewek świątecznych są bezpieczne dla kota?

Święta za pasem! Czas więc zdecydować, jaki typ drzewka chcesz zaprosić na tegoroczną Wigilię i Boże Narodzenie. Miłośnikom domu pachnącego lasem polecamy żywą choinkę z igliwiem o łagodnych brzegach. Do drzewek tego typu zaliczamy m.in. świerki i jodły kaukaskie z niekłującymi, owalnie zakończonymi igłami. 

Te drzewka nie powinny trafić do domu kociarzy!

Do domów kociarzy nie poleca się wprowadzać z kolei gatunków toksycznych dla kota takich jak sosna, jemioła czy posiadający toksyczną żywicę cis. Kontakt kota z roślinami tych gatunków może wywołać, zaburzenia jelitowe, wymioty i biegunkę, nadmierne ślinienie, trudności w oddychaniu, a w skrajnych przypadkach nawet halucynacje. Jeśli podczas świąt zaobserwujesz któryś z powyższych objawów u swojego ulubieńca, niezwłocznie zgłoś się na pogotowie weterynaryjne!

Przeczytaj także: Alergia u kota. Przyczyny, objawy, leczenie.

Decydując się na żywą choinkę, wybierz świeżo ścięte drzewko i nie stawiaj go w pobliżu grzejnika. Ciepło przyspiesza proces suszenia i powoduje szybsze opadanie igieł. Upewnij się też, że Twój kot nie ma dostępu do ziemi i wody w donicy lub stojaku, do którego przytwierdzono roślinę. Stojąca woda zawiera mnóstwo bakterii wywołujących problemy żołądkowo-jelitowe. By uchronić przed nimi pupila, pamiętaj o regularnym odrobaczaniu kota.

Zobacz: preparaty na odrobaczanie kota.

Ponadto ziemia w donicy może zachęcać zwierzaka do korzystania z niej jak z kuwety. By nie doszło do tego, warto oduczyć kota załatwiania się w przypadkowych miejscach. Proces ten ułatwią preparaty z substancjami zapachowymi odbieranymi jako nieprzyjemne. Spryskaj nimi gałązki, by mruczek omijał drzewko świąteczne szerokim  łukiem!

Sprawdź: odstraszacz kotów spray

Jak zabezpieczyć choinkę przed kotem?

By nie zachęcać kota do ryzykownych wspinaczek i skoków, choinkę ustaw z dala od mebli i parapetów. Takie miejsca tylko rozbudzą wyobraźnię futrzaka, zachęcając go jeszcze bardziej do niebezpiecznych aktywności. 

Koty nie lubią zapachów cytrusów i folii. W trosce o bezpieczeństwo swojego ulubieńca, pień drzewa owiń więc folią, a wokół podstawy drzewka ułóż kilka plasterków cytryny, szyszki sosnowe lub naturalne kamyki. Co jakiś czas możesz też spryskać choinkę, np. preparatem do odstraszania kotów albo przygotowaną samodzielnie mieszanką z octem czy sokiem z cytryny.

Jakie bombki zamiast szklanych? 

Kolejnym krokiem jest wybór bezpiecznych, czyli nietłukących ozdób choinkowych. Posiadasz wyjątkowo aktywnego lub towarzyskiego futrzaka, takiego jak kot abisyński, majkun albo ragdoll. W takim wypadku ozdoby, na których zależy Ci szczególnie, najbezpieczniej powiesić głębiej lub na dużej wysokości – tak, by znajdowały się poza zasięgiem zwinnych kocurków. Na niższych i zewnętrznych gałązkach możesz przytwierdzić ozdoby z suszonych cytrusów, które efektownie wyglądają i jednocześnie swym zapachem odstraszają domowych pupili.

Bożonarodzeniowe światełka i łańcuchy

Ogromną pokusę dla kota stanowią choinkowe lampki i łańcuchy. Niektóre z nich są bowiem bardzo podobne do uwielbianych przez mruczki zabawek: szczególnie do zakończonych piórkami albo pluszowymi myszami wędek dla kota. By nie narażać zwierzaka na wypadki spowodowane zaplątaniem się w łańcuch lub zjedzeniem jego części składowych, najlepiej całkowicie z nich zrezygnować. W kwestii lampek, zalecane są jedynie modele świecące jednostajnie. Najlepiej obwiązać je mocno wokół gałązek, tak by kot nie miał szans się w nie zaplątać. 

Zbędnych dekoracji warto też unikać, przygotowując zostawione pod choinką paczki z prezentami. Jeśli mimo ostrzeżeń planujesz zawiesić na swojej choince łańcuchy i kable z lampionami, korzystając z nożyczek lub obcinaczki dla kota obetnij mu pazurki. Ryzyko, że pupil zahaczy o ozdoby zagiętym lub za długim pazurem będzie wtedy mniejsze.

Inne ozdoby choinkowe niepolecane do domu z kotem

Kompletując dekoracje świąteczne zastanów się, czy na pewno potrzebujesz szeleszczących ozdób, girland i wykonanych z cienkich, błyszczących nici tzw. włosów anielskich. Zamiast nich, na choince oryginalnie zaprezentują się ozdoby w stylu rustykalnym albo hand made, takie jak wymienione już suszone cytrusy czy suche pierniki przewiązane wstążką. 

Twoim sprzymierzeńcem w zapewnieniu mruczkowi spokoju podczas świąt może być również kocimiętka dla kota. Spryskaj nią koci drapak, by przed świętami zyskać dodatkową chwilę spokoju: na sprzątanie, lepienie pierogów czy pieczenie bożonarodzeniowego makowca.

Choinka u kociarzy - podsumowanie

U większości z nas kupno choinki wzbudza spore emocje. Warto je jednak nieco ostudzić i z ubieraniem kupionego drzewka wstrzymać się choćby 2-3 dni. Dlaczego to tak istotne? Ustawienie naturalnie wyglądającego iglaka w docelowym miejscu nie przyciągnie uwagi kota tak bardzo, jak przykuwająca wzrok kolorami i światełkami, przybrana choinka. Mruczek może się z nią stopniowo oswoić: podejść do rośliny, okrążyć ją, obwąchać.

Ponadto przy wprowadzaniu do domu choinki zadbaj o zapewnienie kotu nowych, atrakcyjnych aktywności, dzięki którym pupil rozładuje zgromadzone w jego ciele napięcie i pokłady energii. Jak bawić się z pupilem efektywnie i bezpiecznie? W naszej ofercie znajdziesz zabawki dla kotów, które sprostają oczekiwaniom zwierzaków i zagwarantują spokój wszystkim domownikom. 


Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się