DO 3% ZWROTU W PROGRAMIE LOJALNOŚCIOWYM

DARMOWA DOSTAWA OD 95zł

PREZENT DO WYBRANYCH PRODUKTÓW

×
  • Ubezpieczenie psa

Cena 1,00 zł
Więcej
W magazynie
Cena 109,90 zł
Więcej
W magazynie
BESTSELLER
Cena 97,90 zł
Więcej
W magazynie
Cena 198,96 zł
Więcej
W magazynie
BESTSELLER
Cena 148,90 zł
Więcej
W magazynie
BESTSELLER
Cena 287,90 zł
Więcej
Chwilowo niedostępny
Wszystkie bestsellery

Dalmatyńczyk

- Kategorie : Artykuły na blogu , Psy , Rasy psów
Dalmatyńczyk

Jaki jest dalmatyńczyk?

Odważny i zrównoważony, łagodny i oddany, z charakterystycznymi czarnymi cętkami na białej sierści - taki właśnie jest dalmatyńczyk. Lubi wyzwania oraz wszelkiego rodzaju zabawę. Poznajmy go bliżej.

Podstawowe informacje

Dalmatyńczyk to duży pies. Dorosły samiec mierzy w kłębie od 56 do 62 centymetrów, natomiast suka mierzy od 54 do 60 centymetrów. Waga psa tej rasy waha się od 15 do 32 kilogramów, samica jest nieco mniejsza i waży od 16 do 24 kilogramów. Średnia długość życia dalmatyńczyka to 10 - 13 lat.

Dalmatyńczyk - opis rasy i wygląd

To dobrze umięśniony pies o prostokątnej budowie ciała. W przeszłości wykorzystywany jako pies strażacki. Historia mówi, że dalmatyńczyki biegały obok wozu strażackiego głośno informując o nadjeżdżającym pojeździe. To muskularny pies o wręcz atletycznej sylwetce, ma mocną szyję i nie posiada żadnych fałd skórnych. Ma wąską czaszkę oraz wysoko osadzone zaokrąglone uszy. Sierść dalmatyńczyka jest krótka i gładka, dobrze przylegająca do ciała. Charakterystyczny wygląd nadają mu czarne, okrągłe cętki o średnicy 2 - 3 cm., największe są w okolicy głowy i zmniejszają swój rozmiar ku ogonowi. Warto podkreślić, że dalmatyńczyki szczeniaki rodzą się całkowicie białe. Dopiero w okolicy 10 - 14 dnia życia możemy zauważyć charakterystyczne oznaczenia.Cętki powinny całkowicie się rozwinąć do 1 roku życia psa i mogą mieć barwę czarną lub wątrobianą. W zależności od koloru cętek u dalmatyńczyków występują różne kolory oczu. W przypadku tradycyjnych cętek kolor oczu jest ciemnobrązowy, natomiast jeśli pies posiada cętki o kolorze wątrobianym, to oczy są bursztynowo - brązowe. Warto podkreślić, że nie występują dwa identyczne dalmatyńczyki, umaszczenie każdego jest wyjątkowe i niespotykane.

Dalmatyńczyk charakter

Charakter dalmatyńczyka

Dalmatyńczyk jest niezwykle oddany swojej rodzinie. W domu potrafi być opanowany i spokojny, natomiast nadmiar swojej energii powinien móc wykorzystać podczas długich i aktywnych spacerów. Dalmatyńczyk to wytrzymały pies, zatem dobrze sobie poradzi u boku aktywnego właściciela. Z radością będzie gonił obok roweru, czy dotrzymywał kroku podczas wymagających spacerów. Jest to inteligentny pies, który lubi wyzwania i potrzebuje treningów fizycznych i stymulacji umysłowej aby móc prawidłowo się rozwijać. Najlepiej się czuje w towarzystwie swojej rodziny oraz innych zwierząt. Dalmatyńczyki, to psy bardzo wrażliwe, gdy wyczują napięta atmosferę są w stanie się wycofać i poczekać na bardziej przyjazny moment. Potrzebują akceptacji i miłości, cenią sobie przede wszystkim pochwały, natomiast w przypadku nadmiernej presji potrafią być uparte i stawiać na swoim.

Charakterystyka dalmatyńczyka

Duży, dobrze zbudowany pies, z ogromnym zapotrzebowaniem na ruch. Posiada krótką, przylegającą sierść w charakterystyczne czarne cętki. Inteligentny i bystry zwierzak, szybko uczy się nowych komend i sztuczek. Chętny do zabawy i bardzo uważny. Niezwykle radosny i oddany przyjaciel dla swojego właściciela. Dobrze dogaduje się nie tylko z członkami swojej ludzkiej rodziny, ale też z innymi zwierzętami. Dobrze prowadzony będzie idealnym towarzyszem aktywnego właściciela przez wiele lat.

Dalmatyńczyk choroby

Najczęstszą dolegliwością dotykającą dalmatyńczyki to głuchota. Choroba ta związana jest z białym umaszczeniem tych psów. Prawdopodobieństwo wystąpienia tej wady jest bardzo wysokie. Niestety nie są znane żadne sposoby na uniknięcie tej choroby, zatem może się zdarzyć, że u całkowicie zdrowych osobników pojawi się głuchy szczeniak. Kolejnym problemem, który dolega dalmatyńczykom to uwarunkowany genetycznie defekt metabolizmu. W związku z tym, psy tej rasy narażone są na powstawanie kamieni moczowych. Aby zapobiec tej dolegliwości właściciele szczególnie dbają o swoje psy podając odpowiednio skomponowane pożywienie. W tym przypadku szczególną rolę odgrywa również podawanie dużej ilości wody.

Trzeba podkreślić, że dalmatyńczyki źle znoszą niskie temperatury i deszcz, natomiast duże upały nie będą dla nich zbytnio uciążliwe.

Pielęgnacja dalmatyńczyka

Aby dalmatyńczyk mógł prawidłowo się rozwijać należy mu zapewnić odpowiednią ilość ruchu i dawkę wyzwań intelektualnych. W przypadku tej rasy żywienie pełni również kluczową rolą. Odpowiednio zbilansowana dieta zapewni energię na cały dzień i pomoże zapobiec powstawaniu kamieni moczowych oraz alergii pokarmowych. Pomimo, iż dalmatyńczyki mają krótką sierść, to wymaga ona ciągłego wyczesywania, gdyż psy tej rasy linieją praktycznie przez cały rok.

Dalmatyńczyk - szczeniaki i ich hodowla

Psy tej rasy należą do szczególnie popularnych w naszym kraju. Decydując się na zakup szczeniaka powinniśmy zwrócić szczególna uwagę na to, w jakiej hodowli się wychowuje. Odpowiedzialny hodowca wykona nie tylko podstawowe badania szczeniaka, ale także zadba o dodatkowe sprawdzenie słuchu małych dalmatyńczyków. Trzeba podkreślić, że nie istnieje dalmatyńczyk miniaturka. Oficjalnie też nie istnieje dalmatyńczyk długowłosy. Hodowle oferujące takie psy powinny informować przyszłych właścicieli, że one są całkiem odmienne od wzorca rasy i narażone na wszelkiego rodzaju choroby i wady genetyczne.

Dalmatyńczyk cena

Dalmatyńczyk - cena

W przypadku zakupu szczeniaka z rodowodem, cena dalmatyńczyka waha się od 2500 do 3500 zł. Cena zależy przede wszystkim od płci, wieku i renomy danej hodowli.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje pies rasy dalmatyńczyk?

Cena małego dalmatyńczyka waha się od 2500 do 3500 złotych.

Jaka jest długość życia dalmatyńczyka?

Średnia długość życia dalmatyńczyka to od 10 do 13 lat.

Ile waży dalmatyńczyk?

Dorosły osobnik tej rasy osiąga od 15 do 32 kilogramów, suka natomiast jest nieco lżejsza i jej waga to od 16 do 24 kilogramów.

Dalmatyńczyk - do kiedy rośnie?

Dojrzałość psychiczną i docelowy wygląd dalmatyńczyk osiąga w okolicy 12 - 18 miesiąca życia.

Jak wygląda dalmatyńczyk?

To duży pies o atletycznej budowie. Występuje w umaszczeniu białym, zwykle w czarne cętki o średnicy 2 - 3 centymetrów. Cętki na ciele mogą również przybrać kolor wątrobowy. Sierść jest krótka i dobrze przylegająca. Uszy zaokrąglone i osadzone wysoko.

Jak wychować dalmatyńczyka?

Dalmatyńczyk to aktywny i wytrzymały pies. Dla prawidłowego rozwoju musi mieć zapewnioną dużą dawkę ruchu. Najlepiej się odnajdzie u boku aktywnego właściciela. Z radością będzie gonił za rowerem, czy dotrzymywał kroku podczas długiego spaceru. Dobrze się czuje w towarzystwie swojej rodziny jak i innych zwierząt. To niezwykle inteligentny i wrażliwy pies, świetnie wyczuwa napięcie i wtedy woli na usunięcie się z widoku. Uwielbia pochwały, natomiast w przypadku nadmiernej presji i krytyki może być nieco uparty.

Jaka karma jest odpowiednia dla dalmatyńczyka?

Dla psów tej rasy odpowiednią karmą będzie taka o specjalnym przeznaczeniu dla psów dużych ras. Ze względu na problemy dalmatyńczyków z powstawaniem kamieni moczowych należy zaopatrzyć się w karmę, która nie zawiera puryny. Znaleźć ją możemy m.in.: w takich produktach jak wołowina, ryby, czy drożdże. Psy tej rasy mogą cierpieć na różnego rodzaju alergie, zatem karma powinna być tak skomponowana, aby zoptymalizować pracę jelit. Istotne jest, aby nie zawierała zbóż, gdyż to może nasilać reakcje alergiczne. Należy również pamiętać, aby podawać psu duże ilości świeżej wody.

Jaką karmę kupić dla szczeniaka dalmatyńczyka?

Karma dla szczeniaka powinna być odpowiednio dopasowana do wieku dla małych psów ras dużych. Warto zadbać, aby w składzie nie było zbóż, które mogą powodować alergie oraz puryny, która często prowadzi do powstawania kamieni moczowych. Warto zadbać o zróżnicowaną dietę już od pierwszych chwil szczeniaka.

Ile powinien jeść dorosły dalmatyńczyk?

Dorosły osobnik tej rasy powinien spożywać dwa, do trzech posiłków dziennie. Szczegółowa ilość zwykle jest podawana w opisie każdej karmy.

Ile powinien jeść szczeniak dalmatyńczyka?

Od pierwszych dni zalecane jest żywienie dalmatyńczyka 4 razy dziennie. W późniejszych okresach zmniejszamy żywienie do 2 - 3 posiłków.

Jakie szelki będą odpowiednie dla dalmatyńczyka?

Najpopularniejszym i najczęściej wybieranym rozwiązaniem wśród właścicieli dalmatyńczyków są szelki typu Guard. Odpowiednio dopasowane zapewniają swobodę ruchów i nie uciskają twojego pupila. Ze względu na regulację mogą być stosowane już u szczeniaków.

Dalmatyńczyk - gdzie kupić?

Decydując się na zakup dalmatyńczyka należy zwrócić szczególną uwagę na hodowlę z której pochodzi. Tylko sprawdzone hodowle zapewnią komplet niezbędnych badań celem wykluczenia ewentualnych wad genetycznych u szczeniaka tej rasy. Pamiętajmy też, że nie występuje dalmatyńczyk miniaturka. Takie psy są narażone na wszelkie choroby i zwykle okres ich życia jest krótszy niż innych przedstawicieli tej rasy.

Jak opiekować się dalmatyńczykiem?

Dalmatyńczyk posiada krótką, twardą i lśniącą sierść. Częste jej szczotkowanie pozwala na zmniejszenie linienia, które występuje praktycznie przez cały czas. W razie potrzeby należy przetrzeć sierść wilgotną ściereczką. Kąpać w razie konieczności. Do podstawowych zasad pielęgnacji należy również monitorowanie stanu uszu, pazurów czy skóry dalmatyńczyka. Jest to pies niezwykle energiczny z dużym zapotrzebowaniem na ruch. Najlepiej się sprawdzi jako nieodłączny towarzysz u boku aktywnego opiekuna.

Zadbany i dobrze prowadzony pies będzie wiernym przyjacielem swojego właściciela przez kolejnych 13 lat.

Udostępnij treść

Dodaj komentarz

Śledź nas na Facebooku